کلاهبرداری رایانه ای از جرایم آمار بالا در آذربایجانشرقی
کلاهبرداری رایانه ای از جرایم آمار بالا در آذربایجانشرقی
آرمان تبریز-کلاهبرداری رایانه ای ازجمله جرایمی است که بیشترین شاکی را در تشکیل پرونده ها در آذربایجانشرقی داشته و این جرائم شامل نشر اکاذیب، برداشت ازحساب و پیامک هاب جعلی؛ جعل و سرقت رایانه ای و ….  از دیگر جرم های مشهود این حوزه می باشد. ​

فرمانده ارشد پلیس آذربایجانشرقی درنشست خبری به مناسبت روز خبرنگار با اصحاب رسانه افزوذ:ماموریت های اضطرای پلیس ۱۱۰ تعریف خاص دارد که از جمله سرقت های درحال وقوع، توزیع مواد مخدر و استعمال آن ؛ مفاسد اجتماعی، شرب خمر،درگیری، شرارت، راهزنی ، تصادفات و قاچاق کالا و ارز از جمله موارد فوریتی محسوب شده و شهروندندان نسبت به حساس و ضرورت بودن موضوع می توانند تماس بگیرند.

سردار حسین عبدی گفت: درحوزه،در حوزه فوریت های پلیس ۱۱۰، تعداد تماس های مردمی با این سامانه بالغ بر ۷۲۴ هزار ۲۷۴ مورد بود که در مجموع بیش از ۳۱۲ هزار مورد تماس ها منجر به ورود پلیس شد.

وی در ارتباط به مراجعات مردم به کلانتری ها، اظهار داشت؛ طی این مدت بیش از ۳۷۹ هزار نفر به کلانتری ها و پاسگاه ها مراجعه داشته اند که در مقایسه با سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته و  در این زمینه ۹۳ هزار و ۸۲۸ فقره پرونده با موضوعات مختلف تشکیل شده که و بیش از ۵۰ درصد نیز منتج به سازش شده است .

سردار عبدی ادامه داد همچنین: از ابتدای  سال‌جاری تاکنون ۵۷۴ پرونده جرایم اقتصادی در استان تشکیل شده است و همچنین ۶۴۳ نفر در این ارتباط دستگیر و جهت تعیین تکلیف به محاکم قضایی معرفی شده اند شده اند.

وی تصریح کرد: ارزش ریالی پرونده های جرایم اقتصادی تشکیل شده در استان ۸۶۰ میلیارد ریال ودر حوزه مواد مخدر نیز از ابتدای سالجاری تاکنون ۸۸۶ کیلوگرم انوع مواد مخدر کشف شده و ۲ هزار ۳۴۷ نفر در این ارتباط دستگیر شدند.

فرمانده ارشد پلیس آذربایجانشرقی ضمن تاکید به موارد ایمنی درقبال سرقت خودرو و اشیا  منازل و غیره افزود:سرقت خودرو و داخل خودر سال قبل حوزه ۴۰ درصد بود که امسال به ۳۴ درصد کاهش یافته و این فرآیند در نتجه توجه مردم به  هشدارهای بازدارنده پلیس می باشد.

وی در خصوص کاهش ۵.۲ درصدی انتقاد از عملکرد پلیس در سامانه ۱۹۷ نیز تصریح کرد: خوشبختانه شکایت از پلیس در این سامانه تعدیل یافته به طوری که در طی مدت اخیر  ۱۷.۷ درصد کاهش را نشان می دهد و میزان رضایتمندی و تقدیر از پلیس ۱.۲ درصد افزایش یافته است.

سردار عبدی با بیان اینکه پلیس بیشتر در حوزه پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی متمرکز است ادامه داد:بر اساس وظایف قانونی، و تجربه حاصل شده حضور و گشت پلیس در جامعه موجب امنیت روانی است و این مهم با همکاری رسانه های بیشتر نمود خود را نشان می دهد.

عبدی تاکید کرد: طی سالجاری، هیچ گونه سرقت مسلحانه بانک و طلافروشی موفق دراستان نداشته ایم و مشارکت اجتماعی و رعایت نکات پیشگیرانه در این ساز و کار نقش حیاتی داشته است.

فرمانده انتظامی آذربایجانشرقی اشاره هم به  کاهش آمار تصادفات و مرگ و میرجاده ای کرد و افزود: علی رغم افزایش سفرها، به همراهی مردم و  ورود جدی همکاران به این حوزه ،شاهد کاهش ۲۲ درصدی تلفات ناشی از تصادفات بودیم اما تعداد مجروحان با ۷ درصد رشد را در آمار ها شاهد بودیم.

سردار عبدی در پایان خاطر نشان شد:پلیس و خبرنگاران در عرصه های مختلف در کنار هم هستند و خبرنگاران با اطلاع رسانی به موقع و آگاه سازی جامعه از اقدامات پلیس نقش اساسی را می توانند در آرامش و امنیت جامعه ایفا کنند که جای تشکر دارد .