احتمال جنگ اتمی شدت گرفت
احتمال جنگ اتمی شدت گرفت
آرمان تبریز-رئیس فرماندهی استراتژیک آمریکا یا استراتکام هشدار داد که جنگ اتمی با روسیه یا چین یک احتمال واقعی است و به رفتارهای "بی ثبات کننده" این دو رقیب آمریکا اشاره کرد.
آرمان تبریز-رئیس فرماندهی استراتژیک آمریکا یا استراتکام هشدار داد که جنگ اتمی با روسیه یا چین یک احتمال واقعی است و به رفتارهای “بی ثبات کننده” این دو رقیب آمریکا اشاره کرد.

چارلز ریچارد، رئیس فرماندهی استراتکام در ماهنامه موسسه نیروی دریایی آمریکا نوشت: یک احتمال واقعی وجود دارد که یک بحران منطقه‌ای با روسیه یا چین به افزایش درگیری با سلاح اتمی منجر شود.

 چارلز ریچارد گفت: استراتکام که بر زرادخانه اتمی آمریکا نظارت دارد، احتمال وقوع جنگ اتمی را کم می‌داند اما با توجه به پیشرفت‌های روسیه و چین در ظرفیت‌هایشان و ادامه حضورشان در سطح جهانی باید متوجه اوضاع باشد. در صورت عدم تغییر، ما در مسیری هستیم که یک بار دیگر آماده می‌شویم تا احتمالا با یک درگیری روبرو شویم.

وی ادامه داد: اگر به نظر می‌رسد این نوع صحبت‌ها یادآور دوره جنگ سرد است، احتمالا چنین چیزی وجود دارد. ارتش آمریکا دو دهه است که ضمن بی اعتنایی به بعد اتمی بر مقابله با تروریسم تمرکز کرده است. وزارت دفاع آمریکا دیگر به جنگ سرد فکر هم نمی‌کند و آن را پشت سر گذاشته است. نیروهای آمریکایی کاملا درگیر مبارزه با تروریسم شده‌اند تا حدی که روسیه و چین از این روش برای به چالش کشیدن هنجارهای بین‌المللی و صلح جهانی با استفاده از ابزارهای قدرت و تهدیدهای زور استفاده کرده‌اند، به طوریکه در اوج جنگ سرد چنین روشهایی دیده نشده است.

وی همچنین مدعی شد که این دو رقیب آمریکا حتی از پاندمی کرونا نیز برای دستورکارهای خود بهره برداری کرده‌اند و ادامه داد: ما باید به صورت فعالانه برای کنترل تهاجم آنها رقابت کنیم. ناکامی در این مساله باعث می‌شود تا روسیه و چین بیش از پیش قوی شوند و متحدانمان نیز فکر کنند که آمریکا دیگر قادر نیست رهبری کند.

رئیس استراتکام همچنین گفت، مدرنیزه شدن نیروهای اتمی روسیه یک نگرانی است و با اشاره به این مساله که مسکو سیستم‌های جدیدی چون موشک‌های فراصوت ساخته است، مدعی شد که این کشور هنجارهای بین‌المللی را از طریق اقداماتی نظیر آزمایش سال گذشته میلادی ضد ماهواره‌ای نقض کرده است.

رئیس این مرکز ادامه داد، چین نیز پیشرفت‌هایی را در زمینه فناوری داشته و چون روسیه جنگنده‌های آمریکایی و متحدانش و عملیات نیروها در حریم هوایی و آبی بین‌المللی را دچار اختلال کرده است. شاید در دهه آتی زرادخانه اتمی چین دو، سه یا چهار برابر هم بشود و اینجاست که آمریکا باید امروز برای چنین موقعیتی در آینده آماده و دست به کار شود.

وی ادامه داد، ارتش آمریکا باید موضع خود را از این که جنگ اتمی اتفاق نمی‌افتد به احتمال وقوع آن تغییر دهد.

  • منبع خبر : ایسنا