قفقاز، بار دیگر در آتش/ نبرد باکو و ایروان آغاز شد/ قدرت هوایی ارمنستان بیشتر است یا آذربایجان؟
قفقاز، بار دیگر در آتش/ نبرد باکو و ایروان آغاز شد/ قدرت هوایی ارمنستان بیشتر است یا آذربایجان؟
آرمان تبریز-قدرت دفاعی ارتش آذربایجان حداقل در زمینه هوایی و پهپادی بیشتر از ارتش ارمنستان است و اگر جنگ به همین شکل و بدون دخالت علنی طرف های دیگر، به صورت هوایی ادامه پیدا کند احتمالا این بار هم باکو بر ایروان پیروز شود.

آرمان تبریز-قدرت دفاعی ارتش آذربایجان حداقل در زمینه هوایی و پهپادی بیشتر از ارتش ارمنستان است و اگر جنگ به همین شکل و بدون دخالت علنی طرف های دیگر، به صورت هوایی ادامه پیدا کند احتمالا این بار هم باکو بر ایروان پیروز شود.

به گزارش خبرنگار ما، جنگ میان ارمنستان و آذربایجان دوباره شعله ور شده است. از همان ابتدا نیز مشخص بود که صلح دو طرف موقتی و زودگذر است. آذربایجان که مدت ها است به علت ائتلاف با ترکیه شروع به افزایش نفوذ خود در منطقه قره باغ کرده، مدتی با دخالت روسیه دست از جنگ کشید و بعد از تصرف برخی مناطق مرزی با ارمنستان صلح کرد.

با شعله ور شدن جنگ در اوکراین و به خصوص شکست های اخیر پوتین در جبهه شرقی، ترس آذربایجان از روسیه ریخته و مجددا به مرزهای مشترک با ارمنستان هجوم برده است. البته آذربایجان معتقد است جنگ را ارمنستان آغاز کرده و به سربازان مرزی آذربایجان حمله کرده است اما ارمنستان این ادعا را زیر سوال برده و تاکید دارد آغازگر جنگ، باکو بوده است.

اکنون مشخص نیست که جنگ اخیر ارمنستان و آذربایجان چه مدت طول کشیده و به کدام مناطق خواهد کشید. آنچه مشخص است این است که قدرت نظامی طرفین در سرنوشت جنگ و طولانی یا کوتاه شدن آن تاثیرگذار خواهد بود. پیش از این و با آغاز جنگ قبلی قره باغ درباره قدرت نظامی ارمنستان و آذربایجان مطالبی نوشتیم (اینجا بخوانید).

در این گزارش قصد داریم به صورت جزئی تر بر توان هوایی دو طرف تمرکز کنیم.
قدرت هوایی ارمنستان بیشتر است یا آذربایجان؟

جنگ فعلی ارمنستان و آذربایجان به خصوص معلول قدرت هوایی دو طرف است. آذربایجان و ارمنستان از طریق پهپادها و هلی کوپترها و جنگنده های خود، مواضع طرف مقابل را بمباران می کنند و از این طریق سعی دارند سلطه خود را بر دیگری نشان دهند.

بر اساس گزارش پایگاه های نظامی، قدرت هوایی ارتش آذربایجان بیشتر از ارمنستان است. آذربایجان بیش از ۱۲۷ جنگنده و هواپیمای جنگی در اختیار دارد. این در حالی است که ارتش ارمنستان فقط ۶۵ جنگنده و هواپیمای جنگی دارد. اگرچه هواپیماهای دو طرف بیشتر روسی هستند اما نوع جنگنده ها و هواپیماهای آذربایجان پیشرفته تر و باکیفیت تر از جنگنده های ارمنستان است.

هر چند ارمنستان ۱۳ سوخو ۲۵ روسی در اختیار دارد و آذربایجان ۱۱ سوخو ۲۵ دارد اما از آن سو، آذربایجان ۱۳ جنگنده چند منظوره دارد در حالیکه ارمنستان هیچ جنگنده چند منظوره ای در ارتش خود ندارد. همچنین، ارتش آذربایجان ۵ جت فایتر دارد در حالیکه ارتش ارمنستان هیچ جت فایتری در اختیار ندارد.

همچنین، کمیت و کیفیت هلی کوپترهای جنگی آذربایجان بیشتر از هلی کوپترهای جنگی ارمنستان است. ارتش ارمنستان ۴۲ و آذربایجان ۷۵ هلی کوپتر در اختیار دارد. هلی کوپترهای ارمنستان از سه نوع Mil Mi-24، Mil Mi-8 و Mil Mi-2 هستند. در مقابل، بالگردهای جنگی آذربایجان از نوع Mil Mi-17، Mi-35، Ka-32 و همچنین، دو نوع بالگرد مخصوص AS365 Dauphin و AS332 Super Puma هستند.

به علاوه باید در نظر داشت که ارتش آذربایجان مجهز به برخی پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین مخصوص است که ارتش ترکیه به آنها داده است در حالیکه ارمنستان از این پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین محروم است. ارتش ترکیه به جز پهپادها، در برخی شاخص های هوایی دیگر نیز به آذربایجان کمک کرده که این امر باعث شده توان هوایی باکو نسبت به ایروان بیشتر شود.

از این رو می توان نتیجه گرفت که قدرت دفاعی ارتش آذربایجان حداقل در زمینه هوایی و پهپادی بیشتر از ارتش ارمنستان است و اگر جنگ به همین شکل و بدون دخالت علنی طرف های دیگر، به صورت هوایی ادامه پیدا کند احتمالا این بار هم باکو بر ایروان پیروز شود.

  • منبع خبر : خبر فوری