احتمال صعود قیمت ماده سیاه نازل‌ها/ بنزین باز هم با شوک درمانی گران می شود؟
احتمال صعود قیمت ماده سیاه نازل‌ها/ بنزین باز هم با شوک درمانی گران می شود؟
آرمان تبریز-مردادماه 1401 تا همین امروز، بارها شایعه افزایش قیمت بنزین مطرح شده و هر بار عضوی از دولت آن را تکذیب کرده‌است، اما کیست که آبان 98 را از یاد برده‌باشد؟

آرمان تبریز-مردادماه ۱۴۰۱ تا همین امروز، بارها شایعه افزایش قیمت بنزین مطرح شده و هر بار عضوی از دولت آن را تکذیب کرده‌است، اما کیست که آبان ۹۸ را از یاد برده‌باشد؟

عاطفه ملایی- تا عصر آن پنجشنبه کذایی، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس بر عدم افزایش قیمت بنزین تاکید داشتند و ناگهان از ساعت صفر، بنزین با قیمتی جدید در جایگاه‌ها عرضه شد. موضوعی که خشم عمومی و بحرانی بزرگ را در پی داشت.

اما حالا در زمستان ۱۴۰۱ دوباره صحبت‌های مسئولان بوی افزایش قیمت بنزین می‌دهد. سعید مداح مروج، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش مدعی شده که افزایش مصرف بنزین در ایران نگران کننده است و با ادامه این روند شاهد واردات بنزین خواهیم‌ بود.

مروج تصریح کرده: در سال گذشته تولید به طور متوسط روزانه ۹۷ میلیون لیتر در روز بود و امسال میزان تولید از فروردین تا به امروز ۱۰۳.۵ میلیون لیتر در روز است.

مردم اما یک سوال مشترک دارند: امسال بنزین گران می‌شود؟ حسن مرادی، کارشناس انرژی در گفت‌وگو با خبرفوری در پاسخ به این سوال بیان کرد: دولت با یک دوراهی دست و پنجه نرم می‌کند؛ یا باید به نفع جامعه تصمیم بگیرد یا باید وضع موجود را حفظ کند. از بین این دو گزینه، دولت ترجیح می‌دهد وضع موجود را حفظ کند و دست به قیمت نزند، چون جامعه یاد گرفته است بعد از گرانی بنزین، کالا و خدمات را گران‌تر عرضه کند. در نتیجه به این بهانه، قیمت ها بالا می‌رود و تنها کسانی که متضرر می‌شوند، جامعه و مردم هستند.

وی تصریح کرد: بنابراین دولت علی رغم مصرف بی‌رویه بنزین و قاچاق آن، بعید به نظر می‌رسد که قیمت بنزین را افزایش دهد؛ به ویژه با توجه به اینکه سابقه خوبی هم در این زمینه وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: مصرف سوخت خانوارها نیز در ایران بسیار بالاست و یکی از دلایل آن می‌تواند این باشد که بنزین در ایران همچون آب ارزان است. حتی اگر ما دائما بخواهیم آب را بخریم هزینه بیشتری برای ما خواهد داشت، بنابراین نتوانستیم مردم را در این زمینه تفهیم کنیم و از طرفی دولت ها تا قبل از اینکه روی کار بیایند دولت قبلی را تخطئه می‌کنند و اگر بنزین را گران کنند آنها را شماتت می‌کنند که فلان دولت برای مردم دردسر درست کرد، اما درواقع برای خودشان چاله می‌کنند چراکه وقتی خودشان به مرحله تصمیم گیری و اجرا می‌رسند، می‌بینند شرایط وانفسا است.

استفاده از تجربه تلخ آبان ۹۸

نکته‌ای که همه بر آن اتفاق نظر دارند، اما شکل گران کردن بنزین است. با توجه به تورم و مشکلاتی که در اقتصاد کشور وجود دارد، افزایش قیمت بنزین قابل پیش‌بینی است، اما آنچه واضح است اینکه دولت رییسی باید از تجربه تلخ آبان ۹۸ و آن شکل عجیب افزایش قیمت درس بگیرد.

سعید ابوترابی، کارشناس انرژی در گفت‌وگو با خبرفوری تصریح کرد: آخرین تجربه‌ای که کشور درباره افزایش بنزین داشت به سال ۹۸ برمی‌گردد که مشکلاتی برای کشور ایجاد کرد و طبیعتا دولت با احتیاط و بررسی تمام جوانب، سراغ مدیریت این مشکل می‌رود،  چراکه همیشه افزایش قیمت بنزین یا بر روی دیگر کالاها و خدمات تاثیر روانی می گذارد یا تاثیر واقعی و به همین ترتیب باعث افزایش قیمت و ایجاد مشکل برای کل کشور می‌شود.

وی در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین در سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۱ گفت: پیش بینی می‌کنم تا آخر امسال که مقداری تزریق نقدینگی اتفاق می‌افتد و علائم تورمی در کشور بیشتر می‌شود، دولت سراغ افزایش قیمت بنزین نرود، ولی برای نیمه دوم سال آینده ممکن است درصورت پاسخگو نبودن منابع، شاهد افزایش قیمت بنزین باشیم.

بنزین چقدر گران خواهدشد؟

اما به فرض که قرار باشد دولت رییسی هم مثل دولت‌های قبلی بنزین را افزایش دهد، سوال بعدی این است که افزایش قیمت چقدر خواهد بود؟ پیش از بحران‌های چند ماه اخیر، شایعه شده بود که قرار است بنزین گران شود. شایعات حکایت از آن داشت که حتی مبلغی در حد و اندازه ۱۵ هزار تومان برای هر لیتر بنزین مطرح شده‌است. نباید فراموش کرد که در آن زمان قیمت دلار حوالی ۳۲ هزار تومان بود و شایعات حکایت از بنزین ۴۰ سنتی داشت، اما الان که دلار بیش از ۴۰ هزار تومان قیمت دارد، بنزین چقدر خواهدشد؟

آیا دولت با شیبی سنگین بنزین را گران خواهد کرد؟

ابوترابی در پاسخ به این سوال گفت: افزایش قیمت بنزین در سال آینده احتمالا شیب تندی نخواهد داشت و همچنین پیش بینی می‌شود افزایش قیمت بیشتر متوجه بنزین آزاد باشد تا بنزین سهمیه‌ای.

به هر روی باید منتظر ماند و دید که دولت با وضعیت اقتصادی عجیبی که کشور بدان گرفتار شده، چه تصمیمی در خصوص بنزین خواهدگرفت. آیا برای حفظ آرامش جامعه و جلوگیری از بحران‌های آتی، افزایش قیمت بنزین را به سال آینده موکول خواهد کرد یا شوک درمانی را با ریسکی بالا در همین زمستان ۱۴۰۱ اجرایی خواهد کرد؟