شمارش معکوس برای ثبت اطلاعات معادن در سامانه جامع تجارت
شمارش معکوس برای ثبت اطلاعات معادن در سامانه جامع تجارت
آرمان تبریز-مسیر توسعه معادن آذربایجان‌شرقی با ریل‌گذاری برای شفافیت فعالیت هموار می‌شود.

آرمان تبریز-مسیر توسعه معادن آذربایجان‌شرقی با ریل‌گذاری برای شفافیت فعالیت هموار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که مسیر توسعه معادن استان با ریل‌گذاری برای شفافیت فعالیت هموار می‌شود، گفت: تاکنون اطلاعات ۱۷۵ معدن از ۳۰۰ معدن فعال استان در سامانه جامع تجارت ثبت شده و با تمهیداتی که در این زمینه اندیشیده شده است تا پایان بهمن ماه امسال فعالیت تمام معادن استان از طریق این سامانه رصد می شود.

صابر پرنیان ظهر امروز در نشست شورای معادن استان افزود: با ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت از این به بعد نوع، میزان و نحوه فروش مواد معدنی در قالب صدور فاکتور الکترونیکی در دسترس خواهد بود. وی ادامه داد: با تحقق ۱۰۰ درصدی درج اطلاعات در سامانه جامع تجارت ۹۵ درصد فعالیت معادن استان شفاف خواهد شد. پرنیان ضمن تقدیر و تشکر از اداره کل بازرسی و سازمان نظام مهندسی معدن استان به منظور همراهی با برنامه های سازمان صمت گفت: اگر این جریان به خوبی تا پایان بهمن ماه امسال نهادینه شود ریل گذاری خوبی برای سال های آینده در بخش معدن انجام می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: با توجه به اهمیت شفاف سازی فعالیت معادن، به شهرستان ها و فرمانداران ابلاغ شده است که تخصیص سوخت مورد نیاز معادن بر مبنای ثبت نام در سامانه جامع تجارت می باشد. وی با اشاره به اهمیت صحت سنجی مجدد ۱۰۰ معادن فعال استان افزود: با فعال کردن تمام معادن استان سعی می کنیم از ظرفیت های قانونی به نحو احسن استفاده کنیم و تحولی اساسی در این بخش ایجاد کنیم. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اضافه کرد: در ۹ ماه نخست امسال ۴۷ پروانه اکتشاف، ۳۵ گواهی کشف و ۳۲ پروانه بهره برداری معدن در استان صادر شده است.
پرنیان با اشاره به اهمیت تعیین تکلیف وضعیت معادن در کاهش تعطیلی واحدهای معدنی افزود: ۱۱۷ نفر در مزایده ۲۲۶ محدوده معدنی شرکت کرده بودند که در نهایت ۳۲ نفر در این مزایده برنده شدند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد:تا پایان امسال برای برگزاری مزایده دوم اطلاع رسانی خواهد شد تا تمام معادن استان تعیین تکلیف شود. پرنیان با اشاره به کمبود شدید نیرو در بخش معدن سازمان صمت تاکید کرد: با این نیرو و امکانات، تکالیفی که قانون گذار برای ما تعیین کرده قابل اجرا نیست و کار در بخش معدن به شدت سنگین است بنا بر این به منظور پیشبرد اهداف باید نیروی مورد نیاز سازمان جذب شود. وی همچنین با اشاره به بند ۵ ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص تعلق یک درصد از فروش معادن برای جبران خسارت به راه های عمومی و اراضی افزود: با توجه به این که در سال های گذشته مبلغی از این محل اخذ نشده است بنا بر این از سازمان برنامه و بودجه درخواست می کنیم تا با اقدامات مورد نیاز استان از ظرفیت های این محل بهره‌مند شود.