استاندار آذربایجان شرقی :دانشگاههای ایران و ترکیه پیشرو توسعه روابط
استاندار آذربایجان شرقی :دانشگاههای ایران و ترکیه پیشرو توسعه روابط
آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه ‌های ایران و ترکیه می ‌توانند پیشرو گسترش روابط و همکاری‌ های دوجانبه در عرصه‌ های مختلف باشند.

آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه ‌های ایران و ترکیه می ‌توانند پیشرو گسترش روابط و همکاری‌ های دوجانبه در عرصه‌ های مختلف باشند.

به گزارش خبرنگار ما؛ محمدرضا پورمحمدی در دیدار رییس اتحادیه دانشگاههای قفقاز با وی افزود : خوشبختانه در عرصه‌ های مختلف، مبادلات خوبی بین ایران و ترکیه برقرار است و با توجه به عزم جدی سران دو کشور، این مبادلات باید روز به روز گسترش یابد.
وی با اشاره به وجود ظرفیت‌ های فراوان همکاری بین ایران و ترکیه و برخی قابلیت ‌های آذربایجان شرقی از جمله موقعیت ویژه جغرافیایی، وجود صنایع مادر و معادن غنی ، تجارت و گردشگریگ فت: تبریز از گذشته به عنوان پل ارتباطی ایران و اروپا شناخته می ‌شود.
پورمحمدی ادامه داد : هم‌ اکنون در استان ۱۵۳ مرکز و واحد دانشگاهی فعالیت دارند که بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو در این مراکز مشغول به تحصیل هستند.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به روابط علمی و دانشگاهی استان با دانشگاه‌ های ترکیه، خاطرنشان کرد: تاکنون کارهای خوبی در زمینه تبادل استاد و دانشجو و برگزاری کنفرانس ‌های علمی واجرای طرح های تحقیقاتی مشترک صورت گرفته است و این همکاری‌ ها باید توسعه یابد.
وی همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس) در آبان ماه امسال، از دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران کشور ترکیه دعوت کرد تا در این نمایشگاه شرکت کنند.

رئیس اتحادیه دانشگاه های قفقازهم در این دیدار گفت: منطقه برای ثبات و آرامش به ایران و ترکیه نیاز دارد.
مصطفی کورکماز افزود : آماده تبادل تجربیات و تحقیقات بین دانشگاه‌ های ترکیه و تبریز هستیم و امیدوارم این روند نقش موثری در توسعه روابط علمی و دانشگاهی ایران و ترکیه داشته باشد.
وی با قدردانی از خدمات استاندار آذربایجان شرقی در دوره ریاست اتحادیه دانشگاه‌ های قفقاز خاطرنشان کرد: تبریز در دوره مسئولیت شما نقش محوری در توسعه روابط علمی ایران و ترکیه داشت و امیدوارم در دوره مسئولیت استانداری نیز این تعاملات تقویت شود.
کورکماز افزود: امروزه تعاملات علمی و پژوهشی مهم‌ تر از خود علم است و برای توسعه روابط و همکاری‌ های دوجانبه، باید تعاملات علمی نیز افزایش یابد.
اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز ۱۶۴ عضو از سراسر منطقه قفقاز دارد و دانشگاه تبریز یکی از اعضای اصلی آن است.