کارشناس ارشد انرژی و نیروگاه: وضعیت کمبود و قطعی برق تا شهریورماه ادامه خواهد داشت/ برای اینکه در آستانه انتخابات تنشی ایجاد نشود، سدها را خالی کردند
کارشناس ارشد انرژی و نیروگاه: وضعیت کمبود و قطعی برق تا شهریورماه ادامه خواهد داشت/ برای اینکه در آستانه انتخابات تنشی ایجاد نشود، سدها را خالی کردند
آرمان تبریز-کارشناس ارشد و با سابقه انرژی و نیروگاه گفت: وضعیت کنونی کماکان ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود که ما تا اواسط یا پایان شهریورماه، همچنان شاهد کمبود تولید در شبکه و قطع برق باشیم.

آرمان تبریز-کارشناس ارشد و با سابقه انرژی و نیروگاه گفت: وضعیت کنونی کماکان ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود که ما تا اواسط یا پایان شهریورماه، همچنان شاهد کمبود تولید در شبکه و قطع برق باشیم.

به گزارش خبرنگار ما ؛قطعی مکرر برق در مناطق مختلف کشور، انتقادات و اعتراضات گسترده‌ای را در بین مردم به دنبال داشته و آسیب‌های زیادی برای بسیاری از شهروندان به وجود آورده است.

حسین آقامحمدی ضمن اشاره به دلایل قطع برق شبکه در هفته‌های اخیر، اظهار داشت: با توجه به شناختی که از شبکه و نیروگاه‌ها دارم، تصورم بر این است که قطعی‌های مکرر اخیر برق در کشور به دلیل فرسودگی شبکه است.

وی افزود: ما در سال‎‌های گذشته، حداکثر لود شبکه را در بازه زمانی بیستم مردادماه تا پنجم شهریورماه می‌دادیم و شبکه، بیشترین نیاز را در این وهله زمانی نیاز داشت. این هم ناشی از این بود که مناطق جنوبی کشور درگیر هوای شرجی می‌شد و اوج گرما نیز در تهران و بسیاری از مناطق در هفته بیست و هفتم سال اتفاق می‌افتاد.

این کارشناس انرژی، تصریح کرد: این مسئله در بالغ بر ۱۰ سال، سبب می‌شد تا برای کنترل و مدیریت مصرف با خاموش کردن برخی کارخانه‌ها و مراکز، نسبت به تامین نیاز شبکه اقدام کنند. وقتی افزایش مصرف رخ می‌دهد هم، نیاز شبکه به بالای ۷۵هزار مگاوات در بازه زمانی بیستم مرداد تا پنجم شهریور می‌رسد و این در حالی است که شما، بیشتر از ۵۶ تا نهایتا ۶۰هزار مگاوات توان تولید ندارید.

وضعیت کمبود و قطعی برق تا شهریورماه ادامه خواهد داشت

آقامحمدی، ادامه داد: اکنون هم تا مادامی که میزان مصرف شبکه، مجددا به ۵۶هزار مگاوات نیاز برنگردد، شما همچنان با مشکل قطعی برق مواجه خواهید بود. به تصور من، وضعیت کنونی کماکان ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود که ما تا اواسط یا پایان شهریورماه، همچنان شاهد کمبود تولید در شبکه و قطع برق باشیم.

وی، خاطرنشان کرد: امسال به دلیل عدم افزایش ظرفیت شبکه و بالا رفتن تعداد روزهای پیک و لود مصرف تا بیش از ۱۵۰ روز، کمر نیروگاه‌ها در حال شکستن است. قبلا تا ۴،۵ سال پیش، نیروگاه‌ها تا ۶۰ روز بحرانی را هم می‌توانستند تحمل کنند، اما الان این توان برای تاب آوری تا ۱۵۵ روز وجود ندارد و به همین دلیل از مدار خارج می‌شوند.

متاسفانه مسئولین همه واقعیت را به مردم نمی‌گویند

این کارشناس ارشد نیروگاه، همچنین در ادامه با اشاره به نحوه پاسخگویی مسئولین انرژی در رابطه با خاموشی‌ها اخیر، بیان داشت: به نظر من، در حال حاضر، مسئولین این حوزه همه واقعیت را به مردم نمی‌گویند. متاسفانه امسال برای اینکه در آستانه انتخابات تنشی ایجاد نشود، سدها را خالی کردند. در واقع وضعیت امسال ما اصلا بحرانی نبوده و به مانند میانگین ۱۵ سال اخیر است. به عنوان مثال از فلان نیروگاهی که باید ۴هزار برق می‌گرفتند، ۱۳ هزار مگاوات و تا سه برابر سهمیه برق گرفتند.

وی در ادامه گفت: یا مثلا از نیروگاهی که ۷هزار مگاوات سهمیه تولید برق داشت، ۳۱ هزار مگاوات برق گرفتند و به نوعی، سهمیه تیر، مرداد، شهریور و مهر را در اردیبهشت و خردادماه پیش خور کردند.

ظرفیت نصب شبکه برق ما ۸۴ هزارمگاوات است و نیروگاه اتمی بوشهر تنها، هزار مگاوات ظرفیت تولید برق دارد

آقامحمدی، اشاره‌ای نیز به ظرفیت تولید هسته‌ای در کشور داشت و یادآور شد: ظرفیت نصب شبکه برق ما ۸۴ هزارمگاوات است و نیروگاه اتمی بوشهر تنها، هزار مگاوات ظرفیت تولید برق دارد و کجای نیاز را خواهد گرفت؟ مثل اینکه، شما به ۸۴ میلیون تومان پول نیاز دارید و من قول پرداخت یک میلیون تومان را به شما می‌دهم!

وی در پایان نیز، تصریح کرد: در صنعت هسته‌ای، ما تنها نیروگاه اتمی هزارمگاواتی بوشهر را داریم که آن هم، سالی، دو سه ماه از مدار خارج می‌شد و امسال، ۴ ماه از مدار خارج شده است. به نظر من، این نیروگاه اصلا برای صنعت برق کشور، تاثیری نداشته و منطقی نیست.

  • منبع خبر : خبرفوری