رهاسازی ۳۰ هزار قطعه بچه ماهی در مزارع پرورش ماهی شهرستان مرند استان اذربایجان شرقی
رهاسازی ۳۰ هزار قطعه بچه ماهی در مزارع پرورش ماهی شهرستان مرند استان اذربایجان شرقی
آرمان تبریز-30 هزار قطعه بچه ماهی در مزارع پرورش ماهی شهرستان مرند استان اذربایجان شرقی رهاسازی شد.

آرمان تبریز-۳۰ هزار قطعه بچه ماهی در مزارع پرورش ماهی شهرستان مرند استان اذربایجان شرقی رهاسازی شد.
به گزارش خبرنگارما در تبریز؛ تعداد ۳۰ هزار قطعه بچه ماهی گرمابی  با وزن متوسط ۳۰ گرم در نیمه اول فصل بهار در مزارع پرورش ماهی شهرستان مرند رهاسازی شدند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در این راستا در گفتگو با خبرنگاران گفت: ظرفیت آبزی پروری شهرستان مرند ، سالانه حدود ۲۸۰ تن است که می‌توان این ظرفیت را افزایش داد.

مهندس قاسم جعفروند با اعلام اینکه در این طرح  انواع  مختلف ماهی از قبیل فیتوفاگ، بیگ‌هد، آمور و کپور در مزارع پرورش ماهی شهرستان رهاسازی شد افزود: با وجود سیستمهای مختلف پرورشی و مدیریت مناسب مزارع از لحاظ اکسیژن دهی، تغذیه و بهداشت آبزیان انتظار داریم ماهیان رهاسازی شده در طول امسال به رشد مناسب و وزن یک تا یک و نیم کیلوگرم برسند که قابل عرضه به بازار می‌شوند.

وی ادامه داد : عملیات رهاسازی بچه ماهیان گرم آبی در استان از اوایل فروردین ماه  آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت .

مهندس جعفروند با تاکید بر افزایش ۲۵ درصدی رهاسازی بچه ماهیان گرم آبی در شهرستان مرند نسبت به سال قبل، پیش بینی کرد تولید ماهیان گرم آبی شهرستان به مقدار ۲۰ تن برسد.

وی افزود: در سال گذشته میزان تولید ماهیان سردآبی در این شهرستان۲۱۰ تن و ماهیان گرم آبی و منابع آبی حدود ۷۰ تن و ماهیان زینتی ۷۵ هزار قطعه بوده است که امسال با توجه به نظارت و هماهنگیهای کارشناسی لازم در مزارع این شهرستان شاهد افزایش تولید خواهیم بود .

مهندس جعفروند با اشاره به اینکه مصرف سالانه ماهی در استان ۷٫۸ کیلوگرم از انواع ماهی است اضافه کرد: توسعه تولید ماهیان گرم آبی پرورشی دراستخرهای ذخیره آب کشاورزی استان، نقش مهمی در افزایش سرانه مصرف آبزیان خواهد داشت.

وی تاکید کرد: با تولید ماهیان در مناطق مختلف روستایی استان و افزایش دسترسی وآگاهی های عمومی ، تمایل و رغبت مردم محلی جهت مصرف ماهی افزایش خواهد یافت .

معاون رئیس سازمان ومدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند نیز با بیان اینکه در راستای استفاده بهینه از منابع آب کشاورزی، افزایش تولید پروتئین آبزیان و کمک به اشتغال جوانان وکشاورزان ، بیش از ۳۰ هزار قطعه انواع بچه ماهی کپور در استخرهای ذخیره آب کشاورزی ، آبگیرها و آببندهای شهرستان تا نیمه اول فصل بهار در شهرستان مرند توزیع و رهاسازی شده است اظهار داشت: در راستای استفاده بهینه از منابع آب کشاورزی، افزایش تولید پروتئین آبزیان و کمک به اشتغال جوانان، توزیع بچه ماهی کپور در شهرستان مرند انجام گرفت.

مهندس علی صیادی  افزود: کشاورزانی که دارای استخر ذخیره آب هستند می‌توانند با مراجعه به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند واحد شیلات  نسبت به ثبت‌نام و دریافت بچه ماهی کپور اقدام کنند.

وی با اشاره به مزایای پرورش ماهی در استخرهای دومنظوره گفت: پرورش ماهی در این استخرها، موجب می شود آب خروجی از استخر، غنی شده و املاح مورد نیاز گیاه را، به صورت محلول، از طریق آوندها به گیاه برساند که نتیجه این اقدام، افزایش تولید محصولات کشاورزی، با کیفیت بهتر خواهد بود این موضوع، در مورد چند نوع محصول گیاهی نظیر یونجه، گندم و… آزمایش شده، که جواب تمام آنها مثبت بوده است از سوی دیگر پرورش ماهی در استخرهای ذخیره، میزان مصرف کود را تا حدودی کاهش می دهد که از نظر زیست محیطی نیز نکته ای قابل توجه است همچنین، پرورش ماهی برای کشاورز سود اقتصادی به همراه داشته و می تواند بسیاری از هزینه های جنبی او را به آسانی جبران کند. حدوداً به ازای هر کیلوگرم تولید ماهی، ۶۰  الی ۷۰ هزار تومان سود، عاید کشاورز می شود مزیت مهم دیگر، تولید و ورود گوشت ماهی به عنوان غذای سلامتی در سبد غذایی خانوار روستایی و شهری است.

گفتنی است امروزه، مصرف سرانه آبزیان، یکی از شاخص های مهم جهانی در توسعه کشورها به شمار می رود.