متوقف کردن ۵۹ خودرو حمل دام زنده غیر مجاز، طی یک ماه اخیر
متوقف کردن ۵۹ خودرو حمل دام زنده غیر مجاز، طی یک ماه اخیر
آرمان تبریز-‌مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی از متوقف کردن 59 خودرو حمل غیر مجاز دام زنده در این استان طی یک ماه اخیر خبر داد و گفت: پرونده متخلفین برای رسیدگی قانونی به مراجع قضایی ارجاع شده است.

آرمان تبریز-‌مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی از متوقف کردن ۵۹ خودرو حمل غیر مجاز دام زنده در این استان طی یک ماه اخیر خبر داد و گفت: پرونده متخلفین برای رسیدگی قانونی به مراجع قضایی ارجاع شده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ دکتر امیرحسین بهداد مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اعلام این خبر افزود: با توجه به نوسان نرخ ارز در منطقه و ایران ما شاهد پدیده ناهنجار قاچاق دام زنده هستیم که خوشبختانه با کنترل دقیق دو مرز بین المللی در استان آذربایجان شرقی، توسط نیروهای زحمت کش مرزبانی و اکیپهای قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان که در مرزهای جلفا و نوردوز به صورت شبانه روزی مستقر هستند، از هر گونه تردد غیرمجاز خودروهای حمل دام ممانعت به عمل می آید و عملا امکان قاچاق دام زنده برای قاچاقچیان این محموله ها از مرزهای این استان غیرممکن شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های دامپزشکی حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور از طریق کنترل و پیشگیری از بیماری ها می باشد گفت: قاچاق دام زنده علاوه بر اینکه سرمایه دامی کشور را به خطر می‌اندازد موجب می‌شود دام هایی که بیماری آنها کنترل نشده است و دوران قرنطینه خود را طی نکنند بتوانند باعث انتشار و شیوع بیماری های مختلف دامی درداخل کشور گردند،  به این منظور و در جهت کنترل تردد دام و پیشگیری از انتقال بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام از قبیل بیماری تب برفکی، بیماری تب مالت و… و همچنین جلوگیری از حمل غیر مجاز و قاچاق دام زنده، گشت مشترک کنترل و تردد در تمامی جاده ها مواصلاتی شهرستانهای استان با همکاری نیروی انتظامی‌، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان  و دبیرخانه کیمسیون قاچاق کالا و ارز استان برقرار شده است‌.

وی هدف از اجرای این طرح را کنترل حمل و نقل دام زنده و بررسی مجوزهای بهداشتی – قرنطینه‌ای عنوان کرد و گفت: دام زنده از استان آذربایجان شرقی قاچاق نمی شود اما این امکان وجود دارد که دامها با مبالغ گاها بالا از روستائیان و دامداران به منظور قاچاق از استان آذربایجان شرقی به سایر استانها انتقال داده شوند که در همین راستا، تمامی مبادی ورودی و خروجی و مراکز پر تردد(میادین عرضه دام) تحت پوشش اکیپهای مشترک ادارات دامپزشکی شهرستان ها با نیروی انتظامی قرار گرفته است‌.

دکتر بهداد ضمن قدردانی از همکاری نیروی انتظامی در این طرح، گفت: با همکاری ارزنده نیروهای انتظامی در شهرستانها در طرح ویژه کنترل تردد دام ها در استان، طی یک ماه اخیر ۵۹ خودرو حمل دام غیر مجاز متوقف شده است.

وی اضافه کرد: از متخلفین ۱۶۴۲ راس دام سبک و ۱۵۷ راس دام سنگین فاقد مجوز بهداشتی – قرنطینه ای یا پلاک گوش باکد دار کشف شده است که این افراد پس از طی مراحل قانونی و تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند.

مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: آن دسته از دام‌های متخلفین که قابلیت کشتار را داشته، در کشتارگاه‌های استان کشتار و دام‌های که بدلیل مولد بودن امکان کشتار نداشته اند،  طی یک بررسی های بالینی و انجام واکسیناسیون و برنامه سمپاشی و ضدعفونی  دوره قرنطینه و اخذ گواهی سلامت از دامپزشک معتمد هویت دار می شوند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه  تردد دام ها تنها با مجوز دارای کد دامپزشکی امکان پذیر است از کلیه دامداران و روستائیان خواست از حمل و نقل دام فاقد مجوز بهداشتی – قرنطینه‌ای دامپزشکی جدا خودداری کرده و در صورت مشاهده موارد غیرمجاز مراتب را سریعا به نیروی انتظامی و یا ادارات دامپزشکی‌ شهرستانها اطلاع دهند.