ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان در دانشگاه تبریز
ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان در دانشگاه تبریز
آرمان تبریز-محققان دانشگاه تبریز موفق به ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان حامل کپسول کامپوزیتی اطفاء حریق با سرعت عمل بالا شدند.

آرمان تبریز-محققان دانشگاه تبریز موفق به ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان حامل کپسول کامپوزیتی اطفاء حریق با سرعت عمل بالا شدند.

به گزارش خبرنگار ما ، مجری این طرح گفت : در اختراع حاضر طرح جدیدی از یک ربات عمود پرواز شش موتوره مجهز به کپسول اطفاء حریق ارائه شده است که از ویژگی بارز این ربات توانایی عملکرد مستقل آن برای مهار آتش است که در طرح های مشابه وجود ندارد و بکارگیری دوربین و سنسورهای تشخیص گاز امکان بررسی بدون مخاطره محل حادثه را به ماموران آتش نشانی می دهد.
ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان در دانشگاه تبریزدکتر حسن بیگلری خاطرنشان کرد: در حوادث آتش نشانی و امداد و نجات، انجام اقدامات لازم در زمان های اولیه حادثه بسیار ضروری و نجات بخش است، چرا که بعضا موانعی چون عدم دسترسی مناسبتر مناطق شهری، ترافیک و …. امکان رسیدن سریع آتش نشان به محل حادثه را به تاخیر می اندازد و از این رو این ربات می تواند کمک موثری در کاهش زمان انجام اقدامات اولیه در مهار آتش و یا امداد و نجات باشد.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز مهمترین و اصلی‌ترین هدف از طراحی این ربات، را کمک به افراد حادثه‌دیده به صورت موقت تا رسیدن امداد اصلی عنوان کرد و یادآور شد: زمان امداد، احتمال رویداد نقص فنی در دستگاه‌های آتش نشانی، عدم دسترسی مناسب به فضای حریق و به خطر افتادن جان امدادگران مهمترین عوامل خسارت‌های جانی و مالی است که پوشش این موارد می‌تواند بطور چشم‌گیری درصد عملیات‌های موفق امدادگران بخصوص آتش‌نشانان را افزایش دهد.
به گفته این محقق سرعت عمل در رسیدن به محل حادثه و انجام عملیات اولیه در زمان های اولیه حادثه ، تجهیز به کپسول آتش نشانی کامپوزیتی و مواد اطفاء حریق و نردبان امداد، قابلیت عملیات مستقل برای امداد و نجات و اطفاء حریق بدون نیاز به پشتیبانی وسایل دیگر، وجود بازوهای قابل تنظیم برای دخول و عبور از حفره های مختلف، قابلیت انجام عملیات آتش نشانی در محیط با دمای حداکثر ۴۰۰ درجه سانتیگراد و تامین انرژی پرواز توسط باتری از دیگر قابلیت ها و ویژگی مهم این ربات است.
وی با بیان اینکه امدادرسانی و اطفاء حریق در حوادث غیر مترقبه یکی از مسائل مهم در زندگی روزمره است، افزود: در این موارد، داشتن تجهیزات مناسب برای افزایش سرعت عمل بسیار مهم است و به خصوص، وجود ترافیک، ازدحام جمعیت و خرابی تجهیزات این مهم را به مخاطره می اندازد و بر همین اساس با افزایش نقش در زندگی روزمره بشر، می توان از آنها در مساله امدادرسانی و اطفاء حریق نیز بهره برد.
این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه ربات‌های امدادگر در دهه‌ی اخیر از جمله مهمترین مباحث‌ حوزه‌ی ایمنی و رباتیک بوده است و در چند سال اخیر با ورود ربات‌های پرنده‌ی بدون سرنشین بحث ربات امدادگر در این حوزه هم مورد توجه محققان قرار گرفته است، گفت: از جمله ربات‌های امدادگر می‌توان به ربات‌های آتش‌نشان اشاره کرد که در این میان ربات‌های آتش‌نشان به معنای عمومی آتش‌نشانی است که می‌تواند به عملیات‌های اطفاء حریق، یافتن محل حریق، امدادرسانی به اشخاص گرفتار و … کمک موثر کند.
طراحی و ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان حامل کپسول کامپوزیتی اطفاء حریق به کمک و همکاری علی خلیلیان معتمد بناب، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز به سرانجام رسیده است.