خاوران قطب جدید فضای سبز شهری تبریز می شود
خاوران قطب جدید فضای سبز شهری تبریز می شود
آرمان تبریز-شهرک های تازه تاسیس یکی از ظرفیت های هر شهری محسوب می شود که علاوه بر اسکان سرریز جمعیتی شهرها، پتانسیل ها و موقعیت های جدیدی را برای زندگی شهروندان در خود خلق می کنند.

آرمان تبریز-شهرک های تازه تاسیس یکی از ظرفیت های هر شهری محسوب می شود که علاوه بر اسکان سرریز جمعیتی شهرها، پتانسیل ها و موقعیت های جدیدی را برای زندگی شهروندان در خود خلق می کنند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز ؛یکی از شهرک های تازه تاسیس در تبریز، شهرک خاوران در محدوده استحفاظی شهرداری منطقه ۹ است که به دلیل واقع شدن در منطقه ای خوش آب و هوا و اندکی دور از شهر و هیاهوی آن، مورد استقبال شهروندان واقع شده است.

شهرداری منطقه ۹ تبریز، طرح های شهری خود را به  تناسب موقعیت منطقه و با سبکی مدرن اجرا می کند و همین امر موجب تمایز نسبی این شهرک با دیگر شهرک های اقماری تبریز می شود. در حوزه فضای سبز نیز این منطقه برنامه های ویژه ای را به مرحله اجرا درآورده که عمدتا با محوریت کاهش هزینه توام با افزایش عملکرد است.

اسلام زارع، مدیر فضای سبز شهرداری منطقه ۹ می گوید: مساحت فضاهای سبز در حوزه شهرداری منطقه ۹ برابر با ۲۸۷ هکتار است که مطابق رسم همه ساله، در طرح استقبال از بهار زیر کشت می رود. برای کاشت بهار امسال، ۴۷۵۰ جعبه بنفشه و ۸۳۰۰ بوته انواع گل در نظر گرفته شده بود. در مرحله دوم کشت نیز۳۴هزار ۵۰۰ بوته گل نشایی از انواع رز، اختر، شمعدانی و ناز در خاک نشسته است.

وی درباره اولویت های کاری منطقه در حوزه فضای سبز هم می افزاید: شهرداری منطقه ۹ چه در بحث توسعه و چه در بحث حفظ و نگهداری،   مدیریت هزینه را در اولویت  قرار داده است و برای تحقق این امر، به جای کاشت نشا، در بیشتر فضاهای سبز بذرپاشی نموده و یا از گونه های دایمی مانند رز و لاله استفاده کرده است. در آبیاری نیز، به جای آبیاری با تانکر، حدود یک و نیم کیلومتر طولی لوله گذاری شده و سیستم آبیاری قطره ای و شبکه ای راه اندازی شده است. همچنین در درختکاری نیز از گونه های مقاوم به کم آبی مانند کاج سیاه و سنجد، استفاده می شود. حذف چمن و کاشت درختچه های مقاوم در فضاهای سبز منطقه، بخش دیگری از برنامه های شهرداری منطقه ۹ تبریز در این زمینه است.

زارع همچنین با تشریح برنامه های استقبال از تابستان و فصل گردشگری، اظهار می کند: راه اندازی آب نماها و رنگ آمیزی استخرها، رفع نواقص و رنگ آمیزی مبلمان شهری، ترمیم سیستم روشنایی، راه اندازی و برطرف کردن ایرادات سرویس های بهداشتی، اقدامات عمومی منطقه در زمینه استقبال از تابستان است. اما اختصاصا، پارک ائل باغی و پارک مسافر بیش از همه مورد توجه مسافرین و شهروندان گرامی است و به همبن دلیل، در پارک مسافر علاوه بر رفع نواقص و تجهیز متداول، سیستم آبخوری، تجهیزات نمازخانه و زمین مینی فوتبال نیز در پارک مزبور برقرار شده است.