بیمه سلامت پیشگام در پوشش خدمات نازایی
بیمه سلامت پیشگام در پوشش خدمات نازایی
آرمان تبریز-مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان شرقی گفت: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با جوان سازی جمعیت، بیمه سلامت با در نظر گرفتن تکلیف قانونی در این زمینه در راستای پوشش خدمات نازایی پیشگام شده است.

آرمان تبریز-مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان شرقی گفت: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با جوان سازی جمعیت، بیمه سلامت با در نظر گرفتن تکلیف قانونی در این زمینه در راستای پوشش خدمات نازایی پیشگام شده است.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛وحید مجیدی در دیدار با معاون سیاسی واجتماعی استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۸۰ زوج نابارور در استان نشان دار شده اند، تاکید کرد: از ابتدای شروع پوشش درمانی نازایی تاکنون بالغ بر یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان در قالب خسارت متفرقه به زوج های نابارور پرداخت شده است.
مجیدی از ارائه ۳۸ خدمت از قبیل ivf،  iui ، رحم اجاره ای و… در قالب این خدمات خبر داد و افزود: در حال حاضر بیمارستان های الزهرا، شمس، ولیعصر،مرکز جهاد دانشگاهی و مراکز جراحی محدود مادر، نهال سلامت و میلاد به زوج های ناباروری که با بیمه سلامت قرارداد بسته اند، خدمت ارائه می دهند.
وی گفت: در ابتدای شروع این طرح شرط سنی برای خانم ها ۴۰ سال ذکر شده بود که اکنون به ۴۹ سال رسیده است و آقایان هیچ محدودیتی از نظر سنی ندارند و تا زمانی که امکان باروری داشته باشند می توانند از این خدمات بهره ببرند.

مجیدی از وجود برخی مشکلات در راستای اجرای هرچه بهتر این طرح در استان گلایه کرد و افزود: عدم همکاری برخی بیمارستان ها در راستای اجرای ضوابط این طرح باعث کاهش سرعت انجام فرایندها شده است.

مدیر کل بیمه سلامت استان با بیان اینکه متاسفانه طی سال‌های اخیر مراکز جراحی محدود از نظر قانونی دیگر نمی توانند داروهای بیهوشی را از شرکت های پخش دارو تهیه کنند و بنا به سیاست دانشگاه علوم پزشکی ملزم به تهیه دارو از بیمارستان های خصوصی هستند، گفت: علیرغم تمایل این مراکز برای عقد قرارداد با بیمه سلامت عملاً نمی‌توانند این کار را انجام دهند چرا که هزینه تهیه داروی بیهوشی از بیمارستان‌های خصوصی چندین برابر بیشتر می‌شود و امیدواریم این مورد از طریق معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری پیگیری شود.

وی تصریح کرد: اگر ما در استان نتوانیم از ظرفیت های این طرح استفاده کنیم، دیگر نمی توانیم در راستای سیاست جوانسازی جمعیت موفق عمل کنیم.

افزایش پوشش جمعیتی بیمه سلامت همگانی در آذربایجان شرقی

وی با اشاره به افزایش جمعیت فعال بیمه سلامت همگانی از ۴۲۰ هزار نفر به ۵۸۰ هزار نفر طی ماه های اخیر اضافه کرد:این اقدام در راستای بیمه رایگان سه دهک پایین جامعه انجام شده است و تاکنون بیمه سلامت همگانی ۲۸۰ هزار نفر در استان به صورت اتوماتیک تمدید شده است.

تجربه موفق نسخه نویسی الکترونیکی در بیمه سلامت آذربایجان شرقی

مجیدی در ادامه با اشاره به اجرای موفق طرح نسخه نویسی الکترونیکی در استان گفت: در حال حاضر صد درصد نسخ در بیمه سلامت به صورت الکترونیکی ارسال می شود که این آمار در سازمان تامین اجتماعی استان ۹۲ درصد است . وی افزود:  تنها در موارد معدودی نسخه به صورت کاغذی ارائه می‌شود که یا به دلیل کهولت سن پزشکان است یا بیمار هیچ گونه پوشش بیمه‌ای ندارد.
مجیدی ادامه داد: در حال حاضر در استان ۱۲ الی ۱۳ هزار نسخه دارویی و آزمایشگاهی به صورت الکترونیکی ارسال می شود. وی با بیان اینکه بحث اجرای ارسال الکترونیکی نسخ در بعضی از استان ها منجر به تنش و حتی لغو قرارداد مراکز شده بود، گفت: خوشبختانه ما در استان چنین مشکلی نداشتیم و با توجه به فعالیت های گسترده آموزشی مانع از بروز چنین مشکل هایی شدیم.  مجیدی از برگزاری هشت هزار نفر ساعت آموزش در راستای اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی طی این مدت و همچنین تداوم آموزش ها خبر داد.

۴ هزار و ۲۰۰ بیمار خاص تحت حمایت بیمه سلامت آذربایجان شرقی

مدیر کل بیمه سلامت استان با اشاره به آمار بیماران خاص تحت پوشش بیمه سلامت در استان گفت:  اکنون چهار هزار و ۲۰۰ بیمار خاص ام اسی، هموفیلی، تالاسمی،دیالیزی و پیوند کلیه از خدمات رایگان بیمه سلامت استفاده می کنند، به طوری که در سال ۱۴۰۰ نزدیک ۹۰ میلیارد تومان در بخش سرپایی برای درمان این بیماران هزینه شده است.  وی با تاکید بر اینکه بیشتر خدمات ارائه شده به بیماران خاص در بیمه سلامت رایگان است، افزود: تعداد محدودی از خدمات که رایگان نیستند تنها با فرانشیز ۱۰ درصد از سوی بیمار پرداخت می‌شوند که در مقایسه با هزینه های بالای دارویی و درمانی مبلغ ناچیزی می شود.

ارجاع ۲۰۰ هزار نفر بیمه شده بیمه سلامت همگانی به پزشک خانواده

مجیدی به بحث پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: در قالب این طرح تمامی افرادی که از خدمات رایگان درمانی بیمه سلامت استفاده می کنند، به یک پزشک خانواده معرفی می شوند و تاکنون ۲۰۰ هزار نفر به پزشک خانواده مورد نظر خود ارجاع داده شده‌اند. وی ادامه داد: حق ویزیت پزشک خانواده در سال جاری هفت هزار تومان است.

مجیدی با اشاره به اهمیت ورود به بحث درمان اعتیاد به مواد مخدر گفت:  هیچ محدودیتی در رابطه با عقد قرارداد با مراکز ترک اعتیاد نداریم. وی افزود:  تاکنون یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان به مراکز ترک اعتیاد طرف قرارداد پرداخت شده است و طی چند روز آتی نیز ۸۰ درصد مبلغ قرارداد فروردین ماه نیز پرداخت خواهد شد. مجیدی در خاتمه از بدهی برخی ادارات به بیمه سلامت ابراز ناخرسندی کرد و افزود: بیمه سلامت یک سازمان درآمدزا نیست و کاملا متکی به منابع دولتی است و امیدواریم بدهی مراکز به زودی تسویه شود.