فعالان حوزه رسانه نقش مهمی در رساندن صدای مردم و مسئولان به یکدیگر دارند/ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در جامعه به عهده رسانه‌هاست
فعالان حوزه رسانه نقش مهمی در رساندن صدای مردم و مسئولان به یکدیگر دارند/ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در جامعه به عهده رسانه‌هاست
آرمان تبریز- استاندار آذربایجانشرقی در اولین نشست خبری خود گفت : ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در جامعه به عهده رسانه‌هاست .

آرمان تبریز- استاندار آذربایجانشرقی در اولین نشست خبری خود گفت : ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در جامعه به عهده رسانه‌هاست .
به گزارش خبرنگار ما محمدرضا پورمحمدی در این نشست، شفافیت، پاسخ‌گویی، قانون‌گرایی و مسئولیت‌پذیری را از مهم‌ترین ویژگی‌های حکمرانی خوب دانست و افزود : باید با همت این قشر و قانون‌گرایی کامل در بخش‌های مختلف جامعه به سمت یک جامعه مطالبه گر حرکت کنیم.
تاکید بر نقش رسانه ها در ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیریوی از رسانه‌ها به‌عنوان چشمان بینا و گوش‌های شنوای جامعه نام برد و افزود: فعالان حوزه رسانه و مطبوعات، نقش مهمی در رساندن صدای مردم و مسئولان به یکدیگر دارند.
وی همچنین نقد سازنده و کارشناسی را از مهم‌ترین رسالت‌های روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه قلمداد و خاطرنشان کرد: در مسیر توسعه استان، بی‌نیاز از نظرات نقادانه و دلسوزانه رسانه و مطبوعات نیستیم.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به بخشی از ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: دستیابی جمهوری اسلامی ایران به بازار ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای CIS جز از طریق استان آذربایجان شرقی میسر نیست و تلاش می‌کنیم که با همت مسئولان و همراهی مردم و رسانه‌ها، آذربایجان را به جایگاه درخشان خود بازگردانیم.
وی با اشاره به وجود معادن غنی در استان، تصریح کرد: به‌رغم وجود ۸٫۲ میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده و وجود بیشترین ذخایر معدنی خاک صنعتی، طلا، مس و نفلین‌سینیت کشور در استان، توجه شایانی به این حوزه نشده و نیازمند حضور و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش معدن هستیم.
پورمحمدی با بیان اینکه متأسفانه آذربایجان شرقی در سال‌های گذشته به استانی مهاجرفرست تبدیل شده است، افزود: اکثر مهاجران استان را نیروهای فعال و جویای کار تشکیل می‌دهند که حاکی از غیرت این قشر برای بیکار نماندن و کسب روزی حلال است؛ به همین جهت همواره میزان نرخ بیکاری در استان، پایین‌تر از متوسط کشوری اعلام می‌شود.
تاکید بر نقش رسانه ها در ایجاد حس پاسخگویی و مسئولیت‌پذیریاستاندار آذربایجان شرقی همچنین از افزایش نرخ مشارکت استان از ۲۱ درصد در سال ۱۳۷۵ به ۳۸ درصد در سال‌های اخیر خبر داد و اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار اعلام شده، نرخ بیکاری استان در سال ۹۶، ۱۰٫۷ درصد بوده است که این رقم، پایین‌تر از نرخ متوسط کشوری است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نارضایتی مردم از گرانی کالاهای اساسی و نبود نظارت و برخورد جدی با متخلفان، گفت: گران فروشی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و در جلسات متعدد بر ضرورت برخورد جدی، شفاف و قانونی با سوءاستفاده کنندگان از وضعیت اقتصادی تاکید کرده‌ام.
پورمحمدی با بیان اینکه باید نظارت دستگاه های متولی بر وضعیت بازار استان افزایش یابد، گفت: عدم تناسب جرم و مجازات در این حوزه یکی از مهم‌ترین مشکلات است که باید در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ شود.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین تاکید کرد باید تحریم‌ها را به فرصتی برای حرکت در مسیر استقلال و خودکفایی تبدیل کنیم، در عین حال باید با غافلانی که در داخل، خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن بازی کرده و درصدد افزایش نارضایتی‌های عمومی هستند نیز به شدت برخورد شود.
وی تصریح کرد: از رسانه‌ها نیز انتظار دارم که وجدان‌های بیدار و منصف جامعه را در جهت کمک به مسئولان برای سامان‌بخشی به وضعیت اقتصادی همراه کنند و مردم نیز با گزارش‌های به‌موقع، دستگاه‌های نظارتی را در جریان تخلفات و سوءاستفاده‌ها قرار دهند.
استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی در مجتمع مس سونگون، گفت: راه‌اندازی کارخانه و بخش‌های مورد نیاز صنایع پایین‌دستی مس در این منطقه از مهم‌ترین اولویت‌های ماست که قرارداد آن با یک شرکت چینی منعقد شده و تامین تجهیزات مورد نیاز از داخل و خارج از کشور نیز در دست اقدام است.
وی، ایجاد قطب سوم تولید خودرو در استان را یکی از آرزوهای دیرینه مردم استان عنوان کرد و افزود: تولید خودروهای تجاری و مسافری از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای تحقق این هدف است.
استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود از آمادگی استان برای برگزاری انتخابات سالم و باشکوه در استان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که امسال نیز شاهد افزایش مشارکت مردم استان در انتخابات باشیم و تمامی مجریان انتخابات نیز با حفظ بی‌طرفی برای برگزاری انتخاباتی سالم و امن تلاش می‌کنند./ حسین قربانی