برگزاری همایش”مدیریت دارایی،ابزارها و فرصت‌های بورس کالا درصنعت ساختمان”درتبریز
برگزاری همایش”مدیریت دارایی،ابزارها و فرصت‌های بورس کالا درصنعت ساختمان”درتبریز
آرمان تبریز-مدیر اجرایی سازمان مدیریت صنعتی آذربایجان شرقی گفت: فضای کسب و کار کنونی حاکم بر دنیا یک فضای پرابهام و پرتغییر است.

آرمان تبریز-مدیر اجرایی سازمان مدیریت صنعتی آذربایجان شرقی گفت: فضای کسب و کار کنونی حاکم بر دنیا یک فضای پرابهام و پرتغییر است.

علی جهانگیری درهمایش “مدیریت دارایی، ابزارها و فرصت‌های بورس کالا در صنعت ساختمان” که به همت سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی آذربایجان شرقی و با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و کارگزاری مبین سرمایه در تبریز برگزار شد، اظهار کرد: فضای کسب و کار در دنیا با عدم قطعیت و پیچیدگی‌های فراوانی مواجه است.

وی افزود: تمامی آحاد مردم از مردم عادی گرفته تا مسئولان و متخصصان، در چنین شرایطی نیاز به آموزش و مشاوره دارند.

مدیر اجرایی سازمان مدیریت صنعتی آذربایجان شرقی خاطر‌نشان کرد: سازمان مدیریت صنعتی با سیستم انعطاف پذیر خود در تلاش است تا متناسب با فضای پرابهام کسب و کار کنونی دنیا خود را بروز کرده و در کنار فعالین اقتصادی بماند.

جهانگیری گفت: امیدواریم برگزاری چنین برنامه‌های اقتصادی و به روزی در شهر تبریز تداوم داشته و به شکل کارآمدتر برگزار شود.
بردباری: عمده محصولات صنایع اصلی بالادست کشور در بورس کالا عرضه می‌شود

رئیس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران گفت: عمده محصولات صنایع اصلی بالادست کشور در بورس کالا عرضه می‌شود.

معین محمدی پور در سمینار مدیریت دارایی، ابزارها و فرصت های بورس کالا در صنعت ساختمان که به همت سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی آذربایجان شرقی و با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و کارگزاری مبین سرمایه در تبریز برگزار شد، اظهار کرد: چهار بازار بورس در ایران فعال بوده و سازمان بورس بر فعالیت این بازارها نظارت دارد.

وی با بیان این‌که بورس کالا دارای مشتریانی محدودتر اما در ابعاد بزرگتر است، افزود: عرضه موادی چون سیمان، میلگرد، شیشه، ورقه‌های فولادی و … را می‌توان در این بازار به شکل فیزیکی انجام داد. از طرفی معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا نیز در بورس کالا طراحی شده تا افراد در ابعاد پایین تر سرمایه گذاری کنند و تاکنون عرضه سیمان، شیشه، میلگرد، سکه، زعفران و پسته از این طریق انجام می‌گیرد.

محمدی پور گفت: فروش املاک در بورس کالا به شکل عرضه فیزیکی و یا صندوق سرمایه گذاری انجام می‌گیرد. در عرضه فیزیکی املاک، تا لحظه فروش املاک هزینه خاصی از فروشنده اخذ نمی‌شود.

وی افزود: صندوق‌های املاک و مستقلات نیز به نوعی اوراق بهادار سازی املاک بزرگ شناخته می‌شوند. واحدهای تجاری بزرگ را که نمی‌توان یکجا به فروش رساند، در اوراق بهادار سازی تبدیل به صندوق املاک کرده و بدون این‌که مدیریت از دست رود، درصدی از آن به فروش می‌رود.

وی با اشاره به روش سلف استاندارد مسکن برای فروش املاک در بازار بورس کالا، اظهار کرد: با این روش، سعی می‌شود تا موانع رونق زمین و ساختمان رفع شوند. این روش، نوعی پیش فروش متری ساختمان‌های بزرگ بوده و تضامینی گرفته می‌شود تا در موعد مقرر، سود پرداخت شود.

رئیس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران گفت: این روش، دردسر و درگیری کمتری برای سرمایه گذاران و صاحبان املاک نسبت به پروسه طولانی بانک‌ها دارد.

