بورس؛ پاشنه آشیل روحانی/ چرا تا انتخابات ۱۴۰۰ نباید از بورس انتظار صعود داشت؟
بورس؛ پاشنه آشیل روحانی/ چرا تا انتخابات ۱۴۰۰ نباید از بورس انتظار صعود داشت؟
آرمان تبریز-علیرضا تاجریان - این احتمال که جریان رقیب و مخالف دولت قبل از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1400 ، با دولت همراهی کنند تا این تیر را از پاشنه آشیل اقتصاد کشور بیرون بکشند، زیاد نیست.

آرمان تبریز-علیرضا تاجریان – این احتمال که جریان رقیب و مخالف دولت قبل از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ، با دولت همراهی کنند تا این تیر را از پاشنه آشیل اقتصاد کشور بیرون بکشند، زیاد نیست.

پاشنه آشیل استعاره از یک نقطه ضعف بسیار بزرگ و نابود کننده برای افراد است. در اساطیر یونانی چنین آمده‌است که پیشگویی شد، آشیل در جنگی بر اثر اصابت تیر می‌میرد. بنابراین مادرش تتیس مایل نبود که فرزندش کشته شود. او آشیل را به رود ستوکس برد. گفته می‌شد اگر کسی در آن رود شسته شود دارای قوهٔ آسیب‌ناپذیری خواهد شد. تتیس فرزندش را در آن رود شست. اما چون او فرزندش را از پا گرفته بود تا بدنش را بشوید، پاهای وی آسیب‌پذیر باقی ماند. او در جنگ‌های زیادی جنگید و زنده ماند. اما در جنگ تراوا یکی از تیراندازان حریف نقطه ضعف او را پیدا کرد و تیری به پاشنه پای آشیل زد و کار او را ساخت.
***
این روزها برخی از تحلیلگران سیاسی و کارشناسان بورس از احتمال صعود بورس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ سخن می گویند؛ آن ها معتقدند بورس به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای انتخاباتی سال آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت و عملکرد و کارنامه‌ دولت در بورس به شدت در تصمیم‌گیری سیاسی مردم ایران موثر خواهد بود. بنابراین دولت روحانی و جریان سیاسی حامی او برای حفظ حیات سیاسی خود در سه ماه باقی مانده، نباید بورس را رها کند. بلکه باید برنامه های حمایتی ویژه در این ماه های پایانی از بازار سرمایه داشته باشد.
این تحلیلگران سیاسی و کارشناسان بورس، دیدار اخیر حسن روحانی ریاست جمهوری با سید محمد خاتمی رهبر جریان اصلاحات را یک سینگال مثبت برای بازار سرمایه می دانند؛ این دیدار از آن جهت برای بازار سرمایه مهم است که احتمالا جریان سیاسی حامی آقای روحانی (اعتدال) و اصلاح طلبان قصد معرفی کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری دارند. بر همین اساس، تحلیل آن ها از احتمال صعود بازار بورس در ماه های پیش رو حکایت دارد تا اولا زمینه را برای انتقاد کاندیداهای دیگر از عملکرد خود در بورس باز نگذارند و در درجه دوم، از این کارت مهم برای سرمایه‌گذاری روی کاندیدای مورد نظر خود استفاده کنند.
آیا این تحلیل درست است و بازار بورس ایران روزها و ماه های سبز را پیش روی خود دارد؟
***
بورس پاشنه آشیل روحانی
اوایل سال ۹۹ آقای روحانی در قامت آشیل برای بازار بورس ایران ظاهر شد و با ذوق و شوق زیاد اعلام کرد بورس ایران بالاترین رشد را در بین کشورهای دنیا دارد، به منتقدان و مخالفان بورس توصیه کرد در گوش شان پنبه بگذارند و از مردم خواست همه چیز خود را به بورس بسپارند.
مخالفان بورس در گوش شان پنبه بگذارند
اوایل اردیبهشت بود که حسن روحانی رئیس جمهوری در واکنش به صحبت‌های منتقدان درباره بالا رفتن شاخص بورس گفت: شما اگر ناراحت هستید راه‌حلش این است در گوشتان پنبه بگذارید و این حرف‌های خوب را نشنوید. بورس ما خوب شده عصبانی می‌شوند و می‌گویند در همه دنیا بورس برهم ریخته، چرا بورس ایران خوب است؟
مردم همه‌چیز خود را به بورس بسپارند
۱۶ مرداد بود که رئیس‌جمهور گفت: با شرایطی که بورس دارد صندوق‌های ما می‌تواند فعال‌تر بشود. بخش دولتی به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن باید کم کم کنار بروند و صاحب سهام باشند و این برای آینده فعالیت آنها ثمربخش‌تر است. با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.

