در انتخابات هیات رییسه در سومین اجلاسیه دوره یازدهم مجلس
در انتخابات هیات رییسه در سومین اجلاسیه دوره یازدهم مجلس
آرمان تبریز-قالیباف رئیس مجلس ماند/ علی نیکزاد و عبدالرضا مصری نواب رئیس شدند/ لیست کامل اعضای هیئت رئیسه مجلس

نمایندگان مجلس در سومین اجلاسیه مجلس شورای اسلامی با ادامه ریاست محمدباقر قالیباف بر مجلس موافقت کردند.

به گزارش خبر فوری ؛در جلسه علنی روز چهارشنبه (۴ خرداد) مجلس شورای اسلامی انتخابات هیات رییسه در سومین اجلاسیه دوره یازدهم مجلس برگزار شد.

محمدباقر قالیباف، مرتضی آقا تهرانی و فریدون عباسی دوانی به عنوان نامزدهای ریاست مجلس از طرف هیات رییسه اعلام شدند.

پس از رای گیری که به صورت کاغذی انجام شد، محمدباقر قالیباف با ۱۹۴ رای موافق از مجموع ۲۸۱ رای اخذ شده برای سومین سال بر کرسی ریاست تکیه زد.

مرتضی آقا تهرانی ۵۳ رای ، الیاس نادران ۲۳ رای و فریدون عباسی ۳ رای کسب کردند، در این انتخابات ۱۰ رای به عنوان باطله اعلام شد.
مقایسه آرای قالیباف در سال سوم ریاست بر مجلس با دو سالِ اول

پیش از این این نمایندگان قوه مقننه در سال اول و هشتم خرداد ۹۹ «محمدباقر قالیباف» را با ۲۳۰ رأی از مجموع ۲۶۴ رأی مأخوذه به عنوان رئیس مجلس انتخاب کردند.

پنجم خرداد ماه ۱۴۰۰ در دومین دوره انتخابات هیات رئیسه مجلس، به علت ملاحظات بهداشتی در دوره شیوع کرونا برای اولین بار انتخابات هیات رییسه به صورت الکترونیکی برگزار شد و قالیباف در رقابت با فریدون عباسی با ۲۳۰ رای در برابر ۱۸ رای پیروز و برای دومین بار رییس مجلس شد.
نواب رئیس مجلس برای سال سوم انتخاب شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) و در جریان برگزاری انتخابات اجلاسیه سوم مجلس یازدهم، علی نیکزاد را با ۱۶۸ رای و عبدالرضا مصری را ۱۶۸ رای از ۲۷۵ رای ماخوذه به عنوان نواب رئیس انتخاب کردند.

محمدباقر قالیباف گفت با توجه به اینکه دو نفر اول نیکزاد و مصری هردو ۱۶۸ رای کسب کردند، بر اساس آیین نامه به قید قرعه یکی را انتخاب می کنیم. که نفر اول نایب رییس اول و نفر دوم نایب رییس دوم می شوند.

در ادامه بر اساس قرعه کشی، نیکزاد نایب رییس اول و مصری هم نایب رییس دوم شد.

مجتبی ذوالنوری، ابراهیم عزیزی (نماینده کرمانشاه) و هاجر چنارانی نیز برای تصدی جایگاه نایب رییسی مجلس کاندیدا شده بودند که ذوالنوری ۱۳۵ رای، عزیزی ۴۷ رای و چنارانی نیز ۶ رای کسب کردند.

سید نظام الدین موسوی، علیرضا سلیمی و محمدرضا دشتی اردکانی به عنوان ناظران هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.

سیّد نظام الدین موسوی ۱۵۳، سلیمی ۱۴۶ و دشتی اردکانی ۱۳۹ رأی کسب کردند.
دبیران هیات رئیسه مجلس برای سال سوم انتخاب شدند

در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان برگزاری انتخابات هیات رییسه برای سال سوم فعالیت دبیران هیات رئیسه برای سومین سال کاری مجلس یازدهم انتخاب شدند.

محسن دهنوی با ۱۶۵ رای، حسینعلی حاجی دلیگانی با ۱۱۰ رای، محمد رشیدی با ۱۰۱ رای، کریمی فیروزجایی با ۱۱۰رای، احمد امیرآبادی با ۹۸ رای و احمد نادری با ۸۹ رای از مجموع ۲۸۳ رای ماخوذه انتخاب شدند.

معصومه پاشایی، عباس گودرزی، روح‌الله متفکر آزاد، مجتبی یوسفی، روح‌الله نجابت، صدیف بدری، سید محمود نبویان، اسماعیل حسین زهی، حسین امامی راد، مرتضی محمودوند، سید ناصر موسوی لارگانی، ابراهیم عزیزی، علی علیزاده، محمد صفری ملک میان، مجتبی بخشی پور و محمد حسن آصفری‎ نیز دیگر کاندیداهای دبیری هیئت رئیسه بودند که نتوانستند رای لازم را کسب کنند.

بر این اساس در ترکیب جدید، محسن پیرهادی و مجتبی یوسفی و روح الله متفکرآزاد که در سال دوم فعالیت مجلس یازدهم در هیات رییسه حضور داشتند، در سومین سال کاری مجلس شورای اسلامی امکان حضور پیدا نکردند که این حکایت از تغییر ۲۵ درصدی نسبت به سال گذشته دارد.