دانشجویان در عدالت طلبی سماجت داشته باشند/ امنیت و آرامش ۲۱ هزار دانشجو برای ما در اولویت است
دانشجویان در عدالت طلبی سماجت داشته باشند/ امنیت و آرامش ۲۱ هزار دانشجو برای ما در اولویت است
آرمان تبریز-نشست صمیمی دانشجویان فعال فرهنگی و اجتماعی تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی دانشگاه با رئیس و معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز برگزار شد.

آرمان تبریز-نشست صمیمی دانشجویان فعال فرهنگی و اجتماعی تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی دانشگاه با رئیس و معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛، دکتر نصراله زاده رئیس دانشگاه تبریز در این نشست، حضور در جمع دانشجویی را افتخار بزرگی برای خود عنوان کرد و گفت: هیچکدام از ما عاری از عیب و ایراد نیستیم و همگی باید گوش شنوا داشته و بعد از شنیدن حرف حق از سوی دانشجویان، نسبت به پیگیری مطالبات آن‌ها اقدام کنیم.

 وی ادامه داد: شرایط دانشگاه علی‌رغم همه‌ی تجمعات، بسیار خوب بوده و کلاس‌های درسی دانشجویان در حال برگزاری است. ما هرگز موافق برخورد با عقاید مخالف نیستیم اما اگر احساس کنیم تخلفی صورت می‌گیرد، برخورد خواهیم کرد و با توجه به اینکه انسان‌ها با دو بال تخصص و تعهد حرکت و رشد می‌کنند، انتظار ما از اساتید این است که به‌لحاظ علمی سرامد باشند و درکنار بحث علمی بتوانند در مواقع حساس کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

عدالت‌خواهی و آرمان‌خواهی مطالبه‌گری را مقدس می‌کند

 دکتر نصراله‌زاده با تاکید بر اینکه عدالت‌خواهی و آرمان‌خواهی مطالبه‌گری را مقدس می‌کند، اظهار کرد: مطالبه‌گری همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است و ما باید توجه داشته باشیم که با بازی کلمات و متهم کردن دیگران نمی‌توانیم حقیقت را اثبات کرده و دم از عدالت خواهی بزنیم. آزادی‌خواه و عدالت طلب شهدایی بودند که در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران و در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۷ و ۲۷ دی سال ۱۳۶۵ در دانشگاه تبریز به شهادت رسیدند.

ما هرگز در مقابل حرکت‌های عدالت خواهانه نمی‌ایستیم

وی تاکید کرد: ما هرگز در مقابل حرکت‌های عدالت خواهانه نمی‌ایستیم، اما مخالف هرگونه بی‌نظمی و اقدام غیرقانونی هستیم. در جریان اعتراضات اخیر بارها و بارها به دانشجویان هشدار دادیم کاری که انجام می‌دهند، غیرقانونی بوده و ممکن است تبعاتی در پی داشته باشد اما دانشجویان نه‌تنها به حرف ما گوش نکردند، حتی گفتند حاضر هستند تا مرز اخراج از دانشگاه هم پیش بروند. حال چرا باید اجازه دهیم عده‌ای قلیل نظم دانشگاه را بهم زده و موجب برهم خوردن امنیت و آرامش ۲۱ هزار دانشجو و استاد شوند.

دانشجویان باید حداقل‌های پوشش و حجاب را در محیط دانشگاه رعایت کنند

 رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کرامت انسانی گنجی گرانبها برای انسان‌ها است، یادآور شد: بارها و بارها تاکید کردیم و گفتیم که انسان دارای کرامات بسیار زیادی است و دانشجویان باید حداقل‌های پوشش و حجاب را در محیط دانشگاه رعایت کنند. متأسفانه عده‌ای تصور می‌کنند با برداشتن حجاب از سر و دهن کجی به نظام، کار خوبی انجام می‌دهند در حالیکه شهدای ما در راه حفظ این نظام جان خود را فدا کردند.

همه‌ی ما مقصر وضعیت فعلی فرهنگی کشور هستیم

 وی با انتقاد از عملکرد مسئولین کل کشور در مباحث فرهنگی نیز گفت: باید قبول کنیم که همه‌ی ما مقصر هستیم و نتوانسته‌ایم در این موضوعات آنطور که باید خوب کار کنیم؛ چراکه اعمال و رفتار ما در مردم تاثیرگذار است و اگر می‌خواهیم جامعه اصلاح شود، ابتدا باید رفتار خود را اصلاح کنیم. ما برروی حرف خود مصرّ هستیم و هیچ اِبا و ترسی هم از کسی نداریم و موظفیم در هر جایگاه و مسئولیتی که قرار داریم، وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهیم. دانشگاه قانون و نظم خاص خود را دارد و همه باید این نظم را رعایت کنیم.

