سازمان جهادکشاورزی مکلف به پیش خرید محصول نهایی واحدهای تولیدی
سازمان جهادکشاورزی مکلف به پیش خرید محصول نهایی واحدهای تولیدی
آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: سازمان جهادکشاورزی مکلف به پیش خرید محصول نهایی واحدهای تولیدی است که احتمال می رود در آینده بازار فروش نداشته باشد همانند واحدهایی که اقدام به جوجه ریزی می نمایند.

آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: سازمان جهادکشاورزی مکلف به پیش خرید محصول نهایی واحدهای تولیدی است که احتمال می رود در آینده بازار فروش نداشته باشد همانند واحدهایی که اقدام به جوجه ریزی می نمایند.

 به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ مهندس اکبرفتحی در دیدار با حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ مصطفی باقری بنابی امام جمعه محترم شهرستان بناب گفت: میزان بارندگی های امسال در مقایسه با مدت مشابه سنوات گذشته در دراز مدت پایین است و پراکنش بارندگی امسال نیز مناسب نبوده و بارندگی ها در زمان مناسب اتفاق نیفتاده است. بنابراین در دیمزار ها همان مشکلات گذشته حاکم می باشد.

وی افزود: در حال حاضر آنچه که در واحدهای مرغداری و دامداری بیشتر مورد پرسش است، طرح جدید دولت تحت عنوان اصلاح نظام یارانه ای است. طبیعتاً در گذشته نهاده های مورد نیاز این واحدها با ارز ترجیحی تامین می شد که اکنون با ارز نیمایی تامین می گردد و این امر باعث می شود سرمایه در گردش مورد نیاز این واحدها به شدت افزایش یابد. بدین معنا که اگر در گذشته با ۲ میلیون تومان نهاده مورد نیاز خود را  تامین می کردند امروز همان میزان نهاده را با ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان تامین می نمایند. بر این اساس فی مابین وزارت جهادکشاورزی و بانک مرکزی هماهنگی هایی صورت گرفته است تا از طریق بانک کشاورزی یکسری تسهیلات سرمایه در گردش با سهل ترین شرایط به دامداران و مرغداران تخصیص داده شود. اما واقعیت این است که این میزان ۵۰ درصد سرمایه در گردش مورد نیاز را پوشش می دهد نه تمام آن را. علت این امر نیز این است که این واحد ها از صفر شروع به کار نمی کنند و از گذشته میزانی از سرمایه در گردش را در اختیار داشته اند. نهاده نیز هم اکنون به صورت ارز نیمایی در سامانه بازارگاه بارگذاری شده و قابل خریداری است.

 فتحی ادامه داد: اگر در گذشته نهاده های خریداری شده در طی یک الی یک ماه و نیم فرستاده می شد اکنون با ارز نیمایی و واریز هزینه، حمل نهاده در عرض ۲ روز اتفاق می افتد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بیان کرد: وقوع اتفاقاتی مانند کاهش مصرف محصولات تولیدی پس از اجرای طرح اصلاح نظام یارانه ای تا حدودی پیش بینی شده بود و در مورد محصول مرغ نیز اتفاق افتاد که البته با گذر زمان میزان مصرف در حال بازگشت به میزان سابق می باشد. در دو ماه اول این افت پیش بینی شده بود و آمادگی لازم برای خرید محصول مازاد فراهم شده بود و در حال حاضر نیز  مازاد هر محصولی اعم از مرغ، تخم مرغ و شیر و … به قیمت بازار توسط شرکت های پشتیبان از جمله شرکت پشتیبانی امور دام یا شرکت تعاونی روستایی خریداری می شود.

وی گفت: در واقع سازمان جهادکشاورزی متعهد به خرید محصول مازادی است که در دست تولید کننده باقی مانده است و حتی در مواردی مکلف به پیش خرید است. برای مثال اگر امروز واحدی جوجه ریزی می نماید اما احتمال می رود در آینده محصول نهایی بازار فروش نداشته باشد با وی قرارداد پیش خرید به قیمت روز منعقد می گردد.

 رئیس سازمان جهادکشاورزی ادامه داد: بخشی از خریدهای صورت گرفته ذخیره استراتژیک بوده و حفظ آن ضروری است و بخشی از آن صادر می شود که در حال حاضر مازاد محصولات مرغ و تخم مرغ به کشور های عراق، افغانستان و پاکستان صادر می شود.

فتحی گفت: مشکلی که در عرصه صادرات شاید قابل پیش بینی باشد عدم رقابت پذیری محصولات است. در گذشته تولید کنندگان از یارانه های دولتی استفاده می کردند و به دلیل پایین تر بودن قیمت تمام شده، توان رقابت با محصولات خارجی را داشتند که در حال حاضر این مزیت از بین رفته است. در راستای حل این مسئله نیز مقرر گردیده دولت مشوق های صادراتی برای این امر لحاظ نماید. یعنی از محل آزادسازی نرخ ارز، مشوق های صادراتی برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده و پس از فراهم شدن سازوکارهای آن پرداخت خواهد شد.

  گفتنی است مهندس فتحی و هیئت همراه پس از اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقا شیخ مصطفی باقری بناب امام جمعه محترم شهرستان، در دیدار مردمی با جماعت حاضر در مصلی شهر بناب به مشکلات آنان رسیدگی نمود.