مصادره بازار نانو تکنولوژی ۴۵ کشور دنیا به نفع ایران
مصادره بازار نانو تکنولوژی ۴۵ کشور دنیا به نفع ایران
آرمان تبریز: ايران سکاندار رتبه 4 نانو تکنولوژي دنيا و بالاتر از کشورهاي اروپايي، ژاپن و کره جنوبي قرار دارد.

به گزارش آرمان تبریز، رییس ستاد نانو تکنولوژی ایران با حضور در این گروه طی مصاحبه ای گفت: ایران در حوزه نانو تکنولوژی دنیا از نظر توسعه کمی و کیفی در رتبه ۴ دنیا و بعداز کشوهای چین،هند و آمریکا و بالاتر از تمامی کشورهای اروپایی، ژاپن و کره جنوبی قراردارد.
سعید سرکار جایگاه ایران را با حضور در بازار ۴۵ کشور تشریح کرد و افزود: جغرافیای حضور تولیدات نانو تکنولوژی ایران در ۴۵ کشور از جمله کره جنوبی، استرالیا، آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه، مالزی، اندونزی و حتی آمریکای لاتین، حکایت از توانمندیها و توفیقات دانشمندان کشور در این عرصه دارد.
وی ارزش و عواید ارزی این بحث برای کشور در حال حاضر را سالانه بالغ بر ۷۲ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این حجم از ارز آوری از توفیقات سال ۹۶ می باشد که به دلیل تحریم ها و مهمتر از همه بیماریی کویید ۱۹ رشدی را تجربه نکرد و با روند ثابت ادامه داشته و با پتانسیلهای بسیاری که در کشور برای این بخش وجود دارد هدف گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات نانو برای سال ۱۴۰۴ صورت گرفته است.
سرکار تاکید کرد: ظرفیتهای نانو تکنولوژی ایران هم اکنون در ۱۸ حوزه فن آوری صنعتی بکار گرفته شده و در نتیجه این تلاشها بالغ بر یک هزار و ۱۲۰ نوع محصول تولیدی و تایید شده در بازار وجود دارد که توسط ۳۳۰ شرکت دانش بنیان فعال در بخش نانو تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.
رییس ستاد نانو تکنولوژی ایران تاکید کرد: آخرین اقتصاد استحصال شده از نانو تکنولوژی در کشور بالغ بر۱۲۰هزار میلیارد ریال بوده که امیدواریم با تجربه مجدد رشد۱۰۰درصدی ۸ سال گذشته در سال۱۴۰۱این رقم را به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
وی از داروهای ضد سرطان به عنوان اصلی ترین دست آورد حوزه مدیریتش یاد کرد و گفت: در حال حاضر این تولیدات علاوه بر استفاده در بخش درمان کشور و قرار گرفتن با نازل ترین قیمت در اختیار هموطنان، به عنوان داروهای گران قیمت با قیمتهای قابل توجه به بازهای جهانی نیز ارائه می شود
سرکار با اشاره به گستره نانو تکنولوژی تصریح کرد:از نانو در حوزه آب با بیش از ۱۰ تکنولوژی در شیرین سازی آب، تصفیه پسابها، حذف فلزات سنگین و … استفاده می شود که کاربرد نانو در محیط زیست، نساجی، خودرو سازی، صنعت هواپیما سازی و مخصوصا نانو در کشاورزی با افزایش بهره وری، جلوگیری از ضایعات و افزایش ماندگاری را نیز می توان به این حجم از گستره فعالیتها اضافه کرد.
ولی از افزایش فعالین و دانشمندان حوزه نانو از ۱۰ نفر در ۲۰ ساله گذشته و آغازین تکنولوژی نانو در کشور به ۴۰ هزار نفر متخصص در گرایشهای مختلف خبر داد و اضافه کرد: این تعداد افراد در واقعه پی ریز حرکت نانوی کشور بوده و در بحثهای طراحی، توسعه، بکارگیری و … ایران را جزء غنی ترین کشورهای دارای نیروی متخصص در دنیا قرار داده اند.
وی در پایان نقطه عطف نانو تکنولوژی را به همکاری با گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به عنوان صنعت و سرمایه ملی گره زد و ابراز امیدواری کرد طی یک سال آینده به دستاوردهای شگرفی در حوزه نانو، برای مردم در حوزه صنعت و کشاورزی در سایه این همکاری دست یابیم.