موزه پدیده ای کیفی/ لزوم تخصص و برنامه ای دقیق در گسترش موزه ها
موزه پدیده ای کیفی/ لزوم تخصص و برنامه ای دقیق در گسترش موزه ها
آرمان تبریز-مدیر امور موزه های آذربایجان شرقی، موزه ها را پدیده ای کیفی دانست و بر لزوم تخصص و برنامه ای دقیق در گسترش موزه ها تاکید کرد.

آرمان تبریز-مدیر امور موزه های آذربایجان شرقی، موزه ها را پدیده ای کیفی دانست و بر لزوم تخصص و برنامه ای دقیق در گسترش موزه ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ما؛  بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در تبریز با حضور مشاور عالی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اوقاف و میراث فرهنگی استان و جمعی از فعالان حوزه میراث فرهنگی برگزار شد

“مهدی بزاز دست فروش” مدیر امور موزه های استان در این آیین با بیان اینکه روز جهانی موزه همه ساله فرصت خوبی است تا نگاهی دوباره به پدیده موزه ها و میراث فرهنگی داشته باشیم ادامه داد: یکی از افق های دید گسترده برای داشتن نگاهی والا به مقوله میراث فرهنگی، شعار یا عنوانی است که به مناسبت این روز توسط شورای بین المللی موزه ها انتخاب می شود که شعار سال ۲۰۱۹ این شورا براساس «موزه ها به مثابه کانون های فرهنگی، آینده سنت» بیان شده است.

وی افزود: عنوانی که ایکوم برای شعار سال ۲۰۱۹ برگزیده است نشان می دهد  که فراموشی سنت ها در جوامع مختلف بشری به یک دغدغه جهانی تبدیل شده و در این میان نقش تاثیرگذار موزه‌ها در صیانت از این سنت ها مد نظر قرار گرفته است و به نظر می‌رسد در ایفای این رسالت خطیر فرهنگی و اجتماعی سنگینی بار بیشتر بر دوش موزه‌های مردم‌شناسی باشد؛ موزه هایی که تشکیل و اداره آن ها ظرافت های فنی خاصی را می‌طلبد و تجربه ای نه چندان موفق سال‌های اخیر ایجاد موزه‌های مردم‌شناسی که نشأت گرفته از نگاه سطحی به این نوع موزه‌ها است ضرورت استوار نمودن پایه‌های این نوع از موزه ها بر شالوده های سطحی پژوهشی را مورد تاکید قرار می‌دهد.

مدیر امور موزه های استان با تاکید بر اینکه موزه‌ پدیده ای کیفی است، افزود: پدیده های کیفی نظیر موزه نیاز به تخصص و برنامه‌ریزی دقیق دارد، گسترش بی برنامه و بی شناخت موزه ها فضای سطحی نگرانه را در عرصه موزه‌داری پدید خواهد آورد و نتیجه آن صرفا رشد آماری موزه ها خواهد بود.

بزاز دستفروش در خاتمه سخنان خود  با اشاره به اینکه به کار بردن اصطلاحات خاص موزه ای به صورت سهوی سبب آسیب هایی در ماهیت و مفهوم موزه ها خواهد شد، افزود: باید توجه داشت که اصطلاحات خاص موزه ای نظیر، “خانه موزه”، “پارک موزه”، “باغ موزه”، “اکو موزه” و “سایت موزه” باید در چارچوب و قوانین موزه ها باشد و در صورت مغایرت شرایط مکان ها با ضوابط موزه ها استفاده از اصطلاحات مذکور نادرست است.

در ادامه این آیین ، “علیرضا انیسی” مشاور سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه در حوزه میراث فرهنگی می بایست توسعه پایدار و مدیریت بحران مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: طی دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ مدیریت توسعه پایدار در جهان مطرح و در اواخر دهه ۱۹۹۰ شاهد طرح محورهایی اعم از اقتصاد، اجتماعی و محیط زیست در حوزه توسعه پایدار بودیم.

وی ادامه داد: در آغاز قرن ۲۱  دو موضوع توسعه پایدار و مدیریت بحران در میراث فرهنگی نیز مورد توجه قرار گرفت تا اهداف را به سمت توسعه این حوزه جهت پایداری میراث فرهنگی سوق دهد.

انیسی پژوهش ، حفاظت و معرفی را سه رکن میراث فرهنگی دانست و گفت :در حوزه پژوهش ، تا زمانیکه شناختی از موضوع نداشته باشیم نمی توانیم راهکاری ارایه دهیم، از این رو در کنار  پژوهش ها می بایست به شناخت صحیح و به دنبال آن معرفی کارآمد از میراث فرهنگی موجود بپردازیم.

این گزارش حاکی است در ادامه آیین بزرگداشت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، “علیرضا قوچی” مدیر دفتر فنی  میراث فرهنگی به ارائه گزارش عملکرد مرمتی سال ۱۳۹۷  و “محمد رحمت پور” کارشناس ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی استان به ارائه گزارشی از وضعیت فعلی ثبت آثار استان پرداختند، همچنین در این آیین از فعالان حوزه موزه داری و میراث فرهنگی تجلیل به عمل آمد.