پوستر جشنواره منطقه‌ای مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری شمال‌غرب کشور در تبریز رونمایی شد
پوستر جشنواره منطقه‌ای مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری شمال‌غرب کشور در تبریز رونمایی شد
آرمان تبریز:پوستر جشنواره منطقه‌ای مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری شمال‌غرب کشور در تبریز رونمایی شد.

به گزارش آرمان تبریز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در این آیین گفت: اگر زمانی اهمیت رسانه برای برخی از مدیران در سطوح ملی و محلی آنچنان که باید و شاید روشن نبود، امروز همه متولیان امر به جایگاه و اهمیت رسانه فعال و حرفه‌ای واقف شده‌اند.

سیدقاسم ناظمی افزود: اگر چه توجه به کثرت و کمیت رسانه‌ها، مقبول و ایجاد فرصت برابر برای همه شهروندان برای تاسیس رسانه‌های جدید مهم است، اما اگر کیفیت در این میان مغفول بماند، شاهد اتفاقاتی خوشایندی نخواهیم بود و مرجعیت رسانه‌‌های رسمی توسط شبه رسانه‌ها و صفحات شبکه های اجتماعی از میان خواهد رفت.

وی اضافه کرد: تضعیف مرجعیت رسانه‌های رسمی و مجوزدار موجب می‌شود تا مخاطب سر درگم بماند و نداند خبر درست و مستند را از کدام منبع و مرجع اخذ کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: برگزاری رویدادهای رقابت محور همچون جشنواره‌های رسانه‌ای از جمله راهکارهای برون رفت از این وضعیت است و در آن محتوا محور بودن رسانه روشن شده و می تواند به برآورده شدن نیازهای مخاطب کمک کند.

ناظمی تشریح کرد: بر این اساس لازم است رویدادهای مرتبط با حوزه رسانه به دور از هر گونه ملاحظه و با لحاظ کردن اصول و شاخص های رقابت حرفه ای برگزار شوند.

وی با بیان اینکه ما امروز از ضعف تولید محتوا در رسانه های رسمی و دارای مجوز رنج می بریم، گفت: البته بروز این وضعیت نیز با ضعف اقتصاد رسانه ارتباط مستقیم دارد و می بایست تمهیدی برای رفع آن اندیشیده شود.

وی یادآوری کرد: در این شرایط، وظیفه نهادهایی مثل خانه مطبوعات و انجمن های صنفی این است که بتوانند این معادله را معکوس کنند و این امر نیز با برگزاری برنامه های جنبی آموزشی و تبادل اندیشه در کنار برگزاری جشنواره های رسانه ای و افزایش مهارت فعالان این حوزه امکان‌پذیر می‌شود.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این آیین، با بیان اینکه تبریز ظرفیت تبدیل به نقطه ثقل رسانه ای شمال غرب کشور و منطقه استراتژیک قفقاز را دارد، اظهار داشت: البته تحقق این مهم بایسته های خاص خود را دارد که امیدواریم این جشنواره نقطه عطف توجه به این الزامات و بایسته ها باشد.

حسن گلی گفت: کشورهای منطقه قفقاز می توانند به دلیل اشتراکات تاریخی و فرهنگی و نیز علاقمندی مردمان این کشورها به ایران و مخصوصا تبریز، روابط مستحکم و همه جانبه ای با کشورمان داشته باشند.

وی با اشاره به اختصاص یکی از محورهای ویژه فراخوان جشنواره منطقه ای مطبوعات شمالغرب به مباحث منطقه قفقاز ابراز امیدواری کرد تا اندیشمندان و اصحاب رسانه بتوانند در بستر این جشنواره ایده ها و راهکارهای خود در ارتباط با تحکیم مناسبات همه جانبه ایران و کشورهای منطقه قفقاز را ارائه نموده و در راستای تبیین واقعیت‌های تاریخی، سیاسی، اجتماعی و تنویر افکار عمومی ایفای نقش فعالی داشته باشند.

آیین رونمایی از پوستر جشنواره منطقه ای مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری شمال غرب کشور با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی ، معاونان فرهنگی و مطبوعاتی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های اردبیل و زنجان و مدیر خانه مطبوعات استان زنجان، جمعی از فعالان رسانه‌ای آذربایجان شرقی و نمایندگان تشکل های صنفی رسانه ای برگزار شد.

براساس این گزارش جشنواره منطقه ای مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری شمال غرب در چهار محور بخش اصلی و ۲ محور بخش ویژه و در ۹ قالب رسانه ای برگزار و آیین اختتامیه آن در ایام الله دهه فجر برگزار می شود.

شرکت کنندگان می توانند آثار تولیدی خود در فاصله اول آذر ۱۴۰۰ تا اول دی ماه سال جاری را در محورها و قالب های اعلامی در سامانه متمرکز جشنواره های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرس http://pressfestival.ir بارگذاری کنند.