جلسه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شهرستان آذرشهر برگزار شد
جلسه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شهرستان آذرشهر برگزار شد
آرمان تبریز-احمد علیزاده معاون فرماندار آذرشهر با اشاره به اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی است گفت: برای این بیماری درمان خاصی وجود ندارد اما قابل پیشگیری است.

آرمان تبریز-احمد علیزاده معاون فرماندار آذرشهر با اشاره به اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی است گفت: برای این بیماری درمان خاصی وجود ندارد اما قابل پیشگیری است.
به گزارش خبرنگار ما ؛وی افزود: شستشوی دستها با صابون و استفاده از ماسک بهداشتی دو طریق مهم در پیشگیری از انتشار ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.
احمد علیزاده با بیان مشترک بودن بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بین انسان و پرندگان برلزوم آگاه سازی مردم برای شناخت علایم عمومی این بیماری در انسان و پرندگان تأکید کرد.
وی اضافه کرد: کودکان و افرادی که به کهولت سنی رسیده اند و بیماران سیستمی ( بیماران دیابتی، قلبی ، آسم و …) باید حتماً نسبت به زدن واکسن آنفلوانزا اقدام کنند.
معاون فرماندار آذرشهر با دوره ای خواندن واکنس آنفلوانزا و ضرورت واکسیناسیون کارگران و کارکنان واحدهای مرغداری ، خاطر نشان ساخت: خوشبختانه در شهرستان آذرشهر این بیماری مشاهده نشده است وپایش منظم و نظارت دقیق از واحدهای مرغداری برای پیشگیری از آنفلوانزا همچنان ادامه دارد.
وی در خصوص بازار طیور و پرندگان نیز گفت: بازارچه طیور تا اخر اردیبهشت ماه تعطیل بوده و واحدهای طیور غیر مجاز نیز ساماندهی می شود.
یحیی شیری پور رییس اداره دامپزشکی شهرستان آذرشهر نیز در این جلسه با اعلام تشکیل ستاد استانی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ،گفت: در سال۱۳۹۷ سه مورد ( در شهرستانهای دیگر استان) و در سال جاری نیز یک مورد( مربوط به شهرستان دیگر استان) این بیماری مشاهده شده که ۶۵ هزار قطعه از طیور واحد مربوطه سال جاری معدوم شده است.
وی افزود: تعداد ۲۰ مورد رصد و پایش فعال مرغداریها و زیستگاهها و تالابهای شهرستان انجام یافته و خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری در شهرستان مشاهده نشده است.
یحیی شیری پور با تأکید بر همکاری مردم در خصوص اعلام موارد مشکوک و تلفات غیر معمول طیور و پرندگان مهاجر، اظهار کرد: دامپزشکی شهرستان به محض وصول هر گونه اطلاعات آمادگی حضور در محل برای انجام اقدامات پیشگیرانه را دارد.
وی اضافه کرد: شماره تماس ۱۵۱۲ مربوط به اخذ شکایات مردمی است.
رییس اداره دامپزشکی شهرستان آذرشهر در نهایت این را هم گفت که برای مقابله از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان علاوه بر انجام واکسیناسیون که لازمه جلوگیری از بیماری است، رعایت شرایط قرنطینه ای و بهداشتی نیز باید مورد توجه جدی مرغداران قرار گیرد./خبر: مهدی دهقانی