آقای روحانی در حالی مردم را در ۱۶ مرداد ۹۹ به بورس دعوت کرد که تنها ۳ روز بعد بازار بورس ایران وارد فاز اصلاح شد؛ مرداد سیاه برای بازار سرمایه ایران رقم خورد و سقوط بازار سهام آغاز شد. در مرداد سیاه شاخص کل بورس تهران از دو میلیون یکصد هزار به یک میلیون ۶۰۰ هزار سقوط کرد و در حالی که شاخص کل افت حدود ۳۰ درصدی را تجربه کرد، سهامداران در بسیاری از نمادها تا ۵۰ درصد سقوط را تجربه کردند. در ۲۶ مرداد بورس تهران با ریزش ۸۹ هزار واحدی رکورد سقوط بازار رادر ۵۳ سال گذشته را شکست و در دوم شهریور ماه رکورد تاریخی خروج نقدینگی حقیقی از بازار شکسته شد در این روز ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان پول از بازار بورس خارج شد.
رئیس دفتر رئیس جمهور در زمان افت شاخص کل در شهریور ماه در گفت و گوی ویژه خبری اعلام کرد، شاخص در بازه یک میلیون و پانصد هزار واحدی تا یک میلیون و ششصد هزار واحدی حمایت جدی دارد و بیشتر از این دیگر ریزش نخواهد داشت. این سیگنال دهی واعظی در آن برهه موجب انتقادات جدی به نحوه مدیریت بازار سرمایه شد. در آن زمان برخی کارشناسان ریزش بورس را دستوری می دانستند. اما همین مساله باعث واکنش منفی بورس شد و در نیمه دوم سال نیز ریزش بازار بورس ادامه پیدا کرد تا شاخص بازار سرمایه کشور کانال یک میلیون و یکصد هزار واحدی را هم ببیند.

گلایه روحانی از سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بورس!/ وعده های حمایتی کم رمق
در دی ماه ۹۹ رئیس جمهوری سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بخش اقتصاد از جمله در بازار بورس و نوسانات ارزی را با هدف دلسردی و انفعال بخشی از جامعه سرمایه‌داران و فعالان اقتصادی دانست و اعلام کرد دولت همواره در پی تقویت و حمایت از بازار بورس بوده است.
آقای روحانی همچنین در یکصد و نود و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت پس از آنکه وزیر امور اقتصادی و دارایی گزارشی از تحولات بازار سرمایه ارایه کرد، دستور داد شورای عالی بورس برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند.
رئیس جمهور در دو ماه پایانی سال ۹۹ تا امروز دیگر سخنی درباره بورس نگفته است و وعده جدید نداده است اما رئیس دفتر رئیس جمهور در اوایل بهمن بار دیگر بر نقش حمایتی دولت از بازار سرمایه و بورس تاکید کرد و گفت: بورس در همه دنیا یک روند ثابت ندارد و برخی اتفاقات و مسائل اقتصادی و سیاسی بر بازار سرمایه تاثیرگذار است.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره برنامه های دولت برای حمایت از بازار بورس بویژه سهام پالایشی و دارا یکم، تاکید کرد: متاسفانه مردم در این بخش ضرر کردند و بر اساس نظر وزیر اقتصاد و تخفیفی که داده بود، اعتماد کردند اما دولت اجازه نمی دهد که مردم ضرر کنند. رئیس جمهور دستور داد که طرحی ارایه شود تا از این دو صندوق سلب اعتماد نشود ولی تحلیل و برداشت ما این است که نباید نگاه به بورس کوتاه مدت باشد و به آینده خوش‌بین هستیم.
واعظی با اشاره به برخی اعتراضات مردمی در بازار بورس، تاکید کرد: به سهامدارها حق می‌دهیم که معترض باشند ولی بدانند که دولت همواره به دنبال این است که بازار سرمایه و بورس قابل اعتماد باشد بویژه در این مقطعی که یک جمعیت عظیمی از کشور سهامدار شدند و رئیس جمهور دستور دادند که دخالت مخربی در بورس انجام ندهند و البته حمایت کنند. از مجلس، نمایندگان و کمیسیون‌ها انتظار داریم از اظهارنظرهایی که باعث به هم خوردن بازار بورس می شود، دوری کنند و امیدواریم با تغییر شرایط جهانی، بازار بورس نیز یک روند طبیعی و آرام طی کند.
واعظمی در اوایل اسفند ۹۹ نیز درباره وضعیت بورس گفت: بورس در همه کشورهای دنیا بر اساس مسائل سیاسی و مسائل اقتصادی نوساناتی دارد، پایین و بالا می‌رود و لذا به دلیل فشارهایی که بود در یک مقطعی کاهش پیدا کرد. الان با سیاست‌هایی که اتخاذ شده،بورس توازن خود را حفظ کرده و انشاءالله امیدواریم که روند افزایشی خود را داشته باشد. در گذشته وقتی که روند بورس افزایشی بود، خیلی شدید بود و وقتی روند کاهشی شد هم روند کاهشی شدید داشت. امیدوار هستیم که بازار بورس بتواند توازن خود را انشاءالله در آینده حفظ کند.

