لزوم تفکیک زباله‌ها برای کاهش بیماری‌ها در سطح شهر
لزوم تفکیک زباله‌ها برای کاهش بیماری‌ها در سطح شهر
آرمان تبریز: اين روزها در هر منطقه یا محله ای از شهرها، پیر و جوان، زن و مرد کنار سلطل زباله‌ها، در حال جمع آوری زباله های خشک و بازیافتی هستند هر روزه شاهد این تصاویر ناخوشایند هستیم که افرادی به داخل سطل‌های زباله خم شده و در آن به جستجوی بازیافت و وسایل بازیافتی هستند، این موضوع علاوه بر تاثیرات روانی روی مردم با معضل بازیافت و انتقال بیماری در سطح شهر نیز همراه است.

مینا کاظمی در گفت‌وگو با آرمان تبریز در خصوص این موضوع اظهار می‌کند: با افزایش تورم و کاهش سطح درآمدها، همچنین معضل بزرگ کرونا در کلانشهرها شاهد سوق یافتن قشر کم توان جامعه به جمع آوری زباله‌ها هستیم، این افراد با این اقدام سعی می‌کنند تا حدودی سایه سنگین فقر را از زندگی خود دور کنند .

وی ادامه می‌دهد: میان مردان زباله جمع کن، زنان بسیاری هم دیده می‌شود که روزها برای بدست آوردن مبلغی ناچیز و امرار معاش در انبوهی از زباله، سرگرم جمع آوری پلاستیک و زباله های قابل بازیافت هستند، متاسفانه غیربهداشتی بودن این اقدام باعث شیوع بسیاری از بیماری‌ها در بین این افراد و پخش بیماری‌ها در سطح شهرها خواهد شد.

وی با بیان این‌که در بسیاری از شهرها شاهد حضور کودکان برای جمع آوری زباله‌ها هستیم، می‌گوید: متاسفانه حضور کودکان در کار جمع آوری زباله برای درآمدزایی ناچیز روزانه، یکی دیگر از معضلات اینروزهاست، این موضوع فاجعه‌ای تاسف بار برای آینده‌ی این کودکان محسوب می‌شود.

وی بیان می‌کند: این معضل باید توسط کارشناسان شهرداری، مراکز پسماند و کارشناسان آسیب شناسی و جامعه شناسان مورد بحث و بررسی واقع و راهکارهایی برای آن ارائه شود تا شاهد چنین صحنه‌‌های تلخ نشویم‌.

وی با بیان این‌که جداسازی زباله ها از مبدأ یعنی از منزل توسط رسانه‌ها برای مردم فرهنگ سازی شود، ادامه می‌دهد: اگر سطل‌ زباله‌ها برای تفکیک در هر محله به صورت جداگانه نصب شوند قطعا با جداسازی زباله‌های تر و خشک ، زباله جمع کن ها کمتر با زباله های تر سروکار خواهند داشت و این امر باعث کاهش پخش بیماری‌ها می‌شود.

زهرا نعیمی