به هر میزان که درحوزه‌ی پیشگیری از قاچاق هزینه کنیم شاهدخروجی بیشتری خواهیم بود
به هر میزان که درحوزه‌ی پیشگیری از قاچاق هزینه کنیم شاهدخروجی بیشتری خواهیم بود
آرمان تبریز-رئیس پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان‌شرقی گفت :تجربه ثابت کرده است به هر میزان که در حوزه‌ی پیشگیری از قاچاق کالا هزینه کنیم شاهد خروجی و کارآمدی بهتری در این عرصه خواهیم بود.

آرمان تبریز-رئیس پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان‌شرقی گفت :تجربه ثابت کرده است به هر میزان که در حوزه‌ی پیشگیری از قاچاق کالا هزینه کنیم شاهد خروجی و کارآمدی بهتری در این عرصه خواهیم بود.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛سرهنگ قاسم دهقانی در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران افزود: پلیس امنیت اقتصادی یکی از پلیس‌های نوپا است که در سال ۱۳۹۸ بنابه دستور صریح رهبر معظم انقلاب در راستای ورود پلیس امنیت به حوزه‌ی گمرک ایجاد گردیده است.

سرهنگ دهقانی تصریح کرد:در آذربایجانشرقی نیز این حوزه بر همین اساس راه اندازی شد و با ابلاغیه‌ی که ناجا در سال ۱۳۹۹ از طریق فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان‌شرقی ایجاد شد و با توجه به تجاربی که طی سالیان قبل در حوزه‌ی قاچاق و مبارزه با جرایم اقتصادی داشتیم، سازماندهی آن سریعا آغاز و با شناسایی  نیروهای کارآمد اقداماتی خوبی به عمل آمد.

وی ادامه داد: در راستای این ماموریت و براساس وظایف ذاتی طی ۹ ماه سال جاری یک هزار و ۴۶۵ نفر قاچاقچی کالا و ارز در استان دستگیر شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته این آمار از ۱۵ درصد افزایش یرا نشان می دهد .

سرهنگ قاسم دهقانی اظهار کرد:تجربه ثابت کرده است به هر میزان که در حوزه‌ی پیشگیری از قاچاق هزینه کنیم شاهد خروجی و کارآمدی بهتری در این عرصه خواهیم بود در حالی که متاسفانه اینک تمامی بستر این اقدامات را تقریباً به عهده ناجا قرارداده اند که نیاز به همراهی و همکاری سایر ارگان نیز می باشد.

این فرمانده حوزه امنتیت اقتصادی در آذربایجانشرقی خاطر نشان شد :لازم است بدانیم که بیش از ۸۰ درصد قاچاق کالا و ارز از طریق مبادی رسمی با شگردهای مختلف انجام می‌گیرد و عدم وجود دستگاه های ایکس ری در مبانی گمرگ ها به این فرآیند کمک می کند .

وی در تشریح روند  زمینه‌ی کشف کالاهای قاچاق طی ۹ ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه اظهار داشت:در موضوع کشف کالاهای قاچاق نسبت به سال گذشته ۸۷ درصد افزایش داشتیم که ارزش مالی کالاهای کشف شده نیزبیشاز ۲ هزار از میلیارد ریال بوده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان‌شرقی خاطر نشان شد؛ بحث کالای قاچان نیاز به تدبیر و برنامه ریزی پیشگیری دارد چنانکه شاهدیم در خصوص  گوشی های موبایل که در سنوات گذشته تبدیل به یک معضل شده بود با برنامه ریزی به عمل آمده و الزام رجیستری گوشی‌های همراه از طریق اداره‌ی مخابرات تقریباً قاچاق این حوزه به صفر رسیده و حتی هیچ قاچاقچی هم حاضر به ادامه این مسیر نیست.

وی در ارتباط با بحث تشکیل پرونده های کالای قاچاق تاکید کرد:طی این مدت یک هزار و ۳۶۰ فقره پرونده در حوزه‌ی قاچاق کالا تشکیل شده است  که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش را در برداد .

سرهنگ دهقانی درخصوص خودروهای شوتی که تبدیل به یکی از ابزارهای مهم قاچاقچیان شده ۷۶۷ دستگاه خودرو کشف و ضبط شد که اکنون در پارکینگ نیروی انتظامی تا تعیین تکلیف نهایی نگهداری می‌شوند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان‌شرقی در ادامه اشاره ای هم به دستگاه استخراج رمز ارز رمزدار کرد و گفت: تا امروز هیچ دستگاهی به صورت قانونی وارد کشور نشده است و تمامی دستگاه‌های موجود به صورت غیرقانونی ‌و قاچاق وارد می شوند که دو پرونده در این زمینه تشکیل شده است .

وی تاکید کرد:ما طی فراخوانی برای انجام  مراحل قانونی این موضوع طبق هماهنگی‌های به عمل آمده فرجه‌ای ۴۵ روزه به این افراد دادیم تادستگاه‌های خود را ثبت نموده و مراحل قانونی آن را سپری کنند تا بتوانند برابر شرایط و ضوابط پیش‌بینی شده فعالیت‌های خود را بر مبنای وضعیت اعمال شده ادامه دهند .

این مقام ارشد در حوزه امنیت اقتصادی در آذربایجانشرقی یادآور شد ؛به استناد ضوابط جاری هم حتی افراد در هر مکانی اجازه‌ استفاده از این دستگاه‌ها را ندارند و، شهرک‌های صنعتی و مناطق آزاد برای استفاده از این دستگاه‌ها مدنظر نظر قرارگرفته تا مشکلی برای برق شهری ایجاد نکند که در ادامه این پیشگیر ها طی ۹ ماه سال جاری ۴ هزار و ۸۶۳ دستگاه استخراج رمز ارز در استان کشف شد که ارزش مالی آن برابر ۶۲ میلیارد ریال بود.

وی عنوان کرد: طی سال جاری ۱۷ فقره پرونده‌ی اخلال در نظام اقتصادی، ۱۱ فقره تسهیلات غیر مجاز بانکی، پنج فقره اختلاس، ۱۰ فقره تبانی معاملات دولتی، ۳۰ فقره فرار مالیاتی، هفت فقره زمین خواری، ۴۲ فقره احتکار اقلام و لوازم اساسی در استان کشف گردیده که مجموع پرونده‌ها به ۲۴۲ مورد رسیده و ارزش اریالی آن برابر با ۵۲۰۰ میلیارد ریال تخمین زده شده است .
سرهنگ دهقانی در ادامه اضافه نمود: پلیس امنیت اقتصادی استان ۲۴۲ فقره پرونده نیز در حوزه‌های فرار مالیاتی، زمین‌خواری، تسهیلات غیر مجاز بانکی، پولشویی، اختلاس، احتکار، تبانی در معاملات دولتی، ارتشاو .. تشکیل پرونده داده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان‌شرقی در پایان متذکرشد: بر اساس هماهنگی های به عمل آمده مقرر شده است پلیس امنیت اقتصادی در پایانه گمرک نوردوز و خدآفرین نیز دایر گردد .