جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران؛ پیشنهاد به شورای نگهبان
جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران؛ پیشنهاد به شورای نگهبان
آرمان تبریز-علیرضا تاجریان - همه چهره های سیاسی شناخته شده و حتی کمتر شناخته آمده اند؛ آخرین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، ترافیک ثبت نام نامزدها در وزارت کشور برقرار است. همه چهره های سیاسی تعارف را کنار گذاشته و هر کدام که شناسنامه و دو قطعه عکس دم دست داشته اند، برای ثبت نام آمده اند.

آرمان تبریز-علیرضا تاجریان – همه چهره های سیاسی شناخته شده و حتی کمتر شناخته آمده اند؛ آخرین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، ترافیک ثبت نام نامزدها در وزارت کشور برقرار است. همه چهره های سیاسی تعارف را کنار گذاشته و هر کدام که شناسنامه و دو قطعه عکس دم دست داشته اند، برای ثبت نام آمده اند.
باید این احساس وظیفه و مسئولیت را به فال نیک گرفت؛ همه آن ها احساس مسئولیت کرده اند و خود را بهترین گزینه برای خدمت به مردم می دانند!
مردم وقتی این موج از ثبت نام نامزدها را مشاهده می کنند، بار دیگر در دل خود روزانه های بیشمار امید را در حال باز شدن می بینند، حال خوبی پیدا می کنند و برای روزهای آینده و رسیدن فینال جام جهانی انتخابات ۱۴۰۰ لحظه شماری می کنند.
مردم ایام انتخابات را دوست دارند چون نامزدهای انتخاباتی در این ایام حرف هایی از جنس حرف های مردم عادی می زنند؛ مسائل و مشکلات کشور را به خوبی تشریح کرده و ریشه یابی می کنند و راهکارهای بسیار خوب برای حل آن ها پیشنهاد می دهند. در این ایام نه تنها نسخه کامل برای مشکلات کشور پیچیده می شود، بلکه برای افزایش رفاه مردم و تفریح آن ها نیز از بسته های ویژه پرداخت یارانه نقدی و یارانه بنزین و … رونمایی می شود.
مردم با اینکه می دانند تاریخ مصرف این حرف ها که از جنس حرف های مردم عادی است، فقط ایام انتخابات است و پس از برگزاری انتخابات، این حرف ها فراموش خواهد شد، اما باز امیدوار می مانند.
این حرف ها، شعارهای انتخاباتی و تبلیغات است و به قول معروف شعارهای انتخاباتی و تبلیغات را کی داده و کی گرفته؟
شاید هم کل داستان، کلک بوده و چند وقت که بگذرد، همه یادشان خواهد رفت که مردم برای چی رای دادند و اوضاع زندگی اشان بعد از انتخابات چه خواهد شد؟
این قصه یادآور دیالوگ برتر و ماندگار سینما است؛
« این دنیا همیشه واسه من کلک بوده و نامردی.
به هر کی گفتم نوکرتم با خنجر کوبید تو این جیگرم.
کسی از مردن ما ناراحت می‌شه؟ نه ننه!
سه دفعه که آفتاب بیفته سر اون دیفال و سه دفعه هم که اذون مغرب و بگن، همه یادشون می‌ره که ما چی بودیم و واس چی مردیم.»
***
جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران
از این قصه تلخ انتخابات بگذریم و به انتخابات امسال با دیدی دیگر نگاه کنیم؛ «چشمها را باید شست جور دیگر باید دید».
به لیست ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که نگاه می کنی، چهره های بسیاری را می بینی که همه خود را در قامت یک ژنرال دیده و برای نجات کشور آمده اند. هر چند که بسیاری از آن ها، «ژنرال» نیستند و برخی هم «ژنرال های بی سرباز» هستند. با این حال می توان از این لیست، ۳۲ نامزد را برای رقابت در جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران انتخاب کرد. از این فرصت باید استفاده کرد. اکنون در فصلی هستیم که صدا و سیما برنامه های چندانی برای جذب مخاطب ندارد، خبری هم از فوتبال نیست. مردم برنامه های مناظره های انتخاباتی نامزدها را دوست دارند؛ چون در این برنامه ها نه تنها حرف هایی از جنس حرف های مردم عادی گفته می شود، بلکه نامزدهای انتخابات اقدام به افشاگری های بی سابقه از سوابق و عملکرد رقبای انتخاباتی می کنند و مردم را با واقعیت های پشت پرده جریان های سیاسی و اجرایی کشور آشنا می کنند. در نهایت هم مردم یکی از همین نامزدها را که افشاگری کمتری علیه او شده، انتخاب می کنند.
