صاف کننده‌ های شیمیایی مو باعث سرطان رحم می‌شوند
صاف کننده‌ های شیمیایی مو باعث سرطان رحم می‌شوند
آرمان تبریز-تحقیقات جدید نشان می‌دهد زنانی که به طور مکرر از صاف کننده‌های شیمیایی مو استفاده می‌کنند، با احتمال بیشتری به سرطان رحم دچار می‌شوند.

آرمان تبریز-تحقیقات جدید نشان می‌دهد زنانی که به طور مکرر از صاف کننده‌های شیمیایی مو استفاده می‌کنند، با احتمال بیشتری به سرطان رحم دچار می‌شوند.

به گزارش فرارو ؛این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده مکرر از صاف کننده‌های شیمیایی مو، بیش از دو برابر خطر ابتلا به سرطان رحم را در زنان افزایش می‌دهد.

«الکساندرا وایت» سرپرست گروه اپیدمیولوژی سرطان و محیط زیست موسسه ملی علوم بهداشت محیطی (NIEHS) می‌گوید: «این اولین مطالعه اپیدمیولوژیک است که رابطه بین استفاده از صاف کننده و سرطان رحم را مورد بررسی قرار می‌دهد.»

یافته‌ها نشان می‌دهد که زنان سیاه پوست بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم در نتیجه استفاده از صاف کننده‌های شیمیایی قرار دارند. دکتر Che-Jung Chang، نویسنده این مطالعه می‌گوید: «از آنجایی که زنان سیاه‌پوست بیشتر از سایر نژاد‌ها و قومیت‌ها و در سنین پایین‌تر از محصولات صاف‌کننده مو استفاده می‌کنند، این موضوع می‌تواند احتمال ابتلای آن‌ها را به سرطان رحم افزایش دهد.»

در این مطالعه، محققان داده‌های ۳۳۹۴۷ شرکت کننده در ایالات متحده که بین ۳۵ تا ۷۴ سال سن داشتند، جمع آوری کردند. در ابتدا شرکت کنندگان پرسشنامه‌ای درخصوص استفاده از محصولات مختلف مو، از جمله رنگ‌های مو و صاف‌کننده‌ها در ۱۲ ماه گذشته پر کردند.

این تیم تحقیقاتی در مدت ۱۱ سال سلامت شرکت‌کنندگان را زیر نظر گرفت. در طول این مطالعه، ۱.۶ ٪ از شرکت کنندگان (۳۷۸ زن) به سرطان رحم (سرطان آندومتر، سارکوم رحم و سایر سرطان‌های رحم) مبتلا شدند.

خطر ابتلا به سرطان رحم در زنانی که مرتباً (بیش از چهار بار در سال) از اتو‌های شیمیایی استفاده می‌کردند، در مقایسه با زنانی که از اتو‌های شیمیایی استفاده نمی‌کردند، دو برابر بیشتر بود. سایر محصولات مو مانند رنگ مو‌های دائمی و نیمه دائمی و هایلایتر‌ها تاثیری در ابتلا به سرطان رحم نداشتند.

اگرچه افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم با استفاده از صاف کننده‌های شیمیایی مو قابل توجه است، اما طبق تحقیقات جدید، این نوع سرطان در مقایسه با انواع دیگر نادر است.

تحقیقات قبلی که آن هم توسط تیم NIEHS انجام شده بود، نشان می‌دهد که رنگ موی دائمی و صاف کننده‌های شیمیایی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش دهند.

زنانی که مرتبا از رنگ موی دائمی استفاده می‌کردند، ۹ درصد بیشتر از زنانی که هرگز از رنگ مو استفاده نمی‌کردند، در معرض ابتلا به سرطان سینه بودند. این مطالعه همچنین نشان داد که استفاده مکرر از اتوی مو احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.