روز بزرگداشت شهدا عنوانی عمیق و فراتر از مناسبت‌های تقویمی است
روز بزرگداشت شهدا عنوانی عمیق و فراتر از مناسبت‌های تقویمی است
آرمان تبریز-معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: نگاه به روز بزرگداشت شهدا تنها یک مناسبت تقویمی نیست بلکه نگاهی عمیق به این موضوع بسیار عظیم وجود دارد.

آرمان تبریز-معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: نگاه به روز بزرگداشت شهدا تنها یک مناسبت تقویمی نیست بلکه نگاهی عمیق به این موضوع بسیار عظیم وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ مهندس سعید اوحدی صبح روز سه شنبه ۱۹ اسفند با حضور در برنامه زنده «صبح بخیر ایران» شبکه یک صدا و سیما ضمن تسلیت شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) گفت: نگاه به روز بزرگداشت شهدا تنها یک مناسبت تقویمی نیست بلکه نگاهی عمیق به این موضوع بسیار عظیم وجود دارد. در سال جاری به منظور گرامی داشت ایام روز بزرگداشت شهدا از ۱۰ روز پیش این مناسبت آغاز شد.
وی افزود: برای رسیدن به چشم‌انداز چله دوم انقلاب اسلامی که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است تنها راه پیش‌رو تأسی به فرهنگ ایثار و شهادت است زیرا در ۴۰ سال اول همین فرهنگ باعث ایجاد عزت و سربلندی کشورمان بوده است.
معاون رییس جمهور در خصوص مشکلات حقوقی پیش آمده برای ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای یک معاونت حقوقی است که وظیفه پیگیری و معاضدت قضایی مسائل حقوقی ایثارگران را بر عهده دارد و در تمام استان‌ها نیز واحدهای حقوقی به همین منظور وجود دارند. مقام معظم رهبری خدمت به خانواده‌های شهدا را افضل خدمت‌ها دانسته‌اند و بر همین اساس ما نیز خدمت‌ رسانی و حل مشکلات این عزیزان را بالاترین افتخار برای خود می‌دانیم.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران مأموریت‌های این نهاد را حول دو محور خدمات رسانی به ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و گفت: مأموریت اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران موضوع فرهنگی است. رهبر معظم انقلاب شهدا را مظهر اقتدار معنوی کشورمان دانسته‌اند و همه ما موظف به حفظ فرهنگ مربوط به شهدا و ایثارگران هستیم. در حوزه خدماتی نیز یکی از مهمترین بخش‌ها حوزه درمان است که خوشبختانه هر هزینه‌ای توسط جامعه ایثارگری برای درمان انجام می‌شود نهایتاً ظرف مدت ۷۲ ساعت به حساب آنان واریز می‌شود. کشورهای مدعی حقوق بشر با اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه کشورمان به جانبازان و ایثارگران ما نیز ظلم کردند و تهیه بسیاری از اقلام درمانی برای این عزیزان به مشکل بر خورد اما تلاش شد این اقلام از طریق منابع داخلی تأمین شود.
اوحدی ادامه داد: موضوع مسکن نیز حوزه مهم دیگر بخش خدمات رسانی به ایثارگران است که با سفرهای انجام شده به استان‌ها و امضای تفاهم نامه های مختلف زمین برای بیش از ۷۰ هزار زمین تأمین شده است. در موضوع اشتغال نیز بر اساس قانون تمام فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد باید به استخدام دولت در بیایند و طبق دستور ریاست محترم جمهوری قرار بود این کار تا پایان سال جاری انجام شود اما به دلیل بخشی از ناهماهنگی‌ها این کار به ابتدای سال آینده موکول شد.
وی در خصوص مدافعان سلامت نیز توضیح داد: بسیاری از پزشکان و پرستاران ما دوران دفاع مقدس را ندیده‌اند اما با تأسی به فرهنگ ایثار و شهادت تا آخرین لحظه پای بیماران خود ایستادند و به شهادت رسیدند. تاکنون ۲۷۵ پروند شهدای سلامت به کمیته ملی تعیین مصادیق شهدای سلامت ارسال شده و مصادیق شهادت ۱۴۴ شهید قطعی شده و هفته آینده باقی مانده پرونده‌ها نیز رسیدگی می‌شوند.
معاون رییس جمهور در ادامه به تشریح برنامه‌های روز بزرگداشت شهدا و اقدامات صورت گرفته برای پاسداشت این ایام پرداخت.