لزوم شناخت تهدیدات فضای مجازی آذربایجان شرقی
لزوم شناخت تهدیدات فضای مجازی آذربایجان شرقی
آرمان تبریز- شناخت فضای مجازیِ پیچیده و چند وجهی ، برای رصد تهدیدات این فضا مهم و ضروری است.

آرمان تبریز- شناخت فضای مجازیِ پیچیده و چند وجهی ، برای رصد تهدیدات این فضا مهم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در نشست هم اندیشی دومین دوره استانی تربیت راهنمایان فضای مجازی با بیان این مطلب گفت : چیزی که مواجهه با فضای مجازی را – که پدیده ای مفید و در عین حال خطرناک است – سخت می کند، نبود درک و فهم مشترک از این فضا است.
مرتضی صفری افزود: در صورت وجود اجماع در مورد فضای مجازی می توان با هم افزایی به اهداف مشخص شده رسید و تهدیدات این فضا را به فرصت تبدیل کرد.
وی ادامه داد : اهمیت فضای مجازی به قدری است که رهبر معظم انقلاب گفته اند : « اگر من رهبر نبودم ، رییس فضای مجازی کشور می شدم»،
وی با بیان اینکه امروز در جنگ تمام عیار فرهنگی قرار داریم افزود: فضای مجازی یکی از دغدغه های اصلی است و در صدا و سیمای استان به این موضوع اهمیت داده می شود تا جایی که معاونت فضای مجازی به معاونت لزوم شناخت تهدیدات فضای مجازی آذربایجان شرقیهای رسانه ملی در استانها افزوده شده است و برنامه ها و آیتم های زیادی نیز در این خصوص پخش می شود.
مدیرکل صدا و سیمای آذربایجان شرقی گفت : با مرکز فضای مجازی سراج توافق شده است تا ۳۰ آیتم ۵ دقیقه ای با مشارکت صدا و سیمای استان در باره فضای مجازی  تولید و از اردیبهشت ماه پخش شود.
صفری افزود : صدا و سیمای استان از نظرات کارشناسان و برنامه سازان در مورد فضای مجازی استقبال کرده است و این آمادگی هم وجود دارد تا آیتم های تولید شده توسط دیگر ارگان های متولی، با موضوع فضای مجازی با الویت بندی پخش شود.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز در این نشست به اهمیت و ضرورت سواد رسانه ای اشاره کرد و گفت : به طور مطلق نمی شود گفت که فضای مجازی خوب است یا بد چرا که چگونگی استفاده از این فضا اهمیت دارد و متولیان باید در این خصوص تلاش کنند.
بدر شکوهی با بیان اینکه یکی از آسیب های جدی در استان مربوط به فضای مجازی است افزود: ماموریت اصلی ما این است که تمهیداتی اندیشیده شود تا دانش لازم برای استفاده از این فضا آموزش داده شود.
آمادگی شهرداری برای ایجاد نمایشگاه فضای مجازی و توجه به آموزش شهروندی، برگزاری کلاس های مهارت آموزی با موضوعات ساخت و تولید بازی های یارانه ای با در نظر گرفتن مسائل فرهنگی در اداره کل فنی و حرفه ای استان، توجه آموزش و پرورش به فضای مجازی با گنجاندن کتاب درسی، برگزاری برنامه های دیگر مثل آموزش خانواده ها از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.
همچنین ضرورت انجام کارهای پژوهشی برای شناسایی سلایق جوانان، ضرورت هم افزایی و همفکری سازمان ها و ارگان ها در مورد فضای مجازی، پیشنهاد برای ایجاد نمایشگاه فضای مجازی، استفاده بیشر از کارشناسان فرهنگی و فضای مجازی در رسانه استانی از جمله نظرات و پیشنهادات شرکت کنندگان در این نشست هم اندیشی بود. ایازی

  • منبع خبر : منبع: خبرگزاری صداوسیما