مشروبات تقلبی جان ۱۰قربانی را گرفت
مشروبات تقلبی جان ۱۰قربانی را گرفت
آرمان تبریز-مسمومیت با مشروبات الکلی بار دیگر به یک بحران در استان هرمزگان تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛در طول یک هفته دست‌کم ۷۸نفر پس از مصرف مشروبات مسموم دچار مسمومیت شده‌اند. از این تعداد تاکنون ۱۰نفر جان خود را از دست داده و ۲نفر دیگر در بیمارستان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

این سونامی در حالی در بندرعباس و شهرهای اطراف اتفاق افتاده که مسئولان قضایی استان برای مهار آن ۱۲نفر از عاملان توزیع این مشروبات مسموم را بازداشت کرده‌اند.
مهرماه سال ۹۷بود که توزیع و مصرف گسترده مشروبات الکلی مسموم در استان هرمزگان خبرساز شد.
چند روز مصرف این نوشیدنی‌های مسموم در بندرعباس و شهرهای اطراف موجب مسمومیت دست‌کم ۳۰۰نفر و جان باختن ۲۴نفر شد. بررسی‌ها نشان می‌داد این مشروبات دست‌ساز از تهران به بندرعباس رفته و بررسی‌های پلیس موجب دستگیری عاملان توزیع مشروبات الکلی مسموم در هرمزگان شد.
سونامی بعدی مسمومیت با مشروبات الکی اواخر سال ۹۸و اوایل سال ۹۹همزمان با اوج‌گیری کرونا در مناطق مختلف کشورمان اتفاق افتاد. آن زمان شایعه شده بود که مشروبات الکلی از مبتلا شدن به کرونا پیشگیری می‌کند و همین شایعه و باور غلط باعث شد در نقاط مختلفی از کشورمان افراد زیادی از ترس کرونا به مشروبات الکلی مسموم پناه برده و تاوان این اشتباه را با جان‌شان بدهد و حتی افراد زیادی دچار کوری چشم و از دست دادن کلیه شدند.

هرچند از آن زمان تاکنون در این زمینه اطلاع‌رسانی گسترده ای شده است اما از هفته گذشته بار دیگر موج تازه‌ای از مسمومیت با مشروبات الکلی مسموم در هرمزگان به راه افتاده و موجب نگرانی در این استان شده است.

دکتر فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این‌باره می‌گوید: پس از مراجعه چند نفر به مراکز درمانی که علائم مسمومیت با مشروبات الکلی داشتند معلوم شد که ماجرا جدی است و افراد زیادی مسموم شده‌اند.

او ادامه داد: در همان بررسی‌های اولیه معلوم شد که منشأ مسمومیت مصرف الکل دست‌ساز است و آنطور که مشخص شد این افراد با متانول مسموم شده بودند.

نوروزیان درباره شمار افرادی که بر اثر مسمومیت با مشروبات الکلی مسموم به مراکز درمانی هرمزگان منتقل شده‌اند گفت: تا عصر روز یکشنبه (دیروز) در مجموع ۷۸نفر با علائم مسمومیت به مراکز درمانی منتقل شده‌اند که با وجود اقدامات انجام شده ۱۰نفر از آنها که بین ۱۵تا ۷۰سال داشتند و یکی از آنها زن بود، جان خود را از دست داده‌اند و ۱۴نفر همچنان در مراکز درمانی بستری هستند که وضعیت ۲نفر از آنها که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند نگران‌کننده است.

او درباره نشانه‌ها و عوارض مسمومیت با مشروبات الکلی گفت: نابینایی، کاهش سطح هوشیاری، ایست قلبی و تنفسی و در نهایت مرگ از عوارض خطرناک مصرف مشروبات مسموم است و از شهروندان درخواست می‌شود درصورت بروز علائمی مثل: سرگیجه، تهوع، سردرد و اختلال بینایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مراکز درمانی مراجعه یا از اورژانس درخواست کمک کنند.

دور تازه مسمومیت با مشروبات الکلی مسئولان قضایی و انتظامی هرمزگان را برای مقابله با عاملان این حادثه به تکاپو انداخته است و آنطور که مجتبی قهرمانی، رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان می‌گوید تاکنون ۱۲متهم در این پرونده دستگیر شده‌اند.

او در این‌باره گفت: به دستور دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس، پلیس اطلاعات و امنیت استان در عملیاتی غافلگیرانه چند مرکز بزرگ تهیه، نگهداری و فروش مشروبات الکلی دست‌ساز را در شهرستان بندرعباس شناسایی کرد که در بازرسی از این اماکن بیش از ۱۰ هزار لیتر مشروبات الکلی کشف شد.

او ادامه داد: به‌دنبال گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان درخصوص مراجعه چندین نفر به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی، پیگیری این موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار گرفت و با توجه به حساسیت موضوع و جان باختن و مسمومیت چندین نفر از شهروندان، به دستور مقام قضایی تحقیقات فنی و پلیسی برای شناسایی عاملان تهیه و توزیع مشروبات الکلی آغاز شد.

قهرمانی در ادامه گفت: با تلاش مأموران انتظامی بندرعباس ۲ نفر از خریداران الکل صنعتی به همراه ۲ نفر از تهیه‌کنندگان مشروبات الکلی دست‌ساز و ۸ نفر از توزیع‌کنندگان این مشروبات، پس از شناسایی و در یک عملیات ضربتی دستگیر شدند.

همچنین یک شرکت باربری که محموله‌های الکل صنعتی را به‌صورت غیرمجاز از یکی از استان‌های همجوار به بندرعباس منتقل کرده بود نیز به دستور مقام قضایی پلمب شد. به‌گفته رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان تحقیقات برای شناسایی و دستگیری سایر متهمان این پرونده همچنان ادامه دارد.

  • منبع خبر : همشری