خشکی پوست عاملی برای ایجاد چین و چروک در پوست صورت است
خشکی پوست عاملی برای ایجاد چین و چروک در پوست صورت است
آرمان تبریز: یک متخصص پوست و مو، با بیان این‌که خشکی پوست عاملی برای ایجاد چین و چروک در پوست صورت است، گفت: پوست‌های خشک زودتر و از سنین پایین دچار چین و چروک می‌شوند، چربی نوعی محافظ برای پوست است.
آرمان تبریز: یک متخصص پوست و مو، با بیان این‌که خشکی پوست عاملی برای ایجاد چین و چروک در پوست صورت است، گفت: پوست‌های خشک زودتر و از سنین پایین دچار چین و چروک می‌شوند، چربی نوعی محافظ برای پوست است.
دکتر حمیده عظیمی در گفت‌وگو با آرمان تبریز، با اشاره به  عوامل ایجاد چین و چروک پوست، گفت: علت خشکی پوست به عوامل متعددی از جمله ژنتیک و شست و شوی افراطی پوست با مواد شوینده بستگی دارد که توصیه می‌شود افراد برای جلوگیری از خشکی پوست، بلافاصله پوست خود را چرب کنند.
وی نور خورشید را عاملی دیگر برای ایجاد چین و چروک و پیری پوست عنوان کرد و گفت: طبیعتا افرادی که در محیط باز و روستایی بدون استفاده از ضد آفتاب در معرض بیشتر نور خورشید زندگی می‌کنند، بیشتر از افراد شهری که کم‌تر در معرض نور خورشید قرار دارند، دچار چین و چروک، خشکی و لک‌های پوستی می‌شوند.
دکتر عظیمی تاکید کرد: توصیه می‌کنم افراد برای جلوگیری از چین و چروک پوست، از سنین پایین به طور مرتب ضد آفتاب استفاده کرده و همواره پوست خود را مرطوب و چرب نگه دارند.
وی با بیان این‌که روند پیری جزئی در انسان بعد از تولد در ارگان‌های مختلف آغاز می‌شود، گفت: عمده تغییرات در ارگان‌های انسان بعد از ۳۰ سالگی آغاز می‌شود، انعطاف و جوانی پوست انسان به میزان زیادی به الیاف کلاژن بستگی دارد، بعد از ۳۰ سالگی مقدار الیاف کلاژن در بدن انسان کاهش می‌یابد.
وی ادامه داد: پوست جزوی از ارگان‌هایی است که همواره در معرض دید همگان است و تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس فرد دارد و بروز مشکلی در آن باعث کاهش اعتماد به نفس و انزوای اجتماعی فرد می‌شود، بر همین اساس همه به نوعی نسبت به رسیدگی پوست خود دغدغه‌مند هستند.
وی در رابطه با بوتاکس پوست صورت نیز، بیان کرد: با این‌که روند پیری پوست از سنین بالای ۳۰ سال آغاز می‌شود ولی چروک پوست در سنین بین ۳۰ تا ۳۵ سالگی در حدی نیست که بخواهیم از بوتاکس استفاده کنیم، البته به نوع پوست بیمار نیز بستگی دارد.
وی با بیان این‌که خطوط پوستی ناشی از انقباض عضلات ایجاد می‌شود، گفت: درمان خطوط پوستی و برگشت آن به حالت اولیه در سنین پایین امکان پذیر است ولی بعد از سنین خاصی قابل برگشت نیستند و به صورت دائمی ماندگار می‌شوند.
این متخصص پوست و مو با بیان این‌که بوتاکس عوارض عمده‌ای ندارد، ادامه داد: بوتاکس پوست در دوران حاملگی و شیردهی و برای کسانی که سابقه‌ی حساسیت به پنی سیلین دارند، انجام نمی‌شود.
وی عوارض بوتاکس را ناشی از نحوه‌ی تزریق دانست و گفت: اگر فردی در تکنیک تزریق بوتاکس علمی نداشته باشد و نداند چه میزان به طور دقیق به کجا تزریق کند، عوارضی از جمله دو بینی و غیرقرینگی و غیره خواهد داشت.
بوتاکس فرصتی برای ترک برخی از عادات غلط  بیمار است
وی ماندگاری بوتاکس را چهار تا شش ماه عنوان کرد و گفت: انجام بوتاکس باید در دوره‌ای مشخص تکرار شود، بوتاکس با هدف ترک عادات غلط توسط بیمار انجام می‌شود و نمی‌توان ادعا کرد فردی که چهار بار بوتاکس انجام داده آثار آن حتما تا پایان عمر باقی خواهد ماند، بوتاکس فرصتی برای ترک برخی از عادات غلط بیمار از جمله اخم است.
وی افزود: برخی‌ها برای این‌که برای افراد مراحل زیاد بوتاکس انجام دهند، مدعی می‌شوند بوتاکس بعد از چهار بار تزریق ماندگار می‌شود و نیازی به تزریق مجدد بوتاکس نیست در حالی‌که این ادعاها در مورد بوتاکس دروغی بیش نیست.
دکتر عظیمی افزود: با توجه به این‌که رشته‌ی پوست و زیبایی رشته‌ای پول ساز است، اغلب افراد از جمله افراد دارای لیسانس، پزشکان عمومی و حتی آرایشگران نیز وارد این رشته شدند، بسیاری از عوارض پوستی در بیماران ناشی از انجام کار توسط افرادی است که ذی صلاح این کار نیستند.
وی با بیان این‌که گرایش پوست تنها مختص زیبایی، بوتاکس و تزریق ژل نیست، گفت: این رشته و گرایش اغلب با بیماری‌های داخلی و سیستمیک ارتباط دارد و نشانه‌های اولیه‌ی برخی از بیماری‌ها در پوست بروز می‌کند.
وی با بیان این‌که رشته‌ی پوست از لحاظ زیبایی نیز اهمیت دارد، گفت:  اقدامات درمانی این رشته‌ وابسته به تکنولوژی است که هر سال این تجهیزات با پیشرفت علم روز، بروز می‌شوند.
تاثیر تغذیه در سلامت پوست
دکتر عظیمی با بیان این‌که قطعا نوع تغذیه در پیشگیری از پیری پوست موثر است، گفت: نور خورشید با ایجاد رادیکال‌های آزاد باعث پیری پوست می‌شود،رادیکال‌های آزاد باعث مرگ سلولی می‌شود، برهمین اساس مصرف برخی مواد غذایی به ویژه میوه‌جات دارای آنتی اکسیدان، سبزیجات و ویتامین c باعث سلامت پوست می‌شود.
وی افزود: مصرف تمامی موادی که میزان آنتی اکسیدان در آن‌ها بالاست، باعث سلامت پوست خواهد شد.
لیلا جلیلی