استان آذربایجان شرقی جزو استانهای برتر و پیشرو در رفع تداخل اراضی در کشور
استان آذربایجان شرقی جزو استانهای برتر و پیشرو در رفع تداخل اراضی در کشور
آرمان تبریز- مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای سال تاکنون 7 هزار و 126 هکتار از زمین‌های ملی، دولتی و مردم در کمیسیون رفع تداخلات استان حل و فصل و رفع تداخل شده است.

آرمان تبریز- مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۷ هزار و ۱۲۶ هکتار از زمین‌های ملی، دولتی و مردم در کمیسیون رفع تداخلات استان حل و فصل و رفع تداخل شده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگاران استان آذربایجان شرقی را جزو استانهای برتر و پیشرو در رفع تداخل اراضی در کشور دانست و افزود: استان آذربایجان شرقی در اجرای برنامه ابلاغی سال ۹۷ بعد از استان یزد در رفع تداخل اراضی رتبه دوم کشور را با ۱۰۳ درصد عملکرد در حوزه تصمیمات کمیسیون رفع تداخلات استان و ۱۳۲ درصد در اراضی رفع تداخل شده داشته و در ده ماهه نخست سال فراتر از تعهدات خود عمل نموده است.

وی با بیان اینکه از ۱۲۱هزار هکتار برنامه سال ۹۷ ، ۱۲۴ هزار و ۱۴۴ هکتار از اراضی در کمیسیون تصمیم گیری شده است افزود: از ۶۰۵۰ هکتار برش استانی جهت رفع تداخل اراضی نیز در ده ماهه نخست سال ، ۷۹۶۴ هکتار رفع تداخل شده است.

مهندس جعفروند با بیان اینکه فعالیت اجرایی کمیسیون رفع تداخلات اراضی ناشی از اجرای مقررات موازی در اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و همچنین مواد مصوب قانون برنامه ششم توسعه از سال ۹۴ در وزارت جهاد کشاورزی آغاز شده است افزود: از ابتدای سال ۱۲۴ هزار و ۱۴۴ هکتار از اراضی ملی و غیرملی در کارگروههای شهرستان و کمیسیون رفع تداخلات استان رسیدگی نهایی و تعیین تکلیف شده و جمعا ۷ هزار و ۹۶۴ هکتار اراضی که عمدتاً مستثنیات کشاورزان بوده در کل استان رفع تداخل و مشکلات مالکیتی تولیدکنندگان بخش کشاورزی حل شده و مابقی به عنوان منابع ملی تثبیت شده است.

وی با بیان اینکه رفع تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات کشاورزان یکی از بزرگترین اقدامات دولت است که از ۳ سال گذشته با جدیت در حال پیگیری است گفت: هدف اصلی از طرح رفع تداخلات برطرف سازی موانع تولید در بخش کشاورزی و سنددار کردن اراضی و در عین حال حفظ و حراست اراضی ملی و منابع طبیعی است.

مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی به اختلافات ملکی بین کشاورزان و دولت در زمینه تداخلات اراضی ناشی از قوانین ضعیف و موازی کاری ها در سال های گذشته اشاره کرد و افزود: با تصویب ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و تدوین و ابلاغ آیین نامه و دستورالعمل ها، نیازی به مراجعه افراد و کشاورزان به دستگاه قضایی نیست.

وی با بیان اینکه سنددار کردن زمین های کشاورزان نیز در دستور کار مدیریت امور اراضی سازمان  است، گفت: رفع تداخلات در زمین های ملی، مسیر را برای سنددار کردن زمین های کشاورزان باز می کند.