رونمایی از کتاب “نام خلیج فارس در جغرافیای قدیم”
رونمایی از کتاب “نام خلیج فارس در جغرافیای قدیم”
آرمان تبریز-با حضور امیر سرتیپ دوم فخری رئیس سازمان جغرافیایی نییروهای مسلح، امیر سرتیپ محمد حسین نامی، دکتر عزت اله عزتی استاد حوزه جغرافیای کشور و دکتر مجتهدی کتاب "نام خلیج فارس در جغرافیای قدیم" رونمائی شد.

آرمان تبریز-با حضور امیر سرتیپ دوم فخری رئیس سازمان جغرافیایی نییروهای مسلح، امیر سرتیپ محمد حسین نامی، دکتر عزت اله عزتی استاد حوزه جغرافیای کشور و دکتر مجتهدی کتاب “نام خلیج فارس در جغرافیای قدیم” رونمائی شد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز،،در این مراسم امیر سرتیپ دوم فخری با بیان اینکه کشورهایی تلاش دارند نام خلیج همیشه فارس را تغییر داده و هویت ملی و فرهنگی ما را خدشه دار کنند، گفت: کتاب “نام خلیج فارس در جغرافیای قدیم” با هدف آگاهی بیشتر از پیشینیه این خلیج و بر اساس اسناد موجود تاریخی تهیه شده است.
وی افزود: در این کتاب اسناد و نقشه هایی که در مورد خلیج فارس از منابع مختلف دنیا تهیه شده می تواند در قالب یک سند ملی برای کشور و خلیج فارس قابل بهره برداری باشد.

امیر سرتیپ دوم فخری با بیان اینکه برخی از کشورها از سال های گذشته همواره در صدد تغییر نام خلیج فارس برآمده اند گفت: اگر ما در این مورد حساسیت نشان ندهیم هویت ملی ما خدشه دار خواهد شد والبته به فضل پروردگار و همت جمهوری اسلامی ایران خلیج فارس همیشه خلیج فارس باقی خواهد ماند.
در ادامه این مراسم دکتر عزت اله عزتی استاد حوزه جغرافیای کشور بیان کرد : تا زمانی که کشور های منطقه برای برقراری یک نظام سیاسی منطقه ای با یکدیگر متحد نشوند کشور های فرا منطقه ای در خلیج فارس باعث بروز نا امنی می شوند.

امیر سرتیپ محمد حسین نامی از دیگر مهمانان این مراسم با اشاره به این که سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح یک سازمان راهبردی است خاطر نشان کرد: اطلاعات تهیه شده در سازمان جغرافیایی در موارد مختلفی از جمله حادثه سیل اخیر، بسیار راهگشا بوده است و این سازمان در حوزه تهیه نقشه های هوایی، عکسبرداری و .. کمک شایانی به کشور کرده است.

در پایان مراسم دکتر مجتهدی نویسنده این کتاب با پاسداشت روز ملی خلیج فارس بیان داشت: با پشتکار و تلاش شبانه روزی و با تحقیقات و استفاده از نقشه های قدیمی در این کتاب ثابت کردیم که نام خلیج فارس همیشه فارس بوده و خواهد ماند و امیدواریم با همکاری و مساعدت مسئولین نظام جمهوری اسلامی بتوانیم از نام خلیج فارس پاسداشت کنیم.

  • منبع خبر : روابط عمومی وزارت دفاع