دانشجو باید سیاسی باشد؛ نه سیاسی کار

 دکتر نصراله‌زاده با انتقاد از کسانی که آزادی را به‌معنی رها کردن دانشجویان به حال خود، تلقی می‌کنند، افزود: دانشجو باید سیاسی باشد اما سیاسی کاری و دنباله روی از گروهک‌ها اصلا شایسته‌ی جایگاه یک دانشجو نیست؛ چراکه دانشجو باید خود یک راهبر باشد نه اینکه به‌دنبال گروهک‌ها و یا احزاب سیاسی حرکت کند. من از همه‌ی شما دانشجویان عزیز که هیچ فرقی با فرزندان ما ندارید، می‌خواهم در مطالبه‌گری و عدالت طلبی سماجت داشته و تا پای جان برای پای مطالباتِ درستِ خود بمانید و بدانید که عزت و اقتدار، تنها به شرط رسیدن به عدالت و داشتن انصاف محقق خواهد شد.

هیچ ترسی از برگزاری تریبون آزاد در فضای باز نداشتیم

 وی در واکنش به انتقاداتی که در خصوص انتقال تربیون آزاد از آمفی تئاتر روباز دانشگاه به تالار شهید شفایی انجام می‌گیرد، گفت: ما معتقد هستیم که این تریبون ها باید هدفمند باشند و گفت‌وگو برای گفت‌وگو فایده‌ای ندارد. بنابراین در راستای حفظ شأن دانشجویان تصمیم گرفتیم ادامه‌ی این تریبون‌ها در محیطی منظم و مرتب برگزار شود؛ ما هیچ ترسی از برگزاری تریبون در فضای باز نداشتیم و دلیل انتقال تریبون به فضای سربسته، سرد شدن هوای دانشگاه و در ضمن حفظ شأن دانشجویان بود.

کسانی که حقیقت را گفته و مطالبه واقعی مطرح کنند، مورد حمایت دانشگاه هستند

 رئیس دانشگاه تبریز همچنین تاکید کرد: فحاشی و توهین، جایی در تریبون دانشجویی ندارد و من در حضور همه‌ی دانشجویان در این جلسه ضمانت می‌کنم هرکس حقیقت را گفته و مطالبه‌گری واقعی انجام دهد، کاملا مورد حمایت من قرار خواهد گرفت و با وجود اینکه من اهل تهدید نیستم این موضوع را نیز تأکید می‌کنم که هرگز اجازه نخواهم داد عده‌ای امنیت ۲۱ هزار نفر را به‌خطر بیاندازند. فردی که با کیف پر از چاقو وارد دانشگاه شده و قصد توزیع آن‌ها در میان دانشجویان را دارد، دانشجو نیست و ما باید با این افراد برخورد کنیم و در خصوص دانشجویانی که از سوی کمیته‌ی انضباطی برای آن‌ها احکامی صادر شده است، در صورتی که نظم فعلی دانشگاه حفظ شده و مشکلی به‌وجود نیاید، نهایت سعی خود را برای کمک به این دانشجویان انجام خواهیم داد.

ما هرگز به دنبال کار امنیتی یا امنیتی کردن فضای دانشگاه نبوده و نیستیم

 وی در واکنش به ورود افراد غیر دانشجو (لباس شخصی‌ها) به دانشگاه تأکید کرد: به هیچ عنوان حتی یک نفر لباس شخصی در اعتراضات اخیر وارد دانشگاه نشد و ما هرگز به دنبال کار امنیتی یا امنیتی کردن فضای دانشگاه نبوده و نیستیم و تاکنون من به‌عنوان رئیس دانشگاه تبریز از هیچ سازمان و تشکیلاتی نخواسته‌ام که نیروهای خود را به داخل دانشگاه بیاورد.

یک ریال هم از بودجه‌ی دانشگاه صرف المپیاد نشد

 دکتر نصراله زاده در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص شبهاتی که از سوی برخی افراد در ارتباط با هزینه کرد و بودجه‌ی المیپاد فرهنگی ورزشی دانشجویان مطرح می‌شود، اظهار کرد: المپیاد برای دانشگاه تبریز عزت آفرین بود؛ چراکه ما در شرایط بسیار سختی میزبانی نزدیک به ۵ هزار نفر را پذیرفتیم در صورتی که می‌توانستیم این مسئولیت سنگین را قبول نکنیم. کسانی که برخی شبهات را درخصوص بودجه و هزینه‌های المپیاد مطرح می‌کنند، بهتر است به‌جای این حرف و حدیث‌ها، حجم کار انجام شده را نگاه کنند. بودجه‌ی المپیاد به‌صورت جداگانه و از طرف سازمان امور دانشجویان در نظر گرفته شده بود که تاکنون بیش از دو سوم این بودجه اختصاص داده شده و مابقی نیز در حال تحقق است. بنابراین حتی یک ریال از بودجه‌ی دانشگاه برای این رویداد مهم فرهنگی ورزشی خ%D