سرمایه‌داران، حیات وحش را در قرق‌های سلطنتی قتل عام می‌‌کنند
سرمایه‌داران، حیات وحش را در قرق‌های سلطنتی قتل عام می‌‌کنند
آرمان تبریز-مدیرکل سابق دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست با انتقاد از اینکه روند قرق‌های حفاظتی در کشور به درستی شکل نگرفته، گفت: سرمایه‌داران با پول خود منطقه‌ای را تبدیل به قرق‌های سلطنتی کردند تا راحت‌تر بتوانند حیات وحش را قتل عام کنند.
آرمان تبریز-مدیرکل سابق دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست با انتقاد از اینکه روند قرق‌های حفاظتی در کشور به درستی شکل نگرفته، گفت: سرمایه‌داران با پول خود منطقه‌ای را تبدیل به قرق‌های سلطنتی کردند تا راحت‌تر بتوانند حیات وحش را قتل عام کنند.

به گزارش خبرنگار ما ،محمد درویش در مورد قرق های اختصاصی، گفت: فلسفه قرق‌های حفاظتی این است که بتوان جوامع محلی، مردم، تشکل های مردم نهاد و فارغ التحصیلان بیکار در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی را در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به کارگیریم بدون اینکه دولت را فربه و بزرگ کنیم.

مدیرکل سابق دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست افزود: تا بتوان از محل فروش زیبایی‌های طبیعت هزینه های حفاظت از طبیعت را تامین کنیم و تعارض میان جامعه محلی، محیط‌بانان و جنگل‌بانان را کاهش و همچنین احتمال شهادت و کشته شدن جنگل بانان و محیط بانان را کاهش دهیم از سویی در عین حال برای مردم و جامعه محلی انگیزه ایجاد کنیم که این موضوع را دریابند که اگر وضع محیط زیست بهتر شود برای جیب آنها نیز بهتر است.

درویش یادآور شد: در حال حاضر قرق اختصاصی منطقه منصورآباد رفسنجان ۱۲۸ هزار هکتار وسعت دارد که در این رابطه چندین نفر به نام دوستداران طبیعت NGO هایی را ایجاد و تعدادی از این افراد شکارچی بودند و تفنگ را کنار گذاشتند و با هزینه شخصی به این موضوع ورود کردند و با شکارچیان، دامداران و عشایر منطقه صحبت و آنها را توجیه و با پولشان آبشخور تهیه کردند که در کمتر از ۵ سال تعداد وحوش را از ۲۰ راس به ۱۰۸۰ راس افزایش دادند.

قرق‌های اختصاصی از نظر آموزشی می‌تواند کارکردهای زیادی داشته باشند

وی با تاکید براینکه قرق های اختصاصی از نظر آموزشی می تواند کارکردهای زیادی داشته باشند، گفت: یعنی مردم با حضور در آنجا دسته‌های بزرگ کل، قوچ، بز و میش و رمه‌های مختلف را مشاهده کنند؛ به طور قطع اگر کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند آموزش های لازم را ببینند و دولت از آنها حمایت کند از محل بلیط فروشی و درآمدزایی هزینه های حفاظت از محیط زیست تامین می شود و به این ترتیب هم محیط زیست از خسارت بری شده و هم اینکه افراد صاحب منفعت می شوند.

مدیرکل سابق دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست افزود: متاسفانه در کشور ما این روند به درستی شکل گرفته و در استان یزد و کرمان چند فرد سرمایه دار نسبت به انجام این کار اقدام کردند نه NGO یعنی بدنه اجتماعی نداشتند و با پول خود منطقه‌ای را مانند قرق های صنعتی برای خود قرق کردند تا راحت‌تر بتوانند شکار و حیات وحش را قتل عام کنند البته منطق آنها این است که به آنها غذا می دهیم پس حقمان است که آنها را بکشیم یا به شکارچیان خارجی اجازه شکار دهیم و این موارد است که مشکل‌ساز می شود.

درویش ادامه داد: یعنی فلسفه قرق‌های اختصاصی فلسفه درستی است اما اگر آن را محدود به شکار کنیم و مانند آقای عیسی کلانتری بگوییم که قوچ های پیر زیاد آب می خورند باید شکار شوند آن وقت است که از نظر اخلاقی مشکل ساز می شود و نمی توان به هدف نهایی که جلب توجه جامعه محلی و همچنین بکارگیری فارغ التحصیلان بیکار در حوزه های محیط زیست و منابع طبیعی است دست یافت.

وی یادآور شد: البته برخی از قرق های اختصاصی موفق بوده و برخی دیگر نیاز به بازنگری دارند و به طور قطع ما از قرق های اختصاصی حفاظت می کنیم که توسط متخصصان، کارشناسان جوان فارغ التحصیل و NGO ها تشکیل شوند نه اینکه ثروتمندی با پول خود منطقه ای را تبدیل به قرق سلطنتی کند و بی شک اسم آن دیگر قرق حفاظتی نیست.

به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم در شرایطی که جامعه محلی به شدت تحت فشار است و حتی نباید کشت و کار کنند شاهد باشند  شکارچیان خارجی‌ها چون پول بیشتری دارند شکار کنند زیرا این باعث جری تر شدن و موج بی اعتمادی می شود

مدیرکل سابق دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست تاکید کرد به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم در شرایطی که جامعه محلی به شدت تحت فشار است و حتی نباید کشت و کار کنند شاهد باشند که شکارچیان خارجی‌ها چون پول بیشتری دارند شکار کنند زیرا این باعث جری تر شدن و موج بی اعتمادی می شود و جامعه محلی نیز به سمت شکارغیرقانونی روی می آورند و اگر بیش از ۱۳۰ محیط زیست شهید شده اند به دلیل تهدیدهایی است که وجود دارد.

درویش افزود: اینکه جامعه محلی می بیند خارجی موبور با امکانات و حمایت محیط بان حیات وحش را بی رحمانه شکار می کند چون پول دارد و آنها نمی توانند به شدت می تواند برای محیط زیست آسیب زا باشد./

  • منبع خبر : خانه ملت