خانه “عاشیق قَشَم” ثبت ملی می شود
خانه “عاشیق قَشَم” ثبت ملی می شود
آرمان تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از قرارگیری ثبت ملی خانه "عاشیق قشم" در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان خبر داد.

آرمان تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از قرارگیری ثبت ملی خانه “عاشیق قشم” در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز، “مرتضی آبدار” ضمن بیان این مطلب، گفت: هنر و موسیقی خطه آذربایجان در طول تاریخ درخشان ایران، شخصیت های بی بدیل و ممتاز را در خود پرورانده و «عاشیق قشم» از جمله آنهاست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به درخواست رسمی نماینده محترم مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت خانه “عاشیق قشم” در فهرست آثار ملی، ادامه داد: «محمد جعفری» مشهور به “عاشیق قشم”، از نوادر عرصه موسیقی عاشیقی آذربایجان، زاده روستای کَندرود از توابع شهرستان شبستر بود که بنا به درخواست “سرکار خانم معصومه آقاپور” نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، احیا مقبره و ثبت ملی خانه “عاشیق قَشَم”  در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

وی در خصوص ثبت معنوی آثار ادبی و موسیقیایی این استاد شهیر آذربایجان، اظهار داشت: با توجه به لزوم حفظ آثار هنری هنرمندان این سرزمین، اداره کل میراث فرهنگی استان اهتمام ویژه ای در راستای ثبت معنوی آثار ادبی و موسیقیایی “عاشق قشم” خواهد داشت.

آبدار در پایان ضمن قدردانی از پیگیری های موثر نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به احداث مجموعه فرهنگی به نام “عاشیق قَشَم”، گفت: با توجه به لزوم فراهم سازی زمینه مناسب برای فعالیت های فرهنگی، مجموعه فرهنگی و یادمان مقبره این عاشیق فقید با مشارکت شورای اسلامی روستا و خیرین احداث خواهد شد.