موزه عصر آهن، موزه ای مخوف با ۳۸ گور باستانی
موزه عصر آهن، موزه ای مخوف با ۳۸ گور باستانی
آرمان تبریز: موزه عصر آهن تبریز به هزاره اول قبل از میلاد بر میگردد، موزه ای که در آن اقوام مهرپرست به صورت جنینی در گورهایی دفن شده اند.

به گزارش آرمان تبریز، اگر گذرتان به تبریز افتاد، از بازدید موزه ای مخوف که گورستان اسکلت های مردمان عصر آهن است، غافل نشوید.

 

این موزه یکی از متفاوت ترین موزه های شهر اولین هاست، جایی که ۳۸ گور باستانی در آن موجود است، گورستان مردمانی مهرپرست که از هر قشر و طبقه با تعلقات دنیوی دفن شده اند.

قدمت این موزه به هزاره اول قبل میلاد برمیگردد و علت نام گذاری آن به موزه عصر آهن، به استفاده زیاد مردم از آهن در آن عصر بوده است.

قدیمی ترین اشیاء این موزه ۳۵۰۰ سال قدمت دارد.

موزه عصر آهن موزه ای خاص و متفاوت است که در شهر تبریز و در قسمت شمال، شمال غربی و شمال شرقی مسجد کبود تبریز واقع شده است. گورهای باستانی در سال ۱۳۷۶ در حین انجام عملیات خاک برداری کشف شدند.

محل شد. سپس، باید از طریق راه پله ها باید به سمت درب ورودی رفت که در قسمت پایین قرار دارد. هنگامی که وارد موزه عصر آهن می شوید، آن را مکانی نیمه تاریک و نمور در دل زمین می یابید. این ساختمان دارای پله های چوبی کوچک و دیوار هایی از جنس کاهگل می باشد.

موزه مزبور تقریبا حدود هشت متر پایین تر از سطح خیابان است، و به دلیل قرار گرفتن آن در زیر مسیر رودخانه، کاملا مرطوب می باشد. برای از بین بردن میزان رطوبت موجود در موزه، دستگاه های تهویه در این مکان نصب کرده اند تا رطوبت محیط را کاهش دهند.

اجساد در این موزه به صورت جنینی دفن شده اند چرا که مردمان آن دوره معتقد بودند که اجساد باید به همان شکلی به خاک سپرده شوند که در رحم مادر قرار دارند. در این میان تنها یکی از جسدها وجود دارد که به این شکل به خاک سپرده نشده است. احتمالا دلیل آن عدم انعطاف پذیری برای دفن به صورت جنینی بوده است.

شکل ظاهری این موزه
این موزه شکلی تپه مانند دارد و ارتفاع سطح گورها با یکدیگر متفاوت است. اجساد در عمق های یکسانی نسبت به یکدیگر دفن نشده اند. ارتفاع این قبرها از محل عبور افراد پایین تر است تا بازدید کنندگان بر روی محوطه، گورها و اجساد اشراف کامل داشته باشند و بتوانند آنها را به خوبی مشاهده نمایند.

پژوهشگران نکاتی در بررسی این گورستان تاریخی دریافته اند؛ مردگان زن بر روی پهلوی چپ دفن و مردگان مرد را بر روی پهلوی راست به خاک می سپردند،
اگر اجساد قبل از ظهر به خاک سپرده می شدند، آنها را به سمت مشرق و در صورتی که پس از ظهر به خاک سپرده می شدند، به سمت غرب دفن می شدند.

زنان با جواهرات و کودکان با اسباب بازی های خود و مردان با ابراز های جنگی دفن شده بودند.

اگر طرفدار آثار باستان و موزه های مخوف تاریخی هستید، تماشای این موزه را از دست ندهید.

زهرا نعیمی