توافقنامه برجام به شکل کنونی قابل بازگشت نیست
توافقنامه برجام به شکل کنونی قابل بازگشت نیست
آرمان تبریز-وزیر خارجه آمریکا می گوید: اگر ایران بدون قید و شرط به برجام بازگردد، آمریکا هم این توافقنامه هسته‌ای را به رسمیت خواهد شناخت. 
آرمان تبریز-وزیر خارجه آمریکا می گوید: اگر ایران بدون قید و شرط به برجام بازگردد، آمریکا هم این توافقنامه هسته‌ای را به رسمیت خواهد شناخت.

آنتونی بلینکن می‌گوید توافقنامه هسته‌ای ایران با شکلی که پیشتر امضا شده بود قابلیت بازگشت ندارد و باید بر سر یک تفاهم نامه جدید مذاکره کرد.

 آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با رسانه‌های صهیونیستی گفت: توافقنامه پیشین هسته‌ای با ایران شامل مواردی بود کهاین کشور را بیش از پیش به قدرت هسته‌ای نزدیک کرد؛ از این رو باید تلاش کنیم برخی مفاد این توافقنامه را تغییر دهیم.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود: ایران بدون توافقنامه هسته‌ای قوی‌تر از ایران با توافقنامه هسته‌ای است؛ از این رو تمامی مقامات آمریکا معتقدند یک تفاهم نامه هسته‌ای خوب می‌تواند ایران را از رسیدن به پیشرفت‌های هسته‌ای به خوبی باز دارد.

بلینکن همچنین اظهار کرد: در سال‌هایی که ترامپ به صورت یک جانبه از این توافقنامه خارج شد، دسترسی ایران به سلاح‌های هسته‌ای هم بیش از پیش افزایش یافت. ما در دولت بایدن معتقدیم که یک توافقنامه خوب با ایران می‌تواند مانع از پیشرفت‌های این کشور در زمینه هسته‌ای باشد.

وی تصریح کرد: دولت بایدن به دنبال یک توافق هسته‌ای مستحکم و بلندمدت با ایران است. این توافقنامه شامل بند‌هایی باید باشد که برخی فعالیت‌های هسته‌ای ایران به موجب آن تا سال ۲۰۲۵ متوقف شود.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به مذاکرات برجام گفت: آمریکا در مذاکرات اخیر بر سر مفاد توافقنامه برجام که در وین برگزار شد به صورت غیرمستقیم حضور داشت.

وی با تکرار ادعا‌های خود در مورد نقش ایران در منطقه افزود: اگر ایران بدون قید و شرط به برجام بازگردد، آمریکا هم این توافقنامه هسته‌ای را به رسمیت خواهد شناخت.

بلینکن در ادامه این مصاحبه اشاره کرد: آمریکا هر بار اعلام کرده مشتاق به بازگشت به یک توافقنامه هسته‌ای با ایران است، ولی این سوال مطرح است که آیا ایران هم حاضر است برای بازگشت به برجام قدمی بردارد یا خیر. ما مدام کار‌هایی که طرفین مذاکره باید برای بازگشت به این توافقنامه انجام دهند تکرار کرده ایم حالا این ایران است که باید قدمی رو به جلو بردارد.

وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد: آمریکا و اسرائیل اهداف مشترکی در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارند و هر دو طرف برای یک توافقنامه سازنده با تهران تلاش می‌کنیم.

بلینکن همچنین گفت: این توافقنامه دقیقا همان کاری را انجام می‌داد که برای تحقق آن در نظر گرفته شده بود. قبل از خروج یک طرفه ترامپ از برجام ایران به یک سال زمان برای رسیدن به اورانیوم غنی شده برای ساخت بمب نیاز داشت، ولی حالا ایران مواد کافی برای تولید آن را در اختیار دارد.

وزیرخارجه آمریکا در این مصاحبه بار دیگر بر حمایت‌های دولت بایدن از رژیم صهیونیستی در کشتار مردم مظلوم غزه تاکید کرد.

 

 

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان