آذربایجان شرقی وشهر تبریز یکی از مراکز مهم تولید فرش دستباف جهان محسوب می‌شود
آذربایجان شرقی وشهر تبریز یکی از مراکز مهم تولید فرش دستباف جهان محسوب می‌شود
آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی گفت: آفرینش های ذوق و خلاقیت هنرمندان و مردم آذربایجان در طول تاریخ به اقصی نقاط جهان صادر می شده و همین امر تبریز را به جولانگاه تجارت بین الملل و نقطه ثقل جاده ابریشم تبدیل نموده بود. امروزه نیز اغلب صنایع دستی آذربایجان در موزه های معتبر جهان می درخشند، طرفه اینکه اغلب این آثار، حاصل نبوغ و هنر زنان می باشد.

آرمان تبریزاستاندار آذربایجان شرقی گفت: آفرینش های ذوق و خلاقیت هنرمندان و مردم آذربایجان در طول تاریخ به اقصی نقاط جهان صادر می شده و همین امر تبریز را به جولانگاه تجارت بین الملل و نقطه ثقل جاده ابریشم تبدیل نموده بود. امروزه نیز اغلب صنایع دستی آذربایجان در موزه های معتبر جهان می درخشند، طرفه اینکه اغلب این آثار، حاصل نبوغ و هنر زنان می باشد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز ،دکتر محمدرضا پورمحمدی در کنگره بین المللی نقش زنان در توسعه صنایع دستی در جهان اسلام همزمان با اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی (ارسیکا) گفت: تاریخ پرشکوه آذربایجان از دیر ایام تا روزگار ما، باهنر، خلاقیت و نوآوری پیوندی ناگسستنی دارد که عنوان شهر اولین ها، گواهی صادق بر این ادعاست.

وی ادامه داد: بر اساس مستندات، مشاهدات و روایات سیاحان و جهانگردان، مردمان مهرآیین این دیاره همواره آغوش مهربانی و میهمان نوازی بر مسافران گشوده و در این میان با صنایع دستی، هنرهای تزیینی، مصنوعات تولیدی به حلاوت سفر مسافران افزوده و با خاطره ای خوش بدرقه شان نموده اند.

وی در همین راستا اضافه کرد: این آفرینش های ذوق و خلاقیت هنرمندان و مردم آذربایجان در طول تاریخ به اقصی نقاط جهان صادر می شده و همین امر تبریز را به جولانگاه تجارت بین الملل و نقطه ثقل جاده ابریشم تبدیل نموده بود. امروزه نیز اغلب صنایع دستی آذربایجان در موزه های معتبر جهان می درخشند، طرفه اینکه اغلب این آثار، حاصل نبوغ و هنر زنان می باشد.

استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان است و بر اساس گزارش مرکز توسعه صادرات ایران، حدود ۸۰ درصد از کل قالیبافان ایران را زنان تشکیل می دهند که این رقم در بعضی روستاها حتی به ۹۷ درصد نیز می رسد.با توجه به اینکه زنان، نیمی از پیکره جامعه انسانی هستند، نقش آنها در توسعه بر کسی پوشیده نیست. دین مبین اسلام نیز همواره بر حضور زنان در جامعه و نقش مهم آنها در خانواده و اجتماع تاکید نموده و جامع ترین و کامل ترین نگرش نسبت به اشتغال و شخصیت زن دارد.

پورمحمدی ادامه داد: بر اساس این آموزه و نیز فرهنگ دیرین این دیار، زنان آذربایجانی نیز همپای مردان خود و بلکه بیش از آنان، خالق دنیایی متفاوت و رنگارنگ از صنایع دستی هستند که هرکدام در نوع خود بی نظیر و بی بدیلند. سیری گذرا در بازار تبریز کافی است تا طرح‌ها و نقش‌های جادویی صنایع دستی شما را به دنیایی از عشق و هنر جذب نماید. نقش و نگار سحرآمیز گلیم های این بازار، که ساخته و پرداخته ذوق و خلاقیت فکری بانوان این سرزمین است، مدهوشتان کند.

وی گفت: استان آذربایجان شرقی و به خصوص شهر تبریز یکی از مراکز مهم تولید فرش دستباف اصیل ایرانی و شهر تبریز، پایتخت فرش دستبافت جهان محسوب می‌شود. اساتید آذربایجانی از دیرباز خالق قالی های دستباف و تابلوفرش های نفیس و بی نظیر هستند. فقط یک نمونه، به تابلو فرش سردرود اشاره می کنم که شهرت جهانی دارد و در سال ۹۳ نشان جغرافیای ملی تابلو فرش از مرکز ملی در ایران را به خود اختصاص داده و در سال ۹۵ هم از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری “وایپو” در وین به جهانی رسیده است.

پورمحمدی ادامه داد: سیطره هنر در این سرزمین آنچنان وسیع است که سخن از همه آنها در این محال مجال ممکن نیست. صنعت چرم تبریز نیز یکی از مشهورترین برندهای صنعت چرم است که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد؛ راحتی و دوام کفش های دست دوز تبریز ، مشتریان زیادی را روانه بازار بزرگ و پیر تبریز می‌کند. نگارگری، پارچه بافی، نقره کوبی ، سفالگری، معرق کاری، منبت کاری و بسیاری از صنایع دیگر از شاهکارهای زنان و مردان آذربایجان است.

وی خاطرنشان کرد: صنایع دستی به عنوان دومین عامل رشد و توسعه تولید ناخالص ملی بوده و در کنار صنعت گردشگری، از مهم ترین منابع رشد اقتصاد هر کشوری به شمار می رود. سوق دادن بخشی از پژوهش های مراکز دانشگاهی به توسعه صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه های تخصصی، تشکیل تعاونی های تولید، توزیع و مصرف صنایع دستی به منظور بازاریابی و ایجاد تقویت صادرات صنایع دستی در سطوح ملی و جهانی در این حوزه اهمیت بسزایی دارد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد و دغدغه مدیریت ارشد استان نیز است.

پورمحمدی در پایان افزود: امید است با توجه جدی به کانون های اصلی صنایع دستی و فراهم کردن تسهیلات ویژه برای گسترش این صنعت گامی استوار در توسعه پایدار اقتصادی کشور برداریم. برگزاری چنین همایش هایی، بویژه در مقیاس بی المللی و استفاده از تجارب و یافته های دیگران، بسیار اثر بخش است که جا دارد از برگزار کنندگان آن قدردانی نمایم.