معاون صنایع دستی استان در روز جهانی صنایع دستی خبر داد/  برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز در تیر ماه ۹۸
معاون صنایع دستی استان در روز جهانی صنایع دستی خبر داد/  برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز در تیر ماه ۹۸
آرمان تبریز- معاون صنایع دستی آذربایجان شرقی پیرامون آیین برزگداشت روز جهانی صنایع دستی، از برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز در تیر ماه 98 خبر داد.

آرمان تبریز- معاون صنایع دستی آذربایجان شرقی پیرامون آیین برزگداشت روز جهانی صنایع دستی، از برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز در تیر ماه ۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما؛ “فرشاد به آفرین” ظهر امروز ۲۰ خرداد در آیین برزگداشت روز جهانی صنایع دستی با اشاره فعالیت مستمر و موثر واحدهای تولیدی صنایع‌دستی و تاثیر بسزای آن ها در رونق اقتصادی استان، گفت: طی سال ۹۷ شاهد صدور ۷۵۲ پروانه تولید انفرادی، ۴۱ پروانه تولید کارگاهی از سوی معاونت صنایع دستی استان در راستای فراهم سازی بستری مناسب برای ارتقای سطح تولید و رونق اقتصادی استان به دست هنرمندان بودیم، همچنین طی سال گذشته، ۴۹۵ فقره کارت شناسایی هنرمندان صنایع دستی نیز صادر و به هنرمندان ارائه شده است.

به آفرین برپایی جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنایع‌دستی را یکی ازمهم ترین اقدامات در راستای معرفی و همچنین فروش آثار هنرمندان چیره‌دست استان، اعلام کرد و گفت: قطعا معرفی و ایجاد فرصتی مناسب برای عرضه محصولات هنری و صنایع دستی هنرمندان استان، از مهم ترین اقداماتی است که پس از آموزش در اولویت های نخست معاونت صنایع‌دستی استان قرار گرفته است که در این راستا نمایشگاه ها و جشنواره های تخصصی مختلفی با حضور هنرمندان استان و کشور برگزار شده است.

وی در این خصوص افزود: برگزاری نمایشگاه ملی و بین المللی صنایع دستی تبریز ۲۰۱۸ در سال ۹۷ از مهم ترین رویدادهای فرهنگی استان بود که نقشی موثر در ارائه و ترویج صنایع دستی استانی و ملی داشت، در این نمایشگاه که از ۲۲۰ غرفه تشکیل شده بود، هنرمندان ۳۰ استان و دو کشور خارجی مبلغی بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال از فروش نقدی صنایع دستی را به ثبت رساندند.

وی در ادامه به بخش تسهیلات بررسی و اعطاء شده در زمینه صنایع دستی، اشاره کرد و گفت: یکی از حمایت‌های دولت در بخش هنرهای سنتی و صنایع‌دستی اعطای تسهیلات بانکی برای پشتیبانی از این هنر است که در این راستا مبلغی بالغ بر یک میلیارد و ۹۸۵ میلیون تومان برای ایجاد اشتغال ۳۹۷ نفر از محل طرح تسهیلات مشاغل خانگی و مبلغی بالغ بر ۶ میلیارد و ۴۳۵ میلیون تومان برای ایجاد اشتغال ۴۱۹ نفر از محل طرح تسهیلات روستایی جهت اخذ تسهیلات به اداره کار معرفی شده است.

به آفرین با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی در طول یکسال گذشته در بخش آموزش رشته های صنایع دستی دارای ۲۱۶۸ نفر هنرجو حوزه هنرهای دستی بوده است، از مشارکت هنرمندان روستایی در ترویج صنایع‌دستی مختص منطقه و سایر رشته ها ابراز امیدواری کرد و گفت: در طول یکسال اخیر، آذربایجان شرقی دارای ۲۱۶۸ هنرجو حوزه صنایع دستی بوده است که از این میان، ۱۳۲۴ هنرجوی شهری و ۱۲۹۴هنرجوی روستایی تحت آموزش رایگان مراکز خصوصی مورد قرارداد با معاونت صنایع‌دستی قرار گرفته اند، همچنین در راستای ارتقا سطح دانش هنرمندان صنایع دستی تعداد ۳۴۰ نفر از شاغلین در این حوزه در دوره های دانش افزایی شرکت کردند.  

معاون صنایع دستی استان در ادامه به چاپ و نشر کتابچه های صنایع دستی در ۲۰۰۰ جلد در راستای آشنایی و ترویج رشته های صنایع دستی در بین عموم مردم اشاره کرد.

وی در ادامه سخنان خود، برپایی بازارچه ها و نمایشگاه های صنایع دستی را یکی از مهم ترین اقدامات در راستای معرفی و همچنین فروش آثار هنرمندان چیره دست استان، اعلام کرد و گفت: قطعا معرفی و ایجاد فرصتی مناسب برای عرضه محصولات هنری و دستی هنرمندان استان، از مهم ترین اقداماتی است که پس از آموزش در اولویت های نخست اداره کل قرار گرفته است که در این راستا نمایشگاه ها و جشنواره های تخصصی مختلفی با حضور هنرمندان استان برگزار شده است.

به آفرین برگزاری بازارچه های موقت فروش صنایع دستی را فرصتی مناسب برای ارائه محصولات هنری در مکان های پرمخاطب شهری، دانست و گفت: بازارچه های موقت فروش صنایع دستی فرصتی مناسب است تا در مکان های پر تردد و پر مخاطب شهری، زمینه ارتباط و آشنایی بیشتر مخاطبان را با صنایع هنری دستی فراهم سازد، لذا اداره کل میراث فرهنگی در این راستا طی سال گذشته ۴۰ بازارچه موقت را در شهرستان های استان برپا کرد.

معاون صنایع دستی استان همچنین در ادامه به انعقاد تفاهم نامه با دو شهرک صنعتی استان، قزلجه میدان و بعثت جهت ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی به میزان ۲۰۰ و ۲۵۰ واحد اشاره کرد.

وی با اشاره به مستندنگاری و تکمیل پرونده های مربوط به حقوق مالکیت معنوی و همچنین اخذ نشان مرغوبیت یونسکو توسط هنرمندان استان ، گفت: در راستای تکمیل پرونده های مربوط به حقوق مالکیت معنوی طی سال ۹۷، تعداد ۲ نشان اخذ گردید، همچنین در سال ۹۷ شاهد اخذ ۲ نشان مرغوبیت یونسکو توسط هنرمندان استان در رشته های ورنی و تولیدات چرمی دست دوز بودیم.

معاون صنایع دستی استان از باززنده سازی هنرجاجیم درسال ۹۷ نیزخبر دادو گفت: در راستای حفظ و احیا صنایع دستی، رشته جاجیم در روستاهای شهرستان های بستان آباد و خداآفرین باززنده سازی شده است.

به آفرین درخاتمه به اهم فعالیت های پیش بینی شده برای سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: ادراه کل میراث فرهنگی استان در نظر دارد طی نیمه دوم تیر ماه ۹۸ نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز را با حضور هنرمندان کشور برگزار کند. همچنین طی سال ۹۸ شاهد برگزاری دوره های آموزشی صنایع دستی در بیش از ۱۰۰ روستای سطح استان، برپایی بازارچه های موقت صنایع دست، پیگیری امور ایجاد بازارچه های دائمی، معرفی هنرمندان جهت اخذ نشان ملی و همچنین تهیه اطلس صنایع دستی استان خواهیم بود.