چرا تا انتخابات ۱۴۰۰ نباید از بورس انتظار صعود داشت؟
آن روزهایی که روحانی در قامت آشیل بازار سرمایه کشور ظاهر شده بود و با شوق و ذوق زیاد درباره آن سخن می گفت، فکر نمی کرد امروز بورس بزرگترین نقطه ضعف در کارنامه دولت و پاشنل آشیل او باشد.
هنوز این تحلیل در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ از سوی برخی تحلیلگران سیاسی و کارشناسان بورس مطرح است که روحانی بورس را برای راند آخر نگه داشته است و بعید است که بورس را رها کند و دو دستی به دولت بعدی تحویل دهد. زمانش که برسد دعوای زرگری وزیران هم تمام خواهد شد، دستورات و ژست‌های حمایتی از راه خواهند رسید و بار دیگر بورس بر مدار رشد قرار خواهد گرفت!
اما تحلیل دیگری نیز مطرح است؛ آنچه در بورس اتفاق افتاد یک سناریوی از پیش تعیین شده برای ضربه زدن به دولت است. این تحلیل مدعی است که جریان سیاسی مخالف دولت در نهادهای مختلف دارای عوامل نفوذی هستند و جریان‌ها و شرکت های حقوقی وجود دارد که به علت وابستگی به جناح‌های خاص سیاسی بر تنور سوزاندن درآمد مردم و همچنین ایجاد نارضایتی می‌دمند. این سناریو برای جریان رقیب و مخالفان دولت روحانی یک استراتژی دو سر برد است؛ ادامه ریزش بازار بورس تا زمان برگزاری انتخابات، به عنوان پاشنه آشیل برای دولت روحانی و جریان سیاسی حامی او عمل می کند و کار را برای آن ها یکسره می کند. هزینه ریالی هم که جریان رقیب و مخالف دولت روحانی در شرایط امروز بازار بورس برای اجرای این سناریو می کند، پس از انتخابات سال ۱۴۰۰ نه تنها جبران می شود، بلکه به سودآوری هم خواهد رسید. چرا که نوسان گیری های مکرر این جریان ها و شرکت های حقوقی و خریدهایی که در این شرایط خونین و نقاط تاریک بازار بورس ایران در کف قیمتی خریداری می شود، بهترین استراتژی بلندمدت برای کسب سودآوری است.
رصد وضعیت بازار بورس در روزهای پایانی سال که به گمان بسیاری از کارشناسان بورس باید سبز می شد، اما نیست! نشان می دهد احتمال اینکه تحلیل اول اتفاق بیافتد، ضعیف است؛ اگر دولت هم بخواهد، نمی تواند. چون چنان تیری بر پاشنه آشیل بورس اصابت کرده است که کار دولت روحانی را یکسره می کند؛ شاید در این سه ماه پایانی و در آستانه انتخابات، دولت روحانی با تیری بر پاشنه آشیل اقتصاد کشور کنار بیاید، شاید برخی هم از این تیر درد بکشند، اما این احتمال که جریان رقیب و مخالف دولت قبل از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ، با دولت همراهی کنند تا این تیر را از پاشنه آشیل اقتصاد کشور بیرون بکشند، زیاد نیست. پس نباید از بورس تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ انتظار چندان برای صعود داشت. به نظر می رسد سهام داران خرد باید تا انتخابات سال ۱۴۰۰ همچنان صبوری کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری آریا