یادداشت/ رسانه مستقل رکن محکم دموکراسی ومشاور امین مدیران
یادداشت/ رسانه مستقل رکن محکم دموکراسی ومشاور امین مدیران
آرمان تبریز-"احمد بایبوردی فعال رسانه ای " رسانه، درکنار سه اصل قانون اساسی، مجلس واحزاب، رکن چهارم دموکراسی است»؛ فارغ از تعریف عمومی که در ادبیات سیاسی و رسانه‌ای از مفهوم دموکراسی ارائه می‌شود، اما این عنوان یکی از پرکاربردترین عباراتی است که نه تنها درایران بلکه در سراسر جهان برای علت و لزوم حضوررسانه‌ها به کار می‌رود.

آرمان تبریز-“احمد بایبوردی فعال رسانه ای ” رسانه، درکنار سه اصل قانون اساسی، مجلس واحزاب، رکن چهارم دموکراسی است»؛ فارغ از تعریف عمومی که در ادبیات سیاسی و رسانه‌ای از مفهوم دموکراسی ارائه می‌شود، اما این عنوان یکی از پرکاربردترین عباراتی است که نه تنها درایران بلکه در سراسر جهان برای علت و لزوم حضوررسانه‌ها به کار می‌رود.
به گزارش خبرنگار ما ؛در حقیقت با استناد به همین مفهوم است که در همه جای دنیا همه رسانه‌های بین المللی، ملی و محلی اعتبار ویژه کسب می‌کنند و خبرنگاران و روزنامه نگاران نیز با استناد به همین گزاره ازصدر تا ذیل نهاد‌های حاکمیتی را ملزم به پاسخگویی می‌دانند.
البته باز هم تاکید می‌شود این موضوع ناظر به تعاریف متعدد از مفهوم دموکراسی نیست و گزاره‌های موجود مبتنی با همان مفهوم عمومی وشاید ناقص از دموکراسی یا به عبارتی مردم سالاری مطرح می‌شود.
در حقیقت با استناد به همین اصل یعنی اینکه یک رسانه رکن چهارم دموکراسی باشد، رسانه‌ها باید خود را نماینده افکار عمومی تلقی کرده و خود را بلندگوی مردم و بازتاب دهنده صدای منشاء دموکراسی یعنی مردم بدانند وهمچنین گردانندگان آن‌ها نیز در مواجهه افکار عمومی با باند‌های قدرت و ثروت نامشروع، فارغ از زد و بند‌های سیاسی و اقتصادی نقش مدعی العموم در عرصه اطلاع رسانی را ایفا کنند.
همان زمان که ریچارد نیکسون بعد از رسوایی واترگیت مجبور به کناره گیری از قدرت شد، باب وودوارد و کارل برنستین برملا کنندگان این رسوایی عظیم در دفتر روزنامه واشنگتن پست بر روی گزارش بعدی خود کار می کردند.نیکسون کناره گیری کرد ورئیس جمهور جدید به قدرت رسید اما وودوارد و برنستین همچنان در همان روزنامه واشنگتن پست مشغول تنظیم گزارشات دیگری بودند.آنها در آن زمان ثابت کردند که چرا رسانه ها را رکن چهارم دموکراسی می نامند. آنها دست به افشای فسادی زدند که قدرتمندترین رئیس جمهور دنیا را مجبور به کناره گیری از قدرت کرد.
اما آنچه جالب بود این است که این دو سالهای سال به همان رسالت خود ادامه دادند و برای مستحکم شدن پایه های دموکراسی کوشیدند.آنها از رئیس جمهور بعدی و یا جمهوری خواهان برای به قدرت رساندنشان و زمین زدن دموکرات ها سهم خواهی نکردند چرا که وظیفه خود را تحقق دموکراسی می دانستند و برایشان دموکرات و جمهوری خواه تفاوتی نداشت.یکی از عوامل بیداری جامعه و ترویج روحیه استعمارستیزی جامعه امروز ایران مرهون تلاش روزنامه‌نگاران است.سرعت انقلاب در تحولات وسایل ارتباط جمعی آنقدر بالاست که دیگر با انفجار اطلاعات روبرو هستیم.قدرت رسانه مانند قدرت نظامی برای کشورها حائز اهمیت است چنانچه رسانه‌ها می‌توانند در داخل کشورها باعث ایجاد انسجام شده و در عین حال در بعد خارجی نیز نقش بازدارندگی ایفا کنند.
