تلاش برای ایجاد ارتباط با کشورهای اوراسیا و عقد توافقنامه تجارت آزاد سیب
تلاش برای ایجاد ارتباط با کشورهای اوراسیا و عقد توافقنامه تجارت آزاد سیب
آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: تعهد ارزی صادرکنندگان و افزایش چشمگیر هزینه های تولید در سال 99،  مشکل اصلی صادرات کنندگان سیب است.

آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: تعهد ارزی صادرکنندگان و افزایش چشمگیر هزینه های تولید در سال ۹۹،  مشکل اصلی صادرات کنندگان سیب است.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛ ، مهندس اکبر فتحی در گفتگوی تلویزیونی با خبر صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی شبکه سهند ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به افزایش ۲۵ درصدی تولید سیب در سالجاری نسبت به سال ۹۸، اگر میزان صادرات سیب در سال ۹۹ برابر با سال گذشته نیز باشد، ناچاراً بازهم مقدار بیشتری از محصول تولیدی در سردخانه ها ذخیره و نگهداری خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشکل اساسی در زمینه صادرات سیب ، تعهد ارزی صادرکنندگان است که طبق این مصوبه صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به کشور باز گردانند که این موضوع موجب می شود صادرکنندگان رغبت چندانی نسبت به صادرات از خود نشان ندهند.

مهندس فتحی افزود: مشکل دوم موضوع بازار به ازاء بازار است که به واسطه انجام این پروسه در سال ۹۸، تقریباً مشکل خاصی در این خصوص وجود نداشت به این شکل که به ازاء صادرات ۱٫۵ کیلوگرم سیب مجوز واردات یک کیلوگرم موز با تعرفه گمرکی ۵ درصد به صادرکنندگان صادر می شد و از این طریق انگیزه لازم برای صادرات در صادرکنندگان و واردکنندگان ایجاد می گردید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: سومین مورد افزایش هزینه های حمل و نقل میوه از شهرستان مراغه ، مرند ، اهر ، میانه و… به بندرعباس و از طریق بندر به قطر و نهایتاً کشور پاکستان و هند می باشد که به لحاظ بعد مسافت موجبات فساد محصول در طی مسیر را فراهم می نماید. ​

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه هزینه های تولید در سال ۹۹ با توجه به افزایش نرخ تورم در کشور از افزایش قابل توجهی برخوردار است، اظهار داشت: با تمام توصیفات و شرایط موجود بازهم مزیت رقابت با سایر تولیدکنندگان جهان منجمله کشورهای چین، آمریکا و ترکیه که بعنوان قطب های تولید سیب در دنیا شناخته می شوند در ایران و مخصوصاً شهرستان مراغه در آذربایجان شرقی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

مهندس فتحی با اشاره به این نکته که صادرات سیب مراغه به کشور روسیه در سالجاری ۸۵ درصد افزایش داشته، گفت: سیاست های جهادکشاورزی در جهت رفع موانع موجود در مسیر صادرات سیب از استان آذربایجان شرقی در دو سطح ملی و استانی متمرکز شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، ادامه داد: در سطح ملی مقام عالی وزارت جهادکشاورزی، معاونت بازرگانی و معاونت باغبانی وزارت متبوع در تلاشند تا با ایجاد ارتباط با کشورهای اوراسیا و عقد توافقنامه تجارت آزاد سیب در منطقه ذکر شده را برقرار سازند.

وی اظهار کرد: تعلیق ارائه کارت های بازرگانی به کشاورزان که مستقیماً از اتاقهای بازرگانی دریافت و به طور مستقیم نسبت به صادرات اقدام می نمودند، یکی دیگر از مشکلات پیشرو در این حوزه است که وزارت جهادکشاورزی مصمم می باشد تا این امر را از حالت تعلیق خارج نماید همچنین وزارت جهادکشاورزی در تلاش است تا با حذف تعهد ارزی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی، انگیزه لازم در فعالین این حوزه احیاء و بیش از پیش تقویت شود.

مهندس فتحی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: در استان آذربایجان شرقی نیز تشکلهای کشاورزی مستقیماً با تجار کشور عراق وارد معامله شده و سعی دارند تا با دعوت از تاجران عراقی و پرداخت تسهیلات به شرکای داخلی از محل صندوق حمایت از بخش کشاورزی، مشکل صادرات سیب از شهرستانهای مراغه، مرند، میانه و اهر در استان حل و فصل گردد. ​حسام ایازی خبرنگار آرمان تبریز

ن