خسارت پنج میلیارد ریالی آتش سوزی به شبکه برق بازار تبریز
خسارت پنج میلیارد ریالی آتش سوزی به شبکه برق بازار تبریز
آرمان تبریز-مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز گفت: برآورد خسارت آتش سوزی اخیر به شبکه برق در بازار سرپوشیده تبریز، پنج میلیارد ریال است.

آرمان تبریز-مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز گفت: برآورد خسارت آتش سوزی اخیر به شبکه برق در بازار سرپوشیده تبریز، پنج میلیارد ریال است.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز،  عادل کاظمی در خصوص حادثه ای که در بازار دودری تبریز رخ داد، بیان کرد: آتش سوزی اخیر باعث تاسف و ناراحتی بود ولی با تمامی این ها همکاران شرکت توزیع نیروی برق تبریز پس از دریافت اولین اخطار به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی با تاکید بر سیستم های کنترلی شبکه برق موجود بیان کرد: سیستم های کنترلی و حفاظتی به صورت پویا لحظه به لحظه وضعیت بار شبکه، وضعیت جریان انرژی و برقدار بودن مدارها را کنترل می کنند و در روز حادثه نیز با گسترش آتش سوزی، تغذیه بازار به صورت اتوماتیک قطع و از مدار خارج شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با اشاره به اعزام بلافاصله همکاران به سرای دودری افزود: سیستم حفاظتی عمل کرده و فیدر تغذیه کننده  پست کمپکت سرای دو دری قطع  و بلافاصله همکاران در محل حضور یافته و نسبت به ایزوله کردن اطراف محل آتش سوزی اقدام نمودند.

وی با اشاره به خسارت ناشی از حریق بازار دودری تشریح کرد: در اثر حریق این قسمت از بازار به یک دستگاه پست کمپکت، چهار دستگاه پیلار، ۲۴ دستگاه جعبه انشعاب، ۱۲۰ دستگاه کنتور و دو هزار و ۳۵۰ متر کابل سرویس و… آسیب جدی وارد شده است.

کاظمی با اشاره به علل آتش سوزی در بازار تبریز گفت: در حال حاضر نتایج علل بروز حادثه از سوی آتش نشانی منتشر نشده است و تجهیزات آسیب دیده توزیع نیز پلمپ شده اند تا در بررسی های کارشناسی بدون هیچ گونه دخل و تصرفی در معرض دید کارشناسان قرار گیرند.

گفتنی است: ۸ پروژه اصلاح و ساماندهی مربوط به بازار سرپوشیده تبریز به طول بیش از ۱۷ هزار متر شبکه فشار ضعیف زمینی به ارزش بالغ بر ۵ میلیارد ریال در سال ۹۷ توسط  امور برق روشنایی اجرا شده است.

وی ادامه داد: با این وجود، ساماندهی کامل شبکه برق بازار تبریز یکی از دغده های مهم ماست ولی، نیازمند تخصیص اعتبارات استانی و مشارکت کسبه و بازاریان عزیز است تا بتوان ساماندهی تاسیسات بازار را با سرعت بیشتری انجام داد.

وی اضافه کرد: با تخصیص بودجه و اعتبارات لازم شرکت توزیع نیروی برق تبریز آماده اجرای عملیات بهینه سازی خواهد بود،ضمن اینکه تا کنون نیز هر ساله در بخش هایی از بازار در حد توان و منابع داخلی شرکت توزیع، اصلاحات و ساماندهی شبکه برق انجام شده است.

کاظمی با اشاره به اهمیت فرهنگی، تاریخی و اقتصادی بزرگترین بازار سرپوشیده جهان افزود: با توجه به بافت تاریخی و قدمت بازار، شبکه های فرسوده نیاز به تعمیر و تعویض داشتند که اجرای پروژه اصلاح شبکه در بازار کفاشان، بازار قیزبستی، راسته بازار، میرزا شفیع، بازار امیر، بازار صادقیه، بازار پنبه فروشان، بازار سحر و بازار پیه فروشان انجام شده که طول شبکه فشار ضعیف زمینی احداث شده در این پروژه، مجموعاً بیش از ۱۷ هزار و ۸۸۱ متر است.

وی خاطر نشان شد برای کار عملیاتی در مراکز تاریخی بالاخص بازار سرپوشیده تبریز که دارای نشان ثبت جهانی است، می بایست هماهنگی های لازم بین سازمان ها، نهادها، ادارات، اهالی و کسبه بازار و هیئت امنای بازار صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با اشاره به اینکه ساماندهی تاسیسات بازار می بایست در دو بخش برنامه ریزی شود، گفت: بخشی از تاسیسات، مربوط به تاسیسات داخلی مغازه ها و بعد از کنتور می باشد و بخش دیگر، تاسیسات خارج از مغازه ها و قبل از کنتور را شامل می شود.

وی تصریح کرد: تاسیسات داخلی مغازه ها می بایست توسط مالکین و صاحبان مغازه ها و از طریق شرکت های ذی صلاح و حرفه ای دارای صلاحیت، بازدید، اصلاح و استاندارد سازی شود و تاسیسات قبل از کنتورها نیز با هماهنگی دستگاه های خدمات رسان ذی نقش، میراث فرهنگی، شهرداری و سایر مسئولین شهر و استان برنامه ریزی شده و اقدامات با فاز بندی و اولویت بندی، پیگیری و اجرا شوند تا بتوان ساماندهی تاسیسات داخلی بازار را در طی دوره های منطقی زمانی انجام داد.

وی افزود: ذکر این نکته ضروری است که گاهی در سیم کشی های بازار مشاهده می شود بین مغازه ها نیز سیم هایی توسط مالکین محترم احداث شده است و همچنین در سیم های داخل بازار، سیم های برق، مخابرات، فیبر نوری، سیم کشی های دوربین های حفاظتی مغازه ها و موارد متعدد دیگر مشاهده می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز ادامه داد: جمع آوری این تاسیسات نیز بدون همکاری صاحبان و مالکین مغازه ها و دستگاه های خدمت رسان، صرفاً توسط یک دستگاه خدمت رسان ممکن و میسر نخواهد بود چون قطع و جمع آوری کور تاسیسات، باعث بروز مشکل برای کارکردهایی از قبیل دوربین ها و غیره خواهد شد.