بخش قابل توجهی از دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل، فاقد توانمندی لازم در بازار کار هستند
بخش قابل توجهی از دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل، فاقد توانمندی لازم در بازار کار هستند
 آرمان تبریز-رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی گفت: متاسفانه بخش قابل توجهی از دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل، فاقد توانمندی لازم برای ورود به بازار کار هستند و همین عدم توانمندی باعث نگاه و تلقی منفی بنگاه‌های اقتصادی نسبت به دانش آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها شده است.

 به گزارش  خبرنگار ما از تبریز، فرزان قالیچی در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران افزود: دانشگاه جامع عملی کاربردی دانشگاهی بر پایه مهارت آموزی و تربیت دانشجویان کارآفرین است و اقدامات مثبتی طی شش سال گذشته در راستای ارتقا جایگاه دانشگاه انجام گرفته است.
وی خاطر نشان شد: پس از گذشت زمان اینک می توان به جرات گفت که دانشگاه روی ریل اصلی خود قرار گرفته و در مسیر قابل قبول قرار دارد .

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی افزود: با توجه به شعارهای چند سال اخیر با محوریت اقتصاد و تولید، دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌تواند با تربیت نیروهای کارآمد در کنار واحدهای تولیدی در پیشبرد این شعارها موثر واقع شود .
قالیچی تصریح کرد: از آنجایی که هدف دانشگاه جامع علمی کاربردی تربیت نیروی مهارتی است و از طرفی نیز مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی و تولید دانش بنیان تاکید دارند لذا این دانشگاه می‌تواند با تربیت نیروهای کارآمد درکنار واحدهای تولیدی باشد.

 رئیس دانشگاه علمی کاربردی آذربایجچانشرقی در ادامه  از آغاز پذیرش دانشجویان جدید کارشناسی این دانشگاه از ابتدای تیر ماه و دانشجویان مقطع کاردانی از ۱۴ تیر نیز خبر داد و گفت: تعداد رشته محل‌های سال تحصیلی جدید در مقطع کاردانی ۱۱۱ مورد و در کارشناسی ۹۲ مورد است و این ۵۱۳ رشته تحصیلی در ۱۸۱ کد رشته محل کاردانی و ۱۲۹ کد رشته محل کارشناسی با حضور ۹۱۴ مدرس خواهد بود.

وی اظهار داشت: در راستای جذب و تربیت نیروهای مهارتی شاهد افزایش ۶۰ درصدی رشته‌های کاردانی و ۵۴ درصد در مقطع کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی استان با رویکرد مهارت محوری هستیم و برخی رشته‌های ورزشی در دو مرکز ماشین سازی و خانه کارگر برای نخستین بار در سطح دانشگاه ارائه می‌شود .

قالیچی عنوان داشت: در این مرکز به منظور جذب نیروهای مهارتی بیشتر کد رشته‌های مقطع کاردانی دانشگاه‌های علمی کاربردی استان ۶۰ درصد و کد رشته‌های مقطع کارشناسی ۵۴ افزایش یافته است که تمامی این‌ها رشته‌های مورد نیاز بازار کار هستند.

 قالیچی همچنین تصریح کرد: آموزش موضوعی دو طرفه و بر پایه تعالی همزمان سیستم آموزش و دانشجو است و متاسفانه به دلیل سبک آموزش دانشگاه‌های ما در طول سالیان و عدم توانمندسازی دانشجو برای ورود به بازار کار نتایج خوبی در این خصوص نگرفته‌ایم .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اضافه شدن رشته فناوری اطلاعات به رشته‌های موجود این دانشگاه، افزود:  برخی رشته های ورزشی نیز در دو مرکز ماشین سازی و خانه کارگر برای نخستین بار در این دانشگاه ارائه می گردد و همچنین ۱۰۰ برنامه جدید به رشته‌های دانشگاه افزوده شده و بیش از ۵۰ مورد از آن‌ها در سطح استان جای‌ یابی شده است که برای اولین بار در سطح استان فعالیت آموزشی خواند داشت.

وی در پایان متذکر شد: خوشبختانه ۷۵ درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه مشغول به کار هستند؛ چرا که محتوای درسی دانشگاه به گونه ای‌ تدوین و برنامه ریزی گردیده که با نیاز بازار کار همخوانی دارد و نهایت دانشجویان کارآفرین و مهارت محور را به جامعه  سوق می دهد.

  • منبع خبر : دیجیاتو