وی افزود: متقاضیان می‌توانند با تهیه امیدنامه و اخذ تاییده از سوی بورس کالا برای زمین و املاک خود اوراق عرضه کنند و سرمایه گذاران به متراژی از زمین پیش فروش کنند و در صورت انصراف صاحب ملک، تاخیر در تحویل سود و … نیز مبتنی بر تضامین رفتار کرد.
اقتصاد ایران همگام با دنیا و فرمول‌های اقتصادی حرکت می‌کند

مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه گفت: اقتصاد ایران جدا از اقتصاد دنیا نبوده و همگام با دنیا و فرمول‌های اقتصادی حرکت می‌کند.

محمدعلی محمدی در سمینار مدیریت دارایی، ابزارها و فرصت های بورس کالا در صنعت ساختمان که به همت سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی آذربایجان شرقی و با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و کارگزاری مبین سرمایه، در تبریز برگزار شد با اشاره به تفاوت‌های بازار املاک و مستغلات با سایر بازارها، اظهار کرد: تطابق بازار ملک با سرمایه متفاوت است چرا که ملک، بازار دارایی‌های غیرمنقول است و تورم را در خود حفظ می‌کند اما بازار کالا و سرمایه اینگونه نیست.

وی در خصوص روش‌های تامین مالی صنعت ساختمان از طریق بازار سرمایه نیز اظهار کرد: سه روش تامین مالی جمعی، صندوق‌های زمین و ساختمان و فروش متری مسکن از جمله راه‌های تامین مالی در صنعت ساختمان است.

وی افزود: معمولا پروژه‌های بسیار بزرگ برای تامین مالی به سمت صندوق‌های زمین و ساختمان می‌روند اما این روش مشکلات مخصوص خود را دارد. تامین مالی جمعی نیز شکل کوچکتری از صندوق زمین و ساختمان محسوب می‌شود.

محمدی ادامه‌ داد: سرمایه گذاران در روش تامین مالی جمعی، وجوهی را برای یک پروژه می‌آورند که توسط نهاد واسط حفظ می‌شود. سقف میزان تامین مالی جمعی مبلغ ۲۵ میلیارد تومان بوده و از این طریق می‌توان برای تامین مالی پروژه‌های کوچک کمک کرد.

وی افزود: هم‌چنین می‌توان از این طریق با نرخی بالاتر از نرخ بانکی، سرمایه گذاران را مشارکت داد.

وی با بیان این‌که با ارائه درخواست و تامین موارد مور نیاز می‌توان از این روش بهره مند شد، اظهار کرد: طرح هدفمند کارگزاری مبین سرمایه نیز طرحی برای اشخاص حقوقی است که معمولا دریافت‌های زیادی دارند ولی پرداخت‌های آن‌ها در فواصل مشخصی انجام می‌گیرد. این شرکت‌ها می‌توانند به صورت روزشمار با نرخ بلندمدت سود دریافت کنند و با حفظ قدرت خرید، دسترسی به منابع نقدی نیز برای آن‌ها به راحتی انجام گیرد.

محمدی در خاتمه‌ گفت: کارگزاری مبین سرمایه در حوزه خرید از بورس کالا نیز می‌تواند به فعالان صنعت ساختمان کمک کند.
کیفیت، یادگار مهندسان ساختمان است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی گفت: کیفیت، یادگار مهندسان ساختمان است.
رضا دیزجی در سمینار مدیریت دارایی، ابزارها و فرصت‌های بورس کالا در صنعت ساختمان که به همت سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی آذربایجان شرقی و با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و کارگزاری مبین سرمایه، برگزار شد اظهار کرد: در برهه بسیار حساس اقتصادی پساکرونا قرار گرفته‌ و نیازمند افزایش و ارتقای توان علمی و اشرافیت به مجموعه بازارهای صنعت احداث هستیم.

وی با اشاره به سه پارامتر اصلی مدیریت هزینه، کیفیت و زمان در موضوع مدیریت پروژه، افزود: در حوزه مدیریت هزینه، یک مهندس باید بداند که چگونه می‌تواند هزینه‌های ساخت و ساز را کاهش دهد.

وی گفت: آنچه که از یک مهندس بعد از چندین سال پس از احداث ساختمان، می‌ماند، نحوه هزینه یا زمان صرف شده برای ساخت نیست، بلکه کیفیت ساختمان است که از او به یادگار می‌ماند.

دیزجی افزود: با توجه به روند فزاینده نرخ تورم و افزایش قیمت مواد اولیه در کشور، لازم است تا یک مهندس بتواند مدیریت هزینه انجام دهد و با شناخت بازارهای اقتصادی و پیش بینی لازم، پروژه‌های با کیفیت را تحویل دهد.
پیش بینی رونق بازار املاک و مستغلات مستلزم توجه به نرخ بهره حقیقی و روند طبیعی بازار است

کارشناس اقتصادی و تامین مالی و سرمایه گذاری گفت: پیش بینی رونق بازار املاک و مستغلات مستلزم توجه به نرخ بهره حقیقی و روند طبیعی بازار است.

