۱۲هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های زیست محیطی
۱۲هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های زیست محیطی
مهرتبریز-مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: طی ۱۰ سال گذشته شرکت پالایش نفت تبریز بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه های مختلف زیست محیطی سرمایه گذاری کرده است و این روند همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛غلامرضا باقری در نشست خبری با خبرنگاران افزود:این شرکت پروژه های مختلف زیست محیطی را در حال اجرا داشته و دارد که از جمله پروژه احداث واحد بنزین سازی جدید با ۲۶۵ میلیون یورو سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۲ می باشد که با ظرفیت تولید روزانه ۳۷۰۰ مترمکعب

بنزین یورو۵ و با هدف افزایش درجه آرام سوزی بنزین تولیدی، استخراج و حذف بنزن از بنزین تولیدی، تولید بنزین با استاندارد روز و کاهش آلودگی های زیست محیطی به بهره برداری رسید.

وی در ادامه خبر از تولید سوخت هواپیما در این پالایشگاه خبر داد و افزود: سوخت جت و هواپیما برای شمال غرب کشور در پالایش نفت تبریز تولید می شود و این میزان خوشبختانه به حدی رسیده که این مجموعه آماده صادرات نیز می باشد.
باقری همچنین خاطر نشان شد:در مجموع ۴۱ محصول در پالایشگاه تبریز تولید می‌شود که بنزین یورو ۵ و گازوئیل یورو ۵ و تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه نفت و انواع روغن‌های موتوری جزو عمده ترین  می باشد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز تصریح کرد: در این شرکت علاو بر پروژه هی ذکر شده؛ پروژه مرکز پایش آنلاین نیز با هدف پایش و اندازه گیری آلاینده های گازی خروجی از دودکش های شرکت و رعایت قوانین و استانداردهای زیست محیطی در سال ۱۳۹۷ با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد ریال به پهربرداری رسیده است.

وی خاطر نشان شد :پروژه های دیگری چون پروژه تصفیه نفت گاز با هدف تولید نفت گاز با استاندارد EU-V با ۷۰ میلیون یورو سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۷با ظرفیت تولید روزانه ۲۲۰۰ مترمکعب گازوئیل یورو ۵ و پروژه برجهای خنک کننده با هدف نوسازی سیستم خنک کننده پالایشگاه و کاهش مصرف آب ( ۱۰۰ متر مکعب در ساعت ) و سرمایه گذاری ۶ میلیون یورو در سال ۱۳۹۹ افتتاح گردیده است.


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص تامین سوخت نیاز شمالغرب کشور اظهار داشت: شـرکـت پالایـش نفـت تبریـز هـم اکنـون سهـم حـدود ۷ درصـدی از تـوان تصـفیه نفـت خـام کـل کشـور را با تبـدیل به فـرآورده هـای اصلی و ویژه به خود اختصاص داده و تأمیـن بخـشی از سوخـت مایـع مورد نیـاز شـمال غـرب کشــور (اسـتان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و کردستان) را برعهده دارد.

باقری یادآورشد:این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین بنگاه اقتصادی و مودی مالیاتی در سال ۱۴۰۰ بیش از یک‌هزار ۴۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخته است.

وی تاکید کرد:شرکت پالایش نفت تبریز؛ در سال های گذشته برای اجرای ۱۴ پروژه زیست محیطی که در کل بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه و اعتبار در برخواهد داشت مد نظر قرار داده و تعدادی از این پروژه ها نیز مورد بهره برداری قرار گرفته اند .

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز همچنین خبر از کسب رتبه اول زیست محیطی در بین  پالایشگاه‌ های توسط این شرکت داد و افزود: با تلاش همکاران و رعایت مسائل زیستی محیط و استانداردهای لازم  در راستی صیانت از مسائل  زیست محیطی  این موفقیعت حاصل شده است و هم اکنون نیز این شرکت در مسیر توسعه پایدار  قرار داد.

گفتنی است شرکت پالایش نفـت تبریز در سـال ۱۳۵۳ طراحـی و پـس از اتمـام مـراحل احداث در بهــمن ســال ۱۳۵۶ با ظرفیـت اسـمی ۸۰۰۰۰ بشـکه در روز راه انـدازی شـد. افزایـش ظرفیـت تولیـد به ۱۱۰۰۰۰ بشکه در سال ۱۳۷۱ با تلاش کارشناسان و متخصصان داخلی ، برگ زرینی است که در این شرکت رقم خورده است.