ثبت ملی مراسم زیارتی و معنوی پیرداغی در روستای کویج از توابع شهرستان هریس
ثبت ملی مراسم زیارتی و معنوی پیرداغی در روستای کویج از توابع شهرستان هریس
​ آرمان تبریز-مراسم شکرگزاری همزمان با شروع برداشت محصول در روستای کویج از توابع شهرستان هریس با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید از روستای کویچ شهرستان هریس برای انتقال آب به مزارع و باغات با بیان اینکه توفیق حضور در مراسم معنوی و مذهبی زیارتگاه پیرداغی روستای مذکور را پیدا کردیم گفت: مراسم شکرگزاری همزمان با شروع برداشت محصول در روستای کویج از توابع شهرستان هریس در تیر ماه هرسال برگزار می شود و مردم بصورت گسترده از روستای کویچ و روستاهای اطراف و شهرهای تبریز و هریس و سایر شهرستانها در این مراسم شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: مردم در این مراسم بعد از زیارت آرامگاه امامزاده سیدمحمد تعزیه خوانی می کنند و سپس چوپان برتر روستا را براساس معیارهایی انتخاب می‌کنند و مسابقه اسب سواری هم برگزار می شود و در انتها دعای دسته جمعی برای طلب برکات بیشتر و شکرگزاری بابت محصولات تولیدی صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت:  در مراسم امسال از ثبت ملی مراسم زیارتی و معنوی پیرداغی در روستای کویج از توابع شهرستان هریس رونمایی شد.

گفتنی است با آغاز فصل گرما مردمان روستای کیویچ و روستاهای اطراف آن در نزدیکی شهرستان ورزقان، مراسم آئینی زیارتی را در دهه اول فصل تابستان بر بالای کوهی که “پیرداغی” می نامندش برگزار می کنند. آنها یک روز قبل از روز تعیین شده توسط بزرگان روستا، برای زیارت  به همراه تمامی اعضای خانواده خود در دامنه کوه چادر می زنند و شب را در آنجا سپری می کنند. پس از طلوع آفتاب، زن، مرد، پیر و جوان و خردسال به سمت قله کوه در ارتفاع ۲۰۰۰ متری حرکت می کنند. آنها پس از طی مسیر دشوار، دور تا دور مزار پیر در اتاق کوچک آن جمع شده فاتحه خوانده و شمع روشن می کنند. عده ای نیز با پخش شیرینی نذر خود را ادا می کنند. چوپانان روستا برای سلامتی و پربرکت بودن گوسفندان خود، گله را دور مزار پیر می گردانند. مردم پس از زیارت به چادرهای خود بازگشته و گوسفندی را قربانی می کنند. به عقیده آنها این مراسم همه اهالی روستا و حتی روستائیانی که به شهرها مهاجرت کرده اند را در این دو روز دورهم جمع کرده و همدیگر را می بینند. روستای کیویچ در ۶۰ کیلومتری شمال تبریز در مسیر ورزقان قرار دارد.