برای همین امروز مدیران رسانه‌ها به نوعی پادشاهان بی‌تاج و تخت دنیا هستند و روزنامه‌نگاران پیشقراولان حرکت در مسیر آزادی‌های مشروع تلقی می‌شوند.در تحقیقی که چند سال پیش در پژوهشگاه فرهنگ، هنروارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده است، کشورهای اروپایی بویژه کشورهای حوزه اسکاندیناوی کمک‌های بلاعوض یا حمایتی زیادی برای سرپا ماندن نشریات، رسانه‌ها و خبرگزاری‌های بخش خصوصی درنظر می‌گیرند، زیرا بر این باورند که تولد هر رسانه، تولد یک مشاور و ناظر برای دولت‌ها و احزاب در کشور است.

برخی نشریات معتبر در آلمان، سوئد، انگلستان و فرانسه از این کمک‌ها، بهره‌مند می‌شوند و شاید یکی از دلایل مهم سازگاری مطبوعات در اروپا و امریکا ناشی از همین کمک‌های مطبوعاتی است که شامل دادن آگهی، تخفیف در حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و فرودگاهی، عدم پرداخت مالیات، تأمین بیمه خبرنگاران، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای خبرنگاران، حمایت در تولید مانند کاغذ، چاپ و توزیع نشریات می‌شود.در برابر این نشریات با قلم نقاد و نظارت گر خود هرگز اجازه نمی‌دهند در سیستم‌های اداری چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی؛ کوچکترین تخلف و قانون‌شکنی از دید مردم جامعه پنهان بماند.رویه درست این هست رسانه توسط نهادی مستقل از دولت وبخش خصوصی حمایت شود طوری که وامدار هیچ جریانی نباشد.در تبریز آنچه مشاهده می شود اکثرا پایگاه های خبری وابسته به کانون های قدرت وثروت هستند ورسانه های مستقل همواره در اقلیت هستند.رسانه ای که برای خودش حتی دفتری ندارد و درمقابل رسانه دیگر ماهیانه سی میلیون به کادر خودش پاداش می دهد این توزین ثروت منطقی نیست.
رسانه ای که مستقل نباشد نمی تواند آینیه تمام نمای جامعه باشد.
رسانه نباید دنبال نشر آگهی ازارگان های دولتی وخصوصی باشد بلکه باید تمام نیروی که به دریافت اخبارصحیح وتحلیل درست آن  وارایه اطلاعات دقیق به مردم است.رسانه نباید کارت اسارت دریافت کند و وامدار شخص وگروه خاص قرار گیرد وجهت گیری اش با تعداد کارت هدیه دریافتی تغییر یابد.
رسانه مستقل چشمان بیدار جامعه خود می باشد که واقعیت ها را زودتر می بیند وسریعتر تحلیل ودر اختیار افکار عمومی قرار می دهد.رسانه نباید اخبار را وسیله ای برای تهدید وارعاب وگرفتن حق السکوت ازمدیران لحاظ نمایند.برخی از مدیران استان برخورد مناسبی با مدیران رسانه ها دارند ویک نوع تعامل سازنده بین آنها برقرار است ازرسانه نظرات ومعضلات ونظر افکار عمومی را می گیرند ودر برنامه مدیریتی خود لحاظ می کنند.درعوض مدیرانی هم هستند که یک تیم حقوقی قوی استخدام کرده اند که تا رسانه ای لب به انتقاد گشود فوراً به جرم افترا وتوهین ونشر اکاذیب به دادگاه فراخوانده شود.
رسانه ها هم باید سوالات وانتقادات خویش رامحترمانه وبدون توهین ابراز کنند،وقتی دادستان محترم عنوان می کنند که بیشترین پرونده ها در استان مربوط به توهین هست یک رخداد مناسبی نیست و باید برای آن چاره اندیشی شود همچنین معنی توهین نیز از نگاه حقوقی باید برای جامعه معین ومشخص شود.تشویش اذهان عمومی با تنویر افکار عمومی متفاوت هست .مردم تبریز حق دارند بدانند چه مقدارپول درمیدان آذربایجان حیف ومیل شده است؟!حق دارند بدانند چرا پرونده شورای چهارم چرا اینقدر زمان بر بوده است؟! اگر سوال کنیم که خاوران به عنوان ذخیرۀ مالی، برای توسعۀ شهر تبریزوافزایش کیفیت زندگی مردمانش طراحی شده بود و بهترین اراضی زراعی با چه فرآیندی و چگونه به شهرک تبدیل شد.
میلیاردها تومان برای خاوران هزینه شد و میلیاردها تومان نیز هزینه خواهد شد. این هزینه‌ها به این امید پرداخت می‌شد که درکنار توسعۀ شهری، موجب ارزش‌افزودۀ خاوران شود تا از قِبَل ارزش ‌افزودۀ ناشی ازتغییر کاربری، تزریق پول و ایجاد تأسیسات شهری، بخشی ازهزینه‌های توسعۀ آتی شهر تبریزتأمین شود اما هزاران افسوس که قریب به اتفاق
قطعات مسکونی، تجاری، ورزشی و آموزشیِ سهم شهرداری در این شهرک فروخته شده است آیا مدیرذیربط باید به این سوال باید جواب دهد یا برود شکایت کند؟!
اگر کسی سوال کند وضعیت  بیمه سرمد درشهرداری، کیفیت آسفات معابرشهری ، پروژه عتیق ،چگونگی واگذاری رایگان محل پارکینگ اول سیلاب قوشخانه ،چگونگی واگذاری  پارکینگ میارمیار ،وضعیت پروژه ی ورزشگاه الغدیر و…درخصوص میدان آذربایجان و واگذاری پروژه به شرکت شهر آتیه ، مدارک و مستندات قانونی و مجوزهای لازم برای واگذاری به شرکت مذکور اعم از فرم مجوز واگذاری ترک تشریفات ، مجوز صادره از سوی شورای شهر با توجه به مبلغ پروژه و سایر مدارک مربوطه در این خصوص ،سالن فرهنگسرای رجایی شهر -ترمینال شرق تبریز-پل نصر به ولیعصر( روگذر اتوبان پاسداران) – مرکز همایش های بین الملل این سوال ها آیا تشویش اذهان عمومی هست یا نیاز به تنویر افکار عمومی دارند؟!
اگر مردم راواقعا ولی نعمت واقعی دانسته وخودتان را خادم مردم ،چراکسی به جای پاسخگویی راه دیگری انتخاب می کند؟!
چرا مدیر دولتی به دروغ خودش را وابسته به خانواده معظم شهدا معرفی می کند؟!مدیر دیگری که وظیفه صیانت از منابع طبیعی را برعهده دارد نه به مطالبه رسانه ملی توجه می کندونه به مطالبه تشکل های مردم نهاد ورسانه های استان؟مدیر دیگر دستگاه دولتی چون بنده مستندات آلایندگی یک واحد صنعتی را منتشر کرده ام به مدیر کارخانه زنگ می زند که از فلانی در دادگاه شکایت کنید!!
این شیوه های ناصواب ما را در۴۰ سالگی انقلاب به جایی نخواهد برد؛ما فعالین رسانه ای صرفا تابع فرمایشات مقام معظم رهبری در تبیین نقشه راه هستیم وخط قرمزدیگری نداریم.
همینکه رهبر عزیز در دیدار دانشجویان وفعالین رسانه ای عنوان می کنند که در جریان مطالبه گری مواظب باشید گرفتار پرونده های قضایی نشوید این رانشان می دهد که ایشان به طور کامل بر جریان رسانه های کشور اشراف دارند وموانع آنرا لمس می کنند.
در نهایت از تمامی مدیران استان که خودشان را در کناررسانه های صادق ومستقل می بینند ومقید به پاسخگویی هستند تقدیر وتشکر می کنیم ،از مدیران عزیزی که ظرفیت نقد بالایی دارند کمال امتنان را داریم .
شایسته است رسانه ها هم عالمانه وارد نقد مسایل شوند از پیش داوری پرهیز نمایند نقد را محترمانه مطرح نمایند از الفاظ محترمانه در بیان مطالب بهره ببرند.بیشین وبفرما وبتمرگ هرسه به معنی نشستن هستند وچه بهتر است دربیان مطالب ازبفرما استفاده کنیم.
از مدیران استان هم انتظار می رود رسانه های مستقل را بعنوان مشاور امین خود بدانند که بدون تعارف ومجیز گویی وچاپلوسی مشکلات را به آنها منتقل می کنند.
با گفتگو خیلی از مسایل را می توان حل وفصل نمود.حق مردم دانستن است وبه قول معمار انقلاب مردم ولی نعمتان واقعی نظام هستند.به امید همراهی و همدلی بیشتر.  ان شاءالله

  • منبع خبر : خبرگزاری آریا