انتقال تخفیف بیمه خودرو به افراد درجه یک خانواده
انتقال تخفیف بیمه خودرو به افراد درجه یک خانواده
آرمان تبریز-رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: تخفیف بیمه بر روی کد ملی اعمال می‌گردد و رانندگان می‌توانند تخفیف بیمه خود را به افراد درجه یک خانواده منتقل کنند.

 سرهنگ احسان مومنی صبح امروز در برنامه شهر امن در استودیو پلیس پایتخت که از شبکه پنج سیما پخش می‌شد، حضور یافت و در خصوص خودرو‌های متعارف و نامتعارف و نحوه پرداخت خسارت از طریق بیمه به این دو نوع خودرو توضیح داد.

سرهنگ مومنی گفت: برابر ماده ۸ قانون بیمه خودروی متعارف خودرویی است که ارزش آن کمتر از ۵۰ درصد دیه یک انسان در ماه حرام باشد.

وی افزود: بر همین اساس خودروی نامتعارف خودرویی است ارزش آن بالای ۵۰ درصد دیه یک انسان در ماه حرام باشد.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران افزود: در سال جاری دیه یک انسان در ماه حرام ۸۰۰ میلیون است که ۵۰ درصد آن ۴۰۰ میلون تومان می‌باشد، پس خودرویی متعارف هست که زیر مبلغ ۴۰۰ میلیون باشد که در خودرو‌های ایرانی مانند دنا پلاس می‌توانیم بگوییم که خودرویی متعارف است و خودرویی که بالای ۴۰۰ میلیون باشد خودروی نامتعارف است.

سرهنگ مومنی گفت: اگر تصادفی پیش آمد و خودرو نامتعارف بود بیمه خسارتی که به زیان دیده پرداخت می‌کند به خودروی نامتعارف، بر اساس قیمت خودروی متعارف می‌باشد.

وی بیان داشت: مثلا یک سواری بی ام و ۵۰۳ خودروی نامتعارف و زیان دیده و غیر مقصر حادثه هست با یک سواری پراید تصادف می‌کند چراغ عقب سواری بی ام و خسارت می‌بیند و ارزش آن ۱۵ میلیون هست، بیمه بر اساس خودروی متعارف که مثلا سواری دنا پلاس که چراغ عقب آن ۵ میلیون تومان است و شرکت بیمه به زیان دیده ۵ میلیون تومان پرداخت می‌کند و این مابه تفاوت و این ۱۰ میلیون تومان را بیمه پرداخت نمی‌کند و راننده مقصر هم پرداخت نمی‌کند و مالک سواری بی ام و اگر بیمه بدنه داشته باشد می‌تواند از طریق بیمه بدنه خسارت خودرو را جبران کند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران افزود: به همین دلیل است که خودرو‌های نامتعارف حتما می‌بایست خودروی خود را بیمه بدنه نمایند که در این حوادث بتوانند جبران خسارت شود.

وی گفت: بیمه وقتی تخفیف می‌دهد که مالک خودرو تخلف و تصادف نداشته باشد و از بیمه استفاده نکرده باشد که این اقدام بمنظور اهرم تشویقی از سوی شرکت بیمه است، این تخفیف قبلا روی خودرو بود و زمانی که شما خودرو را می‌فروختید این تخفیف روی خودرو به مالک جدید منتقل می‌گردید که شاید مالک بعدی یک راننده متخلف بود و تصادف زیاد داشت.

سرهنگ مومنی گفت: در حال حاضر تخفیف بیمه روی کد ملی اعمال می‌شود و اگر مالک راننده خوبی باشد تخفیف به وی تعلق می‌گیرد و این تخفیف برای وی محفوظ می‌ماند و اگر خودروی جدید خرید این تخفیف به ماشین جدید منتقل می‌شود و اگر هم نخرید می‌تواند به افراد درجه یک خانواده مانند فرزند و همسر و والدین منتقل نمایند.