فلسفه وجودی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی احصا مشکلات هست/ کسب رتبه دوم عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز درجشنواره رازی
فلسفه وجودی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی احصا مشکلات هست/ کسب رتبه دوم عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز درجشنواره رازی
آرمان تبریز-نشست خبری معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز یکشنبه نهم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ در سالن حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.
آرمان تبریز-نشست خبری معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز یکشنبه نهم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ در سالن حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز،دکتر شهابی در این نشست خبری گفت:فلسفه وجودی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی این است که به بطن جامعه ورود کند و مشکلات آن را احصا کند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطر نشان شد؛براساس این قاعده این مرکز نیز درادامه امورات محوله به بحث دریاچه ارومیه و مخاطرات زیست محیطی آن ورود پیدا کرد و همچنین حرف و حدیث های مطرح شده در مورد آب آشامیدنی تبریز را مورد تحقیق و بررسی قرار داد.
شهابی تاکید کرد، بر اساس گزارش برخی مراکز و اخبار غیر مستند عنوان می شددرحوزه دریاچه ارومیه بیماری سرطان رو به افزایش است که خوشبختانه در تحقیقات علمی و آماری این فرایند اثبات نشد.
وی تصریح کرد؛در ادامه بررسی و آزمایش های مختلف از آب تبریز نیزنوعی جلبک مشاهده شد که فعلا نمی توان گفت این جلبک مضر می باشد و نیاز به مطالعات بیشتر دارد .
دکتر پرویز شهابی دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی را که روز دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و وزرای بهداشت و درمان و در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، تشریح کرد.
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: دربیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی که با حضور رئیس جمهور برگزارشد،از چهار مرکز تحقیقاتی و کمیته تحقیقات دانشجویی تقدیر شدو شرکت دانش بنیان رایان طب پیشگام پارمیس به دلیل تولید میز تشریح مجازی به عنوان شرکت تولید کننده محصول برتر لوح دریافت نمود و ازدکتر احد مختارزاده- عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان محقق برگزیده و حائز رتبه دوم کشوری در علوم پایه پزشکی، تقدیر شد.
دکتر پرویز شهابی گفت؛ در این دوره از جشنواره پژوهشی از محققان، مخترعان، پژوهش‌های برتر، تحقیقات محصول محور، مراکز برتر تحقیقاتی و مراکز رشد، نشریات برتر و شرکت‌های برتر دانش‌بنیان قدردانی شد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه دستاوردهای چشمگیر حوزه پژوهش را از نکات متمایز این دوره از جشنواره عنوان کرد و گفت: در این دوره با حضور رئیس جمهور، از چهار مرکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به ترتیب مرکز تحقیقات علوم کاربردی و دارویی، مرکز تحقیقات سل و بیماری های ریوی، مرکز تحقیقات علوم تغذیه، مرکز تحقیقات سلولهای بنیادی به جهت کسب رتبه اول کشوری تجلیل شد و کمیته تحقیقات دانشجویی که رتبه اول را در کشور کسب کرده بود مورد تقدیر قرار گرفت و شرکت رایان طب پیشگام پارمیس به دلیل تولید میز تشریح مجازی به عنوان شرکت تولید کننده محصول برتر لوح دریافت نمود.
وی خاطر نشان شد؛ در این آیین از دکتر احد مختارزاده- عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان محقق برگزیده و حائز رتبه دوم کشوری در علوم پایه پزشکی، تقدیر شد.
دکتر پرویز شهابی هدف از برگزاری این نشست را انعکاس دستاوردهای محققین داخلی به جامعه عنوان نمود و تاکید کرد؛ این اطلاع‌رسانی علاوه بر ایجاد نشاط و امید اجتماعی باعث کاربردی شدن تحقیقات دانشگاه در جامعه می‌شود.
در این نشست که با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه و خبرگزاری‌ها برگزار شد، دستاوردها و برنامه‌های آتی دانشگاه در حوزه تحقیقات و فناوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دکتر شهابی و مدیران حوزه تحقیقات و فناوری دانشگاه پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.
دکتر شهابی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر آخرین جایگاه پژوهشی دانشگاه در کشور و منطقه با بیان اینکه چندین موسسه بین المللی بطور جداگانه دانشگاه‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنند افزود؛ در رتبه بندی‌های معتبر بین‌المللی از جمله تایمز، لایدن و سایمگو و… دانشگاه بین رتبه های برتر کشوری قرار دارد و در رتبه بندی وزارت بهداشت رتبه سوم را کسب نموده است.
وی خاطر نشان شد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در کشور و خاورمیانه رتبه اول را داراست و رتبه ۵۶ جهانی را به خود اختصاص داده است.
دکتر شهابی از پیشرفت در پروژه برج تحقیقاتی ربع رشیدی خبر داد و اعلام کرد فاز اول پارک فناوری دانشگاه در محدوده توانیر با ۱۰هزار متر مربع در حال تکمیل و بهره‌برداری و بوده و فاز دوم پارک سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سایت دانشگاه در محدوده ساری زمین با ۷۰ هزار متر مربع در مرحله جانمایی است.