پیمان مولوی در سمینار مدیریت دارایی، ابزارها و فرصت های بورس کالا در صنعت ساختمان که به همت سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی آذربایجان شرقی و با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و کارگزاری مبین سرمایه در تبریز برگزار شد، با بیان این‌که بازار یک ابزار برای کسب ثروت بوده و بایستی نگاه به بازارهای مختلف به دور هر گونه تعصب باشد، اظهار کرد: مهمترین موضوع در بحث آینده بازار املاک و مستغلات، بحث نقدینگی است. در این راستا سه سناریو برای وضعیت نقدینگی در سال ۱۴۰۱ پیش بینی کردیم که شاخص‌های کنونی نشان می‌دهد به سمت سناریو بدبینانه پیش می‌رویم.

وی با اشاره به پیش بینی رشد نقدینگی ۴.۵ درصدی (معادل آخرین رشد نقدینگی در اسفندماه سال ۱۴۰۰) در سال ۱۴۰۱ اقتصاد ایران، افزود: این مقدار معادل خلق ۲۰۸ هزار میلیارد تومان پول است. نقدینگی سال ۱۴۰۰ تا انتهای اسفند ماه برابر ۴۸۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که میزان رشد ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که نقدینگی الزاما ترسناک نیست، خاطرنشان کرد: نقدینگی اقتصاد ایالات متحده در زمان شروع کووید۱۹، ۱۵ هزار میلیارد دلار بود که اکنون این مقدار با رشد ۷۰۰۰ میلیارد دلاری به ۲۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

مولوی با اشاره به وضعیت بازدهی بازارهای موازی، تشریح کرد: مقایسه این بازارها خطای دسته بندی بوده و الزاما بازارها مانند اسب مسابقه در نبرد نیستند و هر یک توالی‌های متفاوتی دارند. بر اساس بررسی‌ها، روند بازدهی بازارهای موازی تا انتهای خردادماه مانند اردیبهشت ماه ۹۸ نزدیک به هم است.
وی با گذری به وضعیت اقتصاد دنیا، اظهار کرد: جهان در آستانه رکودی مانند رکود جهانی سال ۲۰۰۸ است. اقتصاد ایران نیز همراه با جهان بوده و اتفاقات بازار جهانی، بازار مواد اولیه کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نرخ بهره اقتصاد آمریکا اکنون به ۱.۷۵ درصد رسیده و با نرخ فزاینده‌ای پیش بینی می‌شود که تا انتهای سال به سه درصد افزایش یابد.

کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر نرخ دلار و ارز بر بازار املاک و مستغلات، گفت: تحلیل بازار املاک و مستغلات باید بر اساس دوره‌های رونق و رکود انجام بگیرد چرا که بازده این بازار بسیار کند است.

وی در تحلیل بازار املاک کشور، اظهار کرد: این بازار از سال ۷۴ تاکنون، پنج دوره رکود و پنج دوره رشد را پشت سر گذاشته است. قیمت هر مترمربع مسکن در تهران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برابر ۲۸ میلیون تومان بود و در خرداد‌ماه ۱۴۰۱ نیز به ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار رسیده‌ است.

وی با اشاره به افزایش قیمت دلاری بازار املاک و مستغلات و بحث رکود در این بازار نیز ادامه داد: رکود در اقتصاد به معنای کاهش قیمت و معاملات بازار طی سه ماه پیاپی است در حالی که آخرین گزارش بانک مرکزی کشور در خصوص تحولات بازار مسکن نشان می‌دهد در خردادماه سال جاری نسبت به اردیبهشت‌ماه تا ۳۲ درصد رشد معاملات مسکن و قیمت مسکن را در تهران داشتیم‌‌.

مولوی افزود: شرایط کنونی نشان می‌دهد که دو چراغ‌ رشد معامله و قیمت برای دوره رونق در بازار مسکن فعال شده است. افزایش ۲۰۶ درصدی معاملات در اردبیهشت نسبت به فروردین ماه نشان می‌دهد که در دوره رکود املاک قرار نداریم.

وی، عامل تاثیرگذار در بازار املاک را نرخ بهره حقیقی عنوان کرد افزود: نرخ بهره حقیقی کشور طی ۴۰ سال گذشته، ۱۰ سال مثبت و ۳۰ سال منفی بوده است. در سال‌هایی که نرخ بهره حقیقی مثبت و افزایشی باشد، بازار املاک و مستغلات متاثر از آن بوده است.