مهرتبریز: برنامه ها و راهکارهای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی در نشستی در تبریز بررسی شد.

به گزارش مهر تبریز, بررسی راهکارهای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این جلسه حضور اخیر رئیس جمهور در مجتمع مس سونگون را نقطه عطفی در تاریخ این مجتمع و صنعت مس کشور و نشانه اهتمام ویژه وی  به توسعه این صنعت عنوان کرد و در خصوص اقدامات و برنامه‌های این شرکت برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای امسال، مالیات مجتمع مس سونگون در استان اجرایی و عملیاتی می‌شود و برای تمرکز حساب‌های این مجتمع در بانک‌های استان نیز نهایت تلاش خود را می‌کنیم.

علی رستمی درخصوص ایجاد صنایع پایین‌دستی مس در استان یادآور شد: ایجاد این صنایع جزو برنامه‌ها و اهداف اصلی شرکت است و در کنار آن آمادگی داریم تا در هر پروژه پایین‌دستی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مشارکت کنیم.

وی درخصوص تشکیل شرکت مس آذربایجان هم گفت: این موضوع که مطالبه جدی مسئولان و نمایندگان استان است، به‌طور جدی دنبال میشود و در این راستا کارگروهی متشکل از متخصصان برای بررسی ابعاد حقوقی موضوع تشکیل شده است که تا یک و نیم ماه آینده گزارش نهایی آن ارائه خواهد شد.

بررسی راهکارهای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقیوی با اشاره به اینکه ذخایر معدن مس سونگون، ۴ میلیارد تن برآورد شده و با وضع فعلی، استخراج کل این ذخایر ۱۵۰ سال طول می‌کشد، افزود: بنا داریم که طبق اقتضائات بخش معدن، این مدت را به ۵۰ سال کاهش دهیم، لذا باید ظرفیت استخراج را به سه برابر وضع فعلی یعنی ۹۰۰ هزار تن برسانیم و در کنار آن، اجرای پروژه ذوب و تولید کاتد مس هم جزو برنامه‌هاست که تلاش می‌کنیم ظرف دو سه سال آینده این آرزوی دیرینه مردم منطقه را برآورده کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اضافه کرد: در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت از ورزش نیز اقدامات خوبی شده و امسال اعتبار این بخش را ۳۰ درصد افزایش خواهیم داد و آماده‌ایم یک تیم والیبال و یک تیم فوتبال را تحت پوشش قرار دهیم.

وی همچنین از برنامه‌ریزی شرکت ملی مس ایران برای احداث یک نیروگاه خورشیدی ۳۰۰ مگاواتی و راه‌اندازی خط تولید سلول‌های خورشیدی در استان خبر داد .

رستمی تصریح کرد: شرکت ملی مس ایران آمادگی دارد بعد از اکتشاف ذخایر معدنی، طبق تجربه‌های مشابهی که در دنیا هست، جنگل‌ها را احیا کند و بنابراین در این فرصت تاریخی، نباید اجازه دهیم که توسعه صنعت مس با تعلل و وقفه مواجه شود.

استاندار آذربایجان شرقی هم گفت: وفاق، همدلی و نگاه واحد توسعه‌محور و آینده‌نگر بین مجموعه استان و شرکت ملی مس ایران، فرصتی تاریخی برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی است و باید از این فرصت برای افزایش اشتغال و رونق اقتصاد منطقه و استان بهره ببریم.

عابدین خرّم با اشاره به تأکید رئیس جمهور بر توسعه مجتمع مس سونگون و مطالعات شرکت ملی مس ایران در این خصوص، افزود: از طرف استان، امکانات لازم برای تسهیل و تسریع در انجام این مطالعات فراهم خواهد شد و از شرکت ملی مس نیز انتظار داریم که مطالعات خود را طبق یک بازه زمانی مشخص و بدون وقفه ادامه دهد.

وی خواستار توجه ویژه شرکت ملی مس ایران به احیای منابع طبیعی و جنگل‌ها شد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه نگاه این شرکت در دوره جدید مدیریتی، متفاوت از گذشته است و ما با این نگرش پیش می‌رویم که یک حرکت جهادی در حوزه صنعت مس با لحاظ تمام ضوابط زیست‌محیطی اتفاق بیفتد.

بهروز رحمتی، معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران هم گفت: این شرکت برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی عزم جدی دارد و همکاری مسئولان استان می‌تواند ظرفیت‌ها را در این حوزه شکوفا کرده و به فرصتی برای توسعه و پیشرفت استان تبدیل کند

.