در دنیال فوتبال، جام جهانی محبوب ترین رقابت ورزشی است که هر چهار سال یک بار تب تند جام جهانی فوتبال به اوج خود می رسد. در این رقابت ورزشی که حدود ۱ ماه طول می کشد، ۳۲ تیم حضور دارند و در ۸ گروه ۴ تیمی با هم رقابت می کنند. رقابت ها در مراحل گروهی و حذفی برگزار و در نهایت بازی فینال انجام می شود و قهرمان جام جهانی مشخص می شود.
پیشنهاد به شورای نگهبان
پیشنهاد می شود شورای نگهبان از فرصت حضور پرشور نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای ثبت نام استفاده کرده و با تایید صلاحیت ۳۲ چهره شاخص و شناخته شده سیاسی، امکان برگزاری جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران را فراهم کند. شورای نگهبان با این کار نه تنها فرصت رقابت را برای چهره های سیاسی کم فروغ ایجاد می کند، بلکه زمینه ایجاد مشارکت سیاسی در انتخابات را هم فراهم می سازند.
نامزدهای تایید صلاحیت شده در ۸ گروه ۴ نفره در برنامه های مناظره های انتخاباتی ظاهر شوند و با یکدیگر رقابت کنند. برای انجام این رقابت شورای نگهبان ۸ چهره شاخص سیاسی را به عنوان سرگروه انتخاب کرده و دیگر نامزدها با قرعه کشی در گروه خود قرار می گیرند و رقابت میان نامزدهای انتخابات با مناظره های انتخاباتی در صدا و سیما آغاز می شود و نامزدهای پیروز در مراحل گروهی و حذفی به مرحله نیمه نهایی و فینال راه می یابند و در نهایت قهرمان جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران در مرحله فینال با رای مردم انتخاب می شود.
شاید هم مثل رقابت های جهانی جهانی فوتبال که در برخی دوره ها یک تیم کم فروغ، شگفتی ساز رقابت ها می شود. در این دوره از برگزاری جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری، یک نامزد انتخاباتی شگفتی ساز جام جهانی انتخابات شود و به مراحل نهایی و حتی فینال هم راه یابد.
این پیشنهاد یک طنز تلخ سیاسی است؛ شاید به این دلیل که
۱- ۳۲ نامزد انتخابات بهتر و بیشتر از ۵، ۶ یا ۷ نامزد انتخابات در ایام انتخابات می توانند حرف هایی از جنس حرف های مردم عادی بزنند و روزنه های امید بیشتری را در دل مردم باز کنند.
۲- ۳۲ نامزد انتخابات در مقایسه با ۵، ۶ یا ۷ نامزد انتخابات می توانند به تعداد بیشتری افشاگری کنند. این افشاگری ها اگر بعد از انتخابات فراموش نشود، می تواند یک فرصت برای اصلاح امور و مبارزه با فساد، اختلاس و حل مشکلات اقتصادی کشور باشد.
۳- یکی از ویژگی های جام جهانی فوتبال، دیده شدن بازیکنان مستعد است. همگان قبول داریم که تعداد زیادی از چهره های سیاسی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده اند، در قامت ریاست جمهوری نیستند و برای «دیده شدن» در این رقابت ها حضور پیدا کرده اند تا از صحنه سیاسی کشور حذف نشوند و در معادله های سیاسی آینده و تقسیم مناصب سیاسی و اجرایی کشور در گردونه باشند. پس شورای نگهبان با برگزاری جام جهانی انتخابات ریاست جمهوری این فرصت را از آن ها دریغ نکند تا دیده شوند و اگر مستعد بودند، در پست های دیگر اجرایی کشور مشغول خدمت به مردم شوند!

  • منبع خبر : خبرگزاری آریا