اختصاص شعب ویژه رسیدگی به جرائم مرتبط با ماه مبارک رمضان در دادگستری آذربایجان شرقی
اختصاص شعب ویژه رسیدگی به جرائم مرتبط با ماه مبارک رمضان در دادگستری آذربایجان شرقی
آرمان تبریز-معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی از اختصاص شعب ویژه رسیدگی به جرائم مرتبط با ماه مبارک رمضان در دادگستری استان خبر داد.

آرمان تبریز-معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی از اختصاص شعب ویژه رسیدگی به جرائم مرتبط با ماه مبارک رمضان در دادگستری استان خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما، بابک محبوب علیلو در نشست «آسیب شناسی و ارایه راهکارهای عملیاتی در راستای پیشگیری و مقابله با هنجارشکنی و روزه خواری در ملاءعام» با اشاره به این که دشمن در حوزه های مختلف سعی در زیر سؤال بردن هنجارهای دینی ما چه در فضای مجازی و چه در فضای فیزیکی دارد، اظهار داشت: تعرض به هنجارهای اجتماعی و ارزش‌های اصیل اسلامی، تظاهر به روزه خواری، عدم رعایت حجاب و عفاف و… با تبلیغات غیردینی ترویج می‌شود که بایستی از طرق قانونی اقدام قاطع، جدّی و هدفمند از سوی دستگاه های مختلف انجام گیرد.
وی تبلیغات محیطی در ارتباط با ماه مبارک رمضان را ضعیف دانست و بر انجام تبلیغات محیطی توسط شهرداری‌ها و فعالیت اجتماعی و فرهنگی توسط سازمان تبلیغات اسلامی استان تأکید کرد.
محبوب علیلو با تأکید بر اینکه دادگستری استان بدون اغماض و مسامحه با تظاهر کنندگان به روزه خواری مقابله و برخورد خواهد کرد افزود: پیشگیری را مقدم بر مقابله می دانیم و برخورد قضایی آخرین مرحله اقدام است؛ دادگستری استان به جرایم مرتبط با ماه مبارک رمضان از جمله روزه خواری شعب ویژه اختصاص داده و به این پرونده ها بدون نوبت رسیدگی می‌شود.
معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، برخورد ارشادی پیش از برخورد قضایی را مورد تأکید قرار داد و گفت: ممکن است فردی بیماری داشته و یا سهواً اقدام به روزه خواری در ملاءعام کند که ارشاد و روشنگری لازم است ولی در مورد افرادی که عمدی اقدام به روزه خواری می‌کنند، در صورت عدم موفقیت در ارشاد، برخورد قانونی و قضایی پیش‌بینی شده است.

وی خواستار نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف و اتحادیه‌های مرتبط بر رستوران‌ها، هتل‌ها و محل‌های پذیرایی از مسافران شد و خاطر نشان کرد: افرادی در ماه رمضان به عنوان میهمان وارد استان می‌شوند که باید در هر شهر متناسب با جمعیت، به رستوران ها و هتل های خاصی برای ارائه خدمات پذیرایی به مسافران مجوز داده شود؛ به غیر از محل‌های مجوّزدار از سازمان صمت یا اتاق اصناف، بقیه مراکز پذیرایی مجاز به ارائه خدمات بعد از سحری و قبل از افطار نیستند.

علیلو با اشاره به اینکه باید تقویم ایام سوگواری شب شهادت و لیالی قدر تهیه شده و در اختیار تالارها و مراکز پذیرایی قرار گیرد تا خدای نکرده در این ایام، مراسم عروسی و مشابه آن برای رعایت شئونات دینی برگزار نشود، ادامه داد: بعضاً مراسمات افطاری‌هایی برگزار می‌شود که بیشتر به مراسم عروسی شبیه است تا یک مراسم مذهبی و رمضانی، بر این اساس صاحبان رستوران‌ها و تالارها باید در ماه میهمانی خدا ملزومات و اقتضائات آن را رعایت کنند.

معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، تعرض به هنجارهای اجتماعی از سوی رانندگان و سرنشینان خودروهای شخصی را مورد توجه قرار داد و گفت: نیروی انتظامی حتماً با هماهنگی دادستان‌های شهرستان‌ها یا رؤسای حوزه های قضایی بخش ها با افرادی که به صورت عمدی در داخل خودروها تظاهر به روزه خواری می‌کنند تا هنجارها را به سخره بگیرند، این خودروها متوقف شده و با تشکیل پرونده به دادسراها معرفی شوند.
وی در پایان بر استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی و ائمه جمعه و جماعات در آگاه سازی مردم، نظارت دانشگاه علوم پزشکی بر عرضه بهداشتی اقلام ماه رمضان از جمله زولبیا و بامیه و نظارت نهادهای متولی بر قیمت اجناس و کالاهای اساسی تأکید کرد.