صادرات ۳٫۶ میلیون دلاری محصولات شرکت های دانش بنیان آذربایجانشرقی
صادرات ۳٫۶ میلیون دلاری محصولات شرکت های دانش بنیان آذربایجانشرقی
آرمان تبریز-رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گردش مالی و میزان صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان آذربایجان‌شرقی را 3.6 میلیون دلار معادل۱۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در سال جاری تاکنون میزان فروش خارجی و صادرات شرکت‌های دانش بنیان تا این مبلغ بوده است.

آرمان تبریز-رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گردش مالی و میزان صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان آذربایجان‌شرقی را ۳٫۶ میلیون دلار معادل۱۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در سال جاری تاکنون میزان فروش خارجی و صادرات شرکت‌های دانش بنیان تا این مبلغ بوده است.
دکترسعیدجعفری راد درنشست رسانه ای با خبرنگاران افزود:در راستای تحقق شعار مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۱ مبنی بر حمایت ازشرکت‌های دانش بنیان و افزایش نقش آنها درتولید و صادرات و بر اساس سیاست‌گذاری صورت‌ گرفته بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال از ابتدای سال جاری تاکنون حمایت مستقیم مالی از واحدهای فناور استان انجام پذیرفته است.
وی خاطر نشان شد:درحال حاضر۴۴۱ شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری و ۲۶۲ شرکت دانش‌بنیان دراستان فعالیت می‌کنندکه گردش مالی شرکت‌های فناور هم بیش از ۵۱۸ میلیاردتومان و میزان فروش آنها از ابتدای سال تاکنون بیش از ۲۶۰ میلیارد تومان بوده است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی تصریح کرد:تاکنون برای بیش از ۵ هزار و ۲۳۱ نفر در واحدهای فناوری به‌طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است و همین موضوع موجب گردیده تا برنامه حمایتی پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی از شرکت‌های فناور و دانش بنیان افزایش یافته و در همین راستا بیشتر از ۹۶ میلیون ریال محصول تولید شده از سوی واحدهای مستقر در پارک توسط پارک استان به فروش رسیده است.
جعفری راد خاطر نشان شد؛ در راستای کمک به واحدهای فناور، صندوق پژوهش و فناوری استان و همچنین صندوق پژوهش و فناوری ارس برای خدمت رسانی به شرکت های دانش بنیان و نوآور تشکیل شده اند و از تمامی شرکت های دانش بنیان و فناور حمایت می کنند.
وی همچنین تاکید کرد: طبق تفاهم صورت گرفته با اداره دارائی استان، شرکت‌های تازه تاسیس مستقر در پارک، با تایید رئیس پارک از معافیت‌های مالیاتی برخوردارخواهند شد.
جعفری تصریح کرد؛ این پارک ارتباطات فعالانه با صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در راستای جذب حمایت و تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان استان داشته و به صورت مجدانه به دنبال همکاری با صندوق ها هستیم به طوری که شرکت های دانش بنیان در اخذ تسهیلات مبالغ بیشتر از طریق بانک ها و مبالغ متوسط تهران و مبالغ کمتر از امکانات استان می توانند تسهیلات حمایت دریافت کنند.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در ادامه اظهار داشت : از آنجایی که عمده ترین مشکل پارک علم و فناوری ها معمولا تامین بودجه واعتبارات لازم برای پیشبرد برنامه های حمایتی است که متاسفانه از مجموعه ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای ۳ سال، به رغم پیگیری‌های مستمر از طرف پارک صرفاً حدود ۱۵ میلیارد تومان تا امروز نهایی شده است.
وی با اشاره به اینکه با توجه به ظرفیت های آذربایجان شرقی در حوزه تولید قطعات صنعتی و خودرو ایجاد مرکز رشد ماشین آلات از برنامه های آتی پارک علم و فناوری استان خواهد بود.
جعفری راد با بیان اینکه ۲۳۰ شرکت و ۶۵ استارت آپ در مراکز رشد استان، مستقر هستند، ادامه داد: ۲۷۲ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان و ۸۱ شرکت در پارک تبریز مستقر هستند و مبلغ حمایتی امسال پارک از شرکت ها تا کنون بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان می باشد.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، افزود: ۶ شتاب دهنده به صورت مستمر در استان فعالیت دارند و همچنین دو صندوق پژوهش و فناوری استان و ارس نیز همواره آماده حمایت از طرح های دانش بنیان هستند.
وی در پاسخ به ««خبرنگار خبرگزاری آریا »»عنوان داشت: پارک علم و فناوری استان در حوزه الکترونیک موفق عمل کرده و ۱۰ شرکت بنیان مستقر در پارک نیز با سازمان فاوا شهرداری در راستای توسعه پروژه های هوشمندسازی شهر تبریز وارد مذاکره شده و برنامه ها مختلفی را در این راستا در دست اجرا دارد.

جفعری ادامه داد: از آنجایی که آسیای میانه حوزه نفوذ فرهنگی ایران می‌باشد و مشترکات فرهنگی بسیاری با ما دارند بستر مناسب برای ادامه همکاری از برنامه های آتی پارک علم و فناوری می باشد.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی تاکید کرد:خوشبختانه پارک علم و فناوری استان درحوزه تعاملات بین المللی نیز خوش درخشیده به طوری که در سالروز تاسیس وزارت عطف از این مجموعه به عنوان پارک فعال در حوزه بین المللی تقدیر به عمل آمد .

وی به طرح توسعه این مرکز اشاره کرد و گفت: توسعه ۲۰۰ هکتاری برای گسترش پارک در مجموعه عصر انقلاب از دیگر برنامه های مد نظر هست که این فرآیند قطعی شده است،
جفعری در پایان متذکرشد؛ احداث رمپ از سمت آزاد راه تبریز-سهند از دیگر موضوع های حیاتی برای این مجموعه و اهالی ساکنین این منطقه است که با جدیت پیگیر هستیم و تاکنون ۲ میلیارد تومان از ۱۸ میلیارد تومان که برای احداث این رمپ نیاز است، تامین مالی شده است.