استان آذربایجان شرقی با تولید ۹۰ هزار تن تخم مرغ رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است
استان آذربایجان شرقی با تولید ۹۰ هزار تن تخم مرغ رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است
آرمان تبریز- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی با تولید 90 هزار تن تخم مرغ رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

آرمان تبریز- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی با تولید ۹۰ هزار تن تخم مرغ رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
به گزارش خبرنگار ما؛ مهندس حبیب شریفیان در نشست بررسی مشکلات مرغداریهای تخمگذار مراغه ضمن بیان این مطلب افزود: این استان با تولید سالانه بیش از ۹۰ هزار تن تخم مرغ در رتبه سوم کشور قرار گرفته و ۱۰ درصد کل تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی گفت: حمایت از تولیدکنندگان تخم مرغ و طیور از جمله رویکردهای دولت و جهادکشاورزی در استان است.
مهندس شریفیان ادامه داد: با وجود مشکلات اقتصادی برای حمایت از این واحدهای تولیدی، ۲۲ هزارتن نهاده از محل تعهدات قبلی تامین شده که از این میزان تاکنون ۱۰ هزارتن دریافت شده و در سالجاری نیز ۱۷ هزارتن نهاده دیگر به عنوان تعهدات جدید در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: متاسفانه در زمینه تامین نهاده های طیور از جمله ذرت و سویا هم اکنون به واردات آنها از کشورهای خارجی وابسته هستیم که در این راستا نیز برخی مشکلات در زمینه توزیع ، حمل و نقل و برخی بدقولی ها و سوء اسطه ها و واردکنندگان وجود دارد.
وی گفت: دولت و جهادکشاورزی با همراهی و همکاری نهادهای نظارتی در صدد برخورد با سوء استفاده و سودجویی ها در زمینه نهاده های دام و طیور است.
مهندس شریفیان افزود: در زمینه واردات نهاده های مورد نیاز طیور در این استان هیچ محدودیتی وجود نداشته و از آن استقبال می شود.
وی با اشاره به برخی مشکلات در زمینه تولید تخم مرغ در استان گفت: جوجه ریزی های خارج از شبکه و کاهش قیمت تخم مرغ در بازار و نیز عدم وجود زنجیره تولید از مهم ترین مشکلات در واحدهای تولیدی است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: براین اساس و با برنامه ریزی های انجام شده با واحدهای تولید تخم مرغ فاقد مجوز برخورد شده و آنها را ملزم به رعایت قوانین و مقررات خواهیم کرد.
مهندس شریفیان اضافه کرد: کاهش سن تولید تخم مرغ در مرغداری های تخم گذار به زیر ۹۰ هفته و فراهم آوردن امکان صادرات این محصول از جمله رویکردهای جهادکشاورزی استان برای حمایت از تولیدکنندگان و تعادل در بازار است.
وی با اشاره به ظرفیت بالای تولید تخم مرغ در شهرستان مراغه گفت: سالانه ۱۵هزار تن تخم مرغ در این شهرستان تولید می شود که بیش از ۱۶درصد تولید این محصول در استان را شامل شده و مراغه رتبه دوم استان را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
فرماندار شهرستان ویژه مراغه نیز در این نشست با تاکید بر لزوم حمایت از بخش های تولید طیور این شهرستان گفت: برای این منظور، نهاده های ویژه بخش طیور با حمایت و نظارت جهادکشاورزی در بین واحدهای تولیدی توزیع شود.
مهندس حمید شکری افزود: در زمینه خوراک دام نیز جهادکشاورزی باید به صورت جدی و عملی برای تامین نهاده ها اقدام کند.
وی اضافه کرد: نظارت بر نهاده های دام و طیور و پیشگیری از سو استفاده برخی واسطه ها از واردات این محصولات، مورد توجه دستگاه های متولی امر قرار گیرد تا شاهد رونق تولید و توسعه